Europejscy rolnicy przeciw umowie UE i Mercosur. Obawiają się zalewu taniej żywności z Ameryki Południowej

Europejscy rolnicy przeciw umowie UE i Mercosur. Obawiają się zalewu taniej żywności z Ameryki Południowej

Newseria
Europejscy rolnicy sprzeciwiają się umowie między UE a krajami Mercosur w obecnie wynegocjowanym kształcie. Obawiają się, że unijny rynek zostanie zalany przez tanią żywność z Ameryki Południowej, ponieważ tamtejsi rolnicy w przypadku większości produktów nie muszą przestrzegać zasad zrównoważonego rozwoju, które z kolei podnoszą koszty produkcji we wspólnocie. Zdaniem prof. Łukasza Ambroziaka z IERiGŻ – PIB, choć umowa handlowa jako całość w wielu aspektach jest korzystna dla UE, to akurat produkcja rolno-spożywcza może na niej ucierpieć.

Porozumienie Unia Europejska – Mercosur (Brazylia, Argentyna, Paragwaj i Urugwaj), które ma zostać podpisane podczas szczytu G20 w Brazylii 18**–**19 listopada, ma utworzyć blok gospodarczy, który będzie skupiał blisko 750 mln mieszkańców i tworzył blisko 20 proc. światowego PKB. Prace nad umową trwają już od 20 lat i negocjacje w sprawie komponentu handlowego zostały w większości zakończone porozumieniem politycznym w 2019 roku. Obecnie prowadzone rozmowy dotyczą zagadnień zrównoważonego rozwoju. [...]

#wiadomosciswiat #europa #amerykapoludniowa #rolnictwo #import

Komentarze (1)

jonas

Spoko, Europejczykom się to sprzeda opakowane jako protest tępych rolasów z zasyfiałych wsi, którym nie w smak zdrowa uczciwa konkurencja i tylko wyciągają brudne łapska po dopłaty, mamlając o dokładaniu do interesu. A poza tym argentyńska wołowina jest całkiem smaczna.


Po rozwaleniu przemysłu ciężkiego i lekkiego w Europie przychodzi pora na lokalne rolnictwo. Świetna robota Brukselo, potem się proszę nie dziwić, skąd eurosceptycyzm.

Zaloguj się aby komentować