#fizyka #fizykakwantowa #pytanie

Czy zgadzacie się z tą odpowiedzią?

https://zapytajfizyka.fuw.edu.pl/pytania/czy-fotony-sa-nosnikami-pola-elektromagnetycznego/

"Pola elektryczne i magnetyczne są tylko szczególnymi konfiguracjami pola elektromagnetycznego w pewnym konkretnym układzie odniesienia. Obserwator poruszający się względem magnesu trwałego zaobserwuje, że wytwarza on nie tylko pole magnetyczne, ale również elektryczne. Fotony są nośnikami pola elektromagnetycznego niezależnie od jego konfiguracji. W przypadkach makroskopowych pól elektromagnetycznych opis falowy jest prosty, natomiast interpretacja korpuskularna (choć możliwa) byłaby niewygodna i nieprzystosowana do naszej intuicji opartej na makroskopowych zjawiskach dnia codziennego."

Czyli w teorii ruch magnesu stałego może generować fotony w praktyce tak niskoenergetyczne, że niezauważalne.
3zet

@Dalmierz_Ploza troszkę inaczej i dużo prościej - każda fala elektromagnetyczna jest światłem, tylko od długości tej fali, czyli jej czestotliwosci zależy czy będzie widzialne czy nie

Dalmierz_Ploza

@3zet No, mi chodzi bardziej o ich niewykrywalność dostępnymi metodami.

Trismagist

@3zet I każde światło jest falą elektromagnetyczną.

3zet

@Dalmierz_Ploza tego ci nie powiem, są to tak niskoenergetyczne fotony że jest szansa że nie mamy takich detektorów, ale być może jest tu ktoś dużo bardziej kumaty z fizyki i będzie znał odpowiedź

Marchew

@3zet Światłem nazywamy falę e-m o długościach fali "widzianej" przez ludzkie oko.

Dlatego nie każda fala e-m jest światłem, tylko fale e-m o specyficznej długości fali nazywamy światłem.

Obersturmbannfuhrer

Nie jestem fizykiem, ale problem jaki mam z powyższym jest taki, że foton o danej długości fali ma że sobą skojarzoną stałą energię, która przenosi. Ta wartość jest stała, niepodzielną. Dla dłuższych długości fali - np . Fale radiowe, nie mamy takiego ograniczenia. Możemy emitować taką fale w trybie ciągłym, albo o w zasadzie dowolnej liczbie okresów. To sprawia, że podejście korpuskolarne jest trochę nieodpowiednie dla tego zakresu. Ale, może w jakichś problemach być może jest dobrym modelem opisu, który ułatwia rozwiązanie.


Pamiętaj, że to wszystko co jest w opisie fizycznym to tylko modele. Przy spełnionych założeniach bardzo precyzyjne modele, ale zawsze obłożone jakimiś założeniami.

Dalmierz_Ploza

@Obersturmbannfuhrer To prawda. Ciężko także jest w drugą stronę. Jak mówić o falowej naturze dajmy na to.. kuli bilardowej mimo tego, że teoretycznie można ją opisać falowo.

Zaloguj się aby komentować