Google utrudnia Sideloading - ICD News #18

Google utrudnia Sideloading - ICD News #18

hejto.pl
Przygotowaliśmy dla Was kolejne zestawienie ciekawych informacji i odnośników, wzbogacone o krótkie komentarze naszego zespołu. Zapraszamy do czytania i dzielenia się swoimi opiniami!

Android wdraża wykrywanie, czy aplikacja pochodzi z Play Store
https://arstechnica.com/gadgets/2024/09/android-now-allows-apps-to-block-sideloading-and-push-a-google-play-version/
Android umożliwia twórcom aplikacji sprawdzanie, czy aplikacja została zainstalowana z Play Store, czy z innego źródła. Może to być użyte przez twórców aplikacji, aby zablokować tzw. sideloading aplikacji. Przewidujemy, że niektóre aplikacje bankowe zaczną używać tego i utrudnią życie użytkownikom zdegooglowanych androidów. Jest nadzieja, że użytkownicy microG będą mogli obejść te zabezpieczenia (zob. https://github.com/microg/GmsCore/issues/2050)

Współpraca Google z Internet Archive
https://blog.archive.org/2024/09/11/new-feature-alert-access-archived-webpages-directly-through-google-search/
Kiedyś wyniki wyszukiwania Google zawierały odnośniki do Google Cache — treści strony pobranej przez robota Google i serwowanej z ich serwerów. Opcja ta jednak kilka miesięcy temu zniknęła. Zamiast niej, w wynikach wyszukiwania zaczną pojawiać się odnośniki do Wayback Machine — usługi Internet Archive przechowującej i udostępniającej archiwalne wersje stron WWW.

Samsung obwinia nieautoryzowane zasilacze za odpadającą z telefonów farbę
https://www.samsung.com/ca/support/mobile-devices/third-party-products-causing-paint-to-peel-off-galaxy-devices/
Niektórzy użytkownicy telefonu Samsung Galaxy Z Fold 6 narzekali ostatnio w Internecie na odpadającą z niego farbę. Taki problem miewały też inne telefony Samsunga, ale ten jest modelem z najwyższej półki, więc klienci oczekują, że takie rzeczy nie powinny mieć miejsca. Na szczęście Samsung zareagował i znalazł winnego - według oficjalnej strony wsparcia technicznego Samsunga to nieautoryzowane ładowarki powodują odpadanie farby z ich telefonów.

Wszechobecność modeli językowych mocno utrudnia tworzenie wiarygodnych słowników frekwencyjnych
https://github.com/rspeer/wordfreq/blob/master/SUNSET.md
Autor projektu wordfreq, cyfrowego słownika frekwencyjnego, ogłosił, że najprawdopodobniej nie będzie już aktualizował danych w słowniku, gdyż internet jest pełen treści napisanych przez modele językowe. Treści wygenerowane przez LLM-y mają inny rozkład częstotliwości występowania słów, niż te napisane przez ludzi. Autor jako przykład podaje link do badania, które wykazuje, że ChatGPT znacznie częściej wykorzystuje słowo „delve”.

Skarga na praktyki w Minecraft, Fortnite, Clash of Clans
https://www.beuc.eu/press-releases/consumer-groups-denounce-video-games-manipulative-spending-tactics
BEUC i 22 organizacje pozarządowe złożyły skargę do władz europejskich na firmy stojące za popularnymi grami video z mikrotransakcjami, m.in. Fortnite, EA Sports FC 24, Minecraft oraz Clash of Clans. Przedmiotem skargi są nieuczciwe praktyki dotyczące wirtualnych walut wewnątrz gier. Autorzy skargi twierdzą, że stosowanie wielu wirtualnych walut w grach służy do maskowania ich faktycznej wartości w prawdziwych walutach.

Zobacz więcej
To tylko część newsów, jakie przygotowaliśmy na ten tydzień. Całość zestawienia dostępna za darmo i bez reklam pod https://www.internet-czas-dzialac.pl/icd-news-18/ Zapraszamy do czytania!

#technologia #prywatnosc #opensource #icdnews #it

Komentarze (0)

Zaloguj się aby komentować