Dwie trzecie europejskich rzek i jezior jest w złym stanie

Dwie trzecie europejskich rzek i jezior jest w złym stanie

Pressglobal
Wody powierzchniowe w Europie są zanieczyszczone pestycydami oraz nadmiarem składników odżywczych pochodzących z rolnictwa, a dodatkowo występuje stres wodny. W przypadku wód gruntowych sytuacja wygląda znacznie lepiej.

Według danych Europejskiej Agencji Środowiska (EEA), w 2021 roku jedynie 37 procent wód powierzchniowych w Europie, takich jak jeziora czy rzeki, znajdowało się w dobrym lub bardzo dobrym stanie.

Nowy raport sporządzony przez instytucję UE z siedzibą w Kopenhadze stwierdza, że mimo wysiłków krajów, liczba ta od 2015 roku niemal się nie zmieniła. Brak poprawy stanu ekologicznego odzwierciedla ciągłe obciążenie wód powierzchniowych na całym kontynencie. [...]

#srodowisko #przyroda #europa #uniaeuropejska #ochronasrodowiska #zanieczyszczeniesrodowiska #rzeki #jezioro #woda

Komentarze (1)

Pantokrator

Ktoś jest zaskoczony? Wesoła, nieprzemyślana regulacja (w praktyce - prostowanie i zwężanie koryta, przyspieszanie spływu), osuszanie mokradeł (czyli rezerwuarów wody) i ogólnie rozbudowana sieć rowów (znów, gwarantujących, że woda opuszcza górne warstwy gruntu w szybkim tempie), zrzuty ścieków, bariery - to jak ma być dobrze niby?

W przypadku jezior - problemy dotyczą głównie ich dopływów i ogólnej suszy, oraz oczywiście spadku poziomu wód gruntowych, który jest ubocznym wynikiem regulowania rzek. I tak to się kręci.

Zaloguj się aby komentować