#programowanie #python
Stack twierdzi, że gdzieś może brakować ścieżek do środowiska
https://stackoverflow.com/questions/71918703/visual-studio-code-pylance-report-missing-imports
Swoją drogą, dlaczego nie używasz po prostu gita? Dysk Google brzmi średnio jako version control
Jestem ze środowiska Javowego, ale zdarza mi się korzystać z Pythona.
Pytanie czy używałeś virtual enva pythonowego. Bo to jest tak: albo instalujesz dodatkowe paczki poprzez pipa w kontekście swojego środowiska (systemu), albo w wirtualnym środowisku (venv).
Jeżeli coś instalowałeś na wirtualnym i nie aktywowałeś go po ponownym odpaleniu kompa to nie masz dostępu do paczek z środowiska wirtualnego. Wystarczy je aktywować
Może być też tak że nie używasz wirtualnego wcale i nie masz zainstalowanego pypi-json na którymś z kompów
@argonauta Tak jak pisałem dopiero zaczynam zabawę i nie wszystko rozumiem ALE: instalowałem paczki przez pip install json. I wywala mi błąd "ERROR: Could not find a version that satisfies the requirement sys (from versions: none)
ERROR: No matching distribution found for sys". Wszystkie rzeczy instalowałem lokalnie, bo nie zakładałem żadnego wirtualnego środowiska. Tym bardziej, że dosłownie 12h wcześniej na tym samym komputerze to działało. Sprawdzę jeszcze odpowiedź @AureliaNova bo wstawił/a coś czego też szukałem po forach. Teraz lecę na zakupy ale poklikam jeszcze, popróbuję i będę dawał znać.
Na koniec dzięki wielkie za szybkie odpowiedzi
@slawomiras moduł `json` należy do biblioteki standardowej. Nie instalujesz go pip-em.
@lurker_z_internetu, aha... no to @slawomiras może po prostu to tylko problem edytora? W sensie możesz odpalić skrypt z konsoli, a tylko edytor pokazuje że nie widzi paczki? W takim razie wtedy to pewnie kwestia konfiguracji edytora
Nie zrobiłeś przypadkiem zmiennej o nazwie `json`?
@slawomiras jak dłubiesz w pytonie i masz dwa kompy: służbowy i prywatny i używasz dysku Google to pomyśl, czy nie warto użyć Google Colab. Tam masz notatnik pytoński. Logujesz się z dowolnego kompa i możesz sobie pisać dalej swoje skrypty.
Na początku pliku dajesz tylko !pip install cotampotrzebujesz i potem już w kolejnych komórkach twój kod.
> import json
> "json" is not accessed pylance
@slawomiras sprawdź, czy w ogóle masz jakieś użycia `json` w tym pliku. Zdaje się, że `pylance` po prostu informuje cię, że masz import, którego nie wykorzystujesz. To nie błąd, który spowoduje przerwanie działania aplikacji, ale `code smell`, czyli zła praktyka. Nieużywane moduły są zaczytywane do pamięci niepotrzebnie, bo przecież ani razu nie są użyte.
> Aby nie tracić dostępu do danych to wszystkie swoje kody wrzuciłem na dysk google
To zła praktyka. Nie masz informacji, która wersja jest najbardziej aktualna, która jest przed którą. Która naprawia błąd, ani nie jesteś w stanie cofnąć się do ostatniej działającej wersji.
Użyj systemu kontroli wersji, teraz najpopularniejszy jest `git`. Masz pełno darmowych serwisów, w których możesz sobie założyć darmowe konto i prywatne projekty. Nikt nieupoważniony nie zobaczy twojego kodu.
Przykładowe platformy, które to umożliwiają (kolejność przypadkowa): https://gitlab.com, https://bitbucket.org, https://github.com
Do obsługi git korzystasz z darmowego oprogramowania. Na linux jest w paczkach systemowych, na mac w xcode (developer tools), na windows możesz sobie ściągnąć wersję opensource, np. https://git-scm.com/downloads
> Przedwczoraj wieczorem json jeszcze działało, a wczoraj rano już nie.
witamy w świecie programistów
-
korzystaj z `git`, `svn`, `mercurial` albo innego systemu kontroli wersji, ułatwi to cofnięcie się w historii i zobaczenie czy to twoje zmiany coś psuły.
-
Odseparuj wpływ systemu na kod. Tzn. nie instaluj paczek globalnie, bo przyjdzie jakiś program, aktualizacja i zmieni ci środowisko. Po to właśnie zostały wprowadzone w `Python` wirtualne środowiska, by mieć kontrole nad zależnościami i odseparować się od wpływu systemu (paczki w systemie mogą być w wersji, która jest w konflikcie z użytymi przez ciebie).
