Hej. Mam czysto hipotetyczne pytanie, a mianowicie. Co jeśli dogadałbym się z wykonawcą usługi, na brak wystawienia faktury, bo ani jemy ani mi nie jest to rękę, ale po np 2-3 latach stwierdził, że jednak potrzebuję tej faktury? Generalnie wykonawca łamie przepisy, a ja mając dowód wpłaty jestem na czysto XD, jeżeli się nie myle to jest chore, że jest taka możliwość, bo można to wykorzystać bardzo chamsko przeciwko komuś.
SuperSzturmowiec

Tp będziesz musiał dopłacić mu VAT. I Oczywiscie faktura z data rzeczywista.

Masz coś taniej z tego względu że nie bierzesz faktury?

Dowód wpłaty to nie dowód.

Bo

Powie ze chciałeś paragon i tyle. I akurat będzie miał taki paragon z tego dnia na ta kwotę xD


Jakby mi ktoś przyszedł po 2 latach ze chce fakturę to w pysk by dostał za swoją głupotę czysto teoretycznie xD

Trismagist

@Bonjour JPK mówi to Panu coś ?

Bonjour

@Trismagist, @SuperSzturmowiec nieee nie jestem w temacie, tak jak mówiłem czysto hipotetycznie XD bo mam głupią rozkminę, że łatwo po prostu zrobić komuś kłopot przez luki w prawie. Mowisz o VAT, ale nie wiem, bedzie na umowe zlecenie albo jdg i co wtedy ;v, nie wybroni się

staryhaliny

@Bonjour


ale jakie 2-3 lata?


Na żądanie nabywcy towaru lub usługi fakturę wystawia się:


zgodnie z zasadą ogólną określoną w art. 106i ust. 1 i 2, a więc nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę / otrzymano całość lub część zapłaty od nabywcy - jeżeli żądanie wystawienia faktury zostało zgłoszone do końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty;

nie później niż 15. dnia od dnia zgłoszenia żądania - jeżeli żądanie wystawienia faktury zostało zgłoszone po upływie miesiąca, o którym mowa w pkt 1.


ź: https://www.podatki.biz/artykuly/jak-dlugo-konsumenci-moga-zadac-wystawienia-faktury-do-paragonu_55_42217.htm


@SuperSzturmowiec


ale jaki paragon po 2-3 latach?


Faktura do paragonu z/bez NIP


Należy dodać, że od 1 stycznia 2020 r. jeżeli sprzedaż została zarejestrowana na kasie fiskalnej i potwierdzona paragonem, fakturę wystawia się wyłącznie, jeżeli paragon ten zawiera NIP. Oznacza to, że już w momencie sprzedaży klient musi określić czy kupuje jako podatnik, czy jako konsument.


Jeżeli kupuje jako podatnik i chce otrzymać fakturę VAT musi:


przy paragonie do kwoty 450 zł brutto (100 euro) - podać swój NIP przed zakończeniem sprzedaży na kasie fiskalnej. Otrzyma wtedy fakturę wystawioną w formie uproszczonej (czyli paragon z NIP), traktowaną jak zwykła faktura,

przy paragonie powyżej kwoty 450 zł brutto (100 euro) - podać swój NIP przed zakończeniem sprzedaży na kasie fiskalnej. Na podstawie takiego paragonu z NIP będzie mógł wystąpić do sprzedawcy o wystawienie faktury.

Jeśli klient nie poda NIP do czasu wystawienia paragonu, uznaje się, że kupuje jako konsument. Może wystąpić o wystawienie faktury, jednak sprzedawca wystawi mu fakturę taką, jak dla konsumentów - bez NIP nabywcy.


ź: jw.

Zaloguj się aby komentować