Na pierwszym miejscu nie Chiny bynajmniej, tylko Niemcy.
https://threadreaderapp.com/thread/1666901694381187091.html
Przypomina wam to coś?
Bo mi przypomina czasy układu w Rapallo.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Uk%C5%82ad_w_Rapallo
Dla Rosji Radzieckiej nawiązanie kontaktów z Niemcami stwarzało możliwości dostępu do nowoczesnych technologii przemysłowych. Niebagatelne znaczenie dla Rosji sowieckiej miał także dostęp do kredytu zadeklarowanego przez Reichswehrę w wysokości 35 mln marek niemieckich w zamian za daleko idące ustępstwa polityczne oraz dostęp do rosyjskiego potencjału gospodarczego.
<br />
Traktat w Rapallo powinien był zerwać resztę łusek z oczu – porozumienie rosyjsko-niemieckie zaszło tak daleko, że jest nie tylko faktem dokonanym, wspartym na doskonałą znajomość interesów stron obu, ale co więcej faktem nie do odrobienia. Istnieje sprzysiężenie rosyjsko-niemiecko-litewskie (...), skierowane przeciwko Polsce, Józef Piłsudski na posiedzeniu Rady Gabinetowej 5 czerwca 1922 roku[4]Po raz kolejny, Niemcy okazują się największym sojusznikiem bandyckiej Rosji w Europie.
#ekonomia #biznes #niemcy #rosja
Ale czego się spodziewałeś? Że Chiny są technologiczną potęgą? Nawet teraz jeszcze ciężko o tym mówić, a co dopiero 1994-2021.
[niech podadzą łamanie sankcji po 2014 - to by mogło być ciekawe]
@Nemrod Jeżeli myślisz że Chiny to nadal wyłącznie technologiczne zadupie, gdzie robotnicy w ceglanych piecach kijami topią żeliwo, to możesz się srogo zdziwić, kolego.
@Opornik Teraz może się to gwałtownie zmienia (choć w ciągle w sporej mierze na bazie kradzionych patentów), ale to jest obrazek za ostatnie 20 lat. Nie mów mi, że Chiny w latach 90. miały do zaoferowania jakieś nowoczesne rozwiązania przemysłowe.
@Opornik Chińczycy niedawno opanowali technologię produkcji kulek do wkładów do długopisów więc...
No nie wiem czefo sie spodziewac po kraju kyoty ma potege przemysłową
@ivanar No nie wiem, może tej całej europejskiej solidarności, o której tyle krzyczą? Nie no, żartuję, Niemcy i przyzwoitość, paradne doprawdy.
Biznesu nie interesuje polityka. Niemcy nigdy nie mieli zadnych morale i to sie nie zmieni przez wiele lat.
@bartek555 Nie zgadzam się, uważam że biznes steruje polityką, a sojusze Niemiecko-Rosyjskie mają długą historię, są dla nas bardzo niebezpieczne, i mają wielki wpływ na sytuację w Polsce.
Do tej pory pamiętam jak byłem nastolatkiem, słuchałem akurat radia, i się dziwiłem, czemu pierwsze co Niemcy robią to kupują wszystkie gazety jakie się da (wtedy to był Super Ekspress i Dziennik Łódzki).
Wiedzieli co robią.
No wlasciwie o to samo mi chodzilo, tylko moze zbyt skrocilem. Chodzilo mi, ze biznesu nie interesuja jakies nastroje miedzy tym prezydentem czy tamtym, foszki, chwilowe polityczne zawirowania, bo w tle cisgle idzie to co najwazniejsze czyli biznes. I tak jak mowisz na najwiekszych biznesach kreuje sie potem nastroje polityczne.
Jest taki wykres po 2014? Albo najlepiej od lutego 22? Nie usprawiedliwiam helmutów, ale bądźmy jednak ludźmi:)
@Opornik dokładnie jak @LaMo.zord napisał. Pokaż jak to wygląda teraz. Tak to można to potraktować jako manipulację.
@Nemrod lata 90 były 30 lat temu.
jakbyś zobaczył w jakich warunkach był po wypadku leczony członek mojej rodziny który mieszka w Pekinie to by ci kopara opadła. (mi opadła).
Ja sam jestem wściekły w latach 90 nie poszliśmy drogą Chin, tylko pozwoliliśmy rozpierdolić wszystko co się dało.
@FoxtrotLima Sam jestem ciekaw jak wygląda teraz.
@Opornik Lata 90. są ujęte na tym wykresie - nie rób z siebie debila. Z tego kompletnie nic nie wynika - być może Niemcy dostarczali im technologii np. 1994-2014, czyli przez 20 lat, a potem stopniowo zaczęli przejmować pałeczkę Chińczycy. Wiemy, że tak nie było, bo Chiny dopiero teraz od roku wkraczają do Rosji na pełnej, ale z tego wykresu to nie wynika. To, że Chiny mają TERAZ ładne zabawki, to nie znaczy, że mieli cokolwiek do zaoferowania np. w 2003.
[tu jeszcze dochodzi pewna ciągłość technologiczna - przeskakiwanie ze wszystkim na innych dostawców nie zawsze jest opłacalne, czasem lepiej zostać przy dotychczasowym]
@Nemrod Może. Ale na pomoc przychodzi Historia. Również ta najnowsza.
Jezu, spójrz na to co się działo z nordstreamami. Niemcy się często zachowywały jak by byli bardziej w unii z Rosją, niż krajami "zachodu".
Jestem pewien że eksport maszyn dla przemysłu ciężkiego szedł do Rosji na pełnej kurwie, bo dlaczego miał by nie iść.
@Opornik a no widzisz ja też nie lubię Niemców, ale jeszcze bardziej nie lubię kocopołów... "Jestem pewien". To daj jakoś dowód. Twój poprzedni wykres kolega @Nemrod już wytłumaczył.
Zaloguj się aby komentować