Firma nie zawsze może korzystać z dzieł pracownika

Firma nie zawsze może korzystać z dzieł pracownika

Prawo.pl
Możliwość korzystania przez firmę z utworów stworzonych przez jej pracownika zależy przede wszystkim od treści łączącej ich umowy o pracę. Jeżeli w jej ramach może dojść do powstania utworu, to zawsze należy precyzyjnie – w samym tekście umowy o pracę – ustalić wszystkie kwestie związane z prawem autorskim. Dla dobra obydwu stron.

Wiele zawodów wiąże się z podejmowaniem aktywności twórczej. Biorąc zaś pod uwagę szerokie ujęcie przez ustawodawcę tego, czym jest utwór, niekiedy nawet nie zdajemy sobie sprawcę, że staliśmy się jego twórcami i przysługują nam określone prawa autorskie. Problem ten bywa szczególnie trudny, gdy do powstania utworu doszło w ramach wykonywania pracy. O czym więc powinni pamiętać pracodawcy i pracownicy, gdy w ich wzajemnych relacjach w grę wchodzi działalność twórcza? [...]

#prawo #polska #prawopracy #umowaoprace #tworczosc #prawoautorskie

Komentarze (1)

wiatraczeg

Hmm, to akurat bardzo dobry temat, bardzo mocno powiązany z #programowanie . I szczególnie ważny w przypadku pozwu o odszkodowanie. Często gęsto klienci wymyślają jak tu upierdolic programistę na pieniądze. Przydaje się zawsze komponować umowy z bezpiecznikiem w postaci praw autorskich, które my jako firma B2B dajemy na licencji np.: MIT dzięki czemu pozbywamy się praktycznie odpowiedzialności za działanie kodu. Warto mieć też OC na wszelki wypadek, jak zleceniodawca jest przypadkiem kumplem ministra sprawiedliwości.

Zaloguj się aby komentować