Wbrew pozorom to dosyć proste, możesz trzymać zależności w płaskim pliku `requirements.txt`, albo użyć trochę bardziej rozbudowanego formatu `TOML`, w pliku `pyproject.toml`. Stworzenie środowiska wirtualnego: https://docs.python.org/3/library/venv.html
De facto sprowadza się to do wykonania dwóch komend: stworzenie środowiska i aktywacja środowiska:
```
#creating virtual env
python3 -m venv .venv
#activating virtual env
source .venv/bin/activate
```
@Meverth żeby nie przerazić kolegi GITem to zasugerowałbym jeszcze Github Desktop. No chyba, że woli od razu z terminala, nw.
@Meverth no i na przyszłość, czytaj dokładnie komunikaty błędów, one czasem się do czegoś przydają!
@Meverth > sprawdź, czy w ogóle masz jakieś użycia `json` w tym pliku. Zdaje się, że `pylance` po prostu informuje cię, że masz import, którego nie wykorzystujesz [...] -> To było to. Poprawiłem błąd w kodzie i już działa. Mea culpa. Nie mniej dalej informuje, że Pylance nie widzi json co jest dziwne. Zagłębię się w temat jeszcze po odpowiedziach z komentarzy.
Dziękuję za kompleksowe opisanie tematu systemu kontroli wersji. Nie byłem świadom takich niuansów jednak może to wynikać z faktu, że jestem laikiem w temacie.
@Prucjusz Zainstalowałem Git, odpaliłem i nie wiem co to ani jak używać. Odinstalowałem zatem xD Zasugeruję się Twoją wypowiedzią i spróbuję czegoś lżejszego, co będzie odpowiedniejsze na mój poziom.
@slawomiras prędzej czy później i tak będziesz musiał użyć GIT, jeśli trafisz na jakiś większy projekt z kilkoma innymi osobami. Tak na dobrą sprawę to tam jest kilka komend do ogarnięcia, a reszta to dodatek. Nie zniechęcaj się do tego. Poprostu kolejne narzędzie.
@Prucjusz żeby nie przerazić git-em, to korzysta się ze wbudowanej obsługi git z IDE.
no i na przyszłość, czytaj dokładnie komunikaty błędów, one czasem się do czegoś przydają!
@mehdnpl może następnym razem spróbuję. Póki co przekleiłem co było na zdjęciu do Chat GPT, to mi wypluł, że to może być to, co napisałem. Nie widzę tam "komunikatu błędu", tylko podpowiedź z IDE, ale może mi pokażesz czego nie widzę? Bo twojej wypowiedzi do mnie też nie rozumiem. Szczególnie że twórca posta napisał:
To było to. Poprawiłem błąd w kodzie i już działa
@slawomiras jeśli używasz środowiska programistycznego, to nie musisz korzystać z git bezpośrednio, ale musi być dostępny dla środowiska programistycznego. Tu masz, jak użyć z VSCode: https://code.visualstudio.com/docs/sourcecontrol/overview Zakładam, że z tego korzystałeś po wypowiedziach innych. To nie moje IDE
Jedyne co więcej potrzebujesz to wiedzy czym jest `commit`, `pull`, `merge`, ale to może będzie w tym filmiku. Jak nie, to daj znać, to w skrócie opowiem. A jak nie ja, to pewnie ktoś na tagu
@mehdnpl @Meverth @Prucjusz @lurker_z_internetu @argonauta @AureliaNova Dziękuję Wam gorąco za liczne odpowiedzi. Potrzebuję więcej czasu aby przetrawić i posprawdzać wszystkie Wasze sugestie. Jest to temat, w którym jeszcze jestem zielony. Nie mniej Wasze komentarze dodały dużo nowych informacji i otworzyły mi oczy na szersze horyzonty
@slawomiras
1. Jeśli jesteś samoukiem, ogladnij jakiś sensowny kurs wirtualny o pythonie. Bez podstaw będziesz się co chwilę potykał.
2. Koniecznie to samo z git. A bez gita i wersjonowania w pewnym momencie okaże się się, że nie ogarniasz swojej kuwety.
3. Ogarnij koncepcje workspace. Czyli katalogu, pod którym masz pewna logiczna strukturę katalogów. Bez tego nie będziesz mieć przenośnego srodowiska, czy pracy w zespole.
4. Jeśli możesz, złap doświadczonego i cierpliwego kolegę, i poproś o mentoring, czyli przeszkolenie z podstaw. To oszczedzi frustracji tobie i kolegom z zespołu.
5. Narzędzia, najlepiej te same w domu i w pracy. Bez jakiejś specjalnej kasy: git, visual studio code. Reszta zależy od specyfiki pracy i zasad bezpieki.
@Dzemik_Skrytozerca Poproszę o adres na który wysłać kratę browarów
@slawomiras
Jeśli skorzystasz z tej małej porady, to będzie wystarczająca satysfakcja.
Chciałbym pomóc ale pisze tylko w JS'ie i czasem trochę w Rustcie xd.
Zaloguj się aby komentować