Przyznam że mi się podobają. Przede wszystkim jedna cena i jeden wykonawca. Znajomi co się budują zawsze mają przeboje z niesłownymi budowlańcami.
Natomiast głównym zmartwieniem mojej żony jest ich trwałość. Jak to się zachowuje po latach? Jak jest z wieszaniem np. szafek kuchennych? Czy wymagają jakiejś specjalnej troski względem tradycyjnego budownictwa?
Będę wdzięczny za jakąś szczerą opinię.
#dom #budujzhejto #budownictwo #budowadomu
@Viesti mamy coś w ten deseń... Projekt, który nam się podobał, wykonawca dostosował pod technologię płyt SIP. Czyli media, wylewka płyty fundemtowej, szkielet drewniany, na to osadzone gotowe płyty - wycięte tylko dziury pod drzwi i okna.
Wewnątrz normalnie instalacje, część ścianek karton-gips, ale nie jest cienko jak z papieru.
Ogólnie mieszka się w tym normalnie. Po wykończeniu wygląda jak murowany. Nie wymaga specjalnej troski.
Z plusów - dom jest ciepły i nie wymaga dużych nakładów na ogrzewanie. W domu 110m² na sezon zimowy schodzi nam pół palety pelletu i temperatura w domu na poziomie 24 spokojnie.
Z minusów - trzeba dbać o wentylację, bo jak zagrzybisz konstrukcję to lipa. Z drugiej strony w każdym rodzaju domu musisz dbać o to żeby nie wyhodować sobie wilgoci na ścianach
@Viesti potwierdzam słowa @moll wygląda jak murowany, dopiero teraz się dowiedzialem, że taki nie jest xD
@cebulaZrosolu jak stawialiśmy to była sensacja w okolicy xD a potem wielkie rozczarowanie, bo "normalnie wygląda"
@Viesti wszystko zależy od wentylacji i rodzaju docieplenia. Standardowy styropian odpada, no i sama konstrukcja nie może być z listewek (strzeż się deweloperów, widziałem na własne oczy tą fuszerkę) a z czegoś poważniejszego.
Ja się zastanawiałem parę lat temu na czymś takim, ale cenowo taniej było z Solbetu. Teraz nie orientuję się w kosztach.
Jak chcesz więcej szczegółów to dawaj na priv
@Viesti projektowalem meble do domow modulowych, ciezko powiedziec cokolwiek zlego, jezeli nie przeszkadza ci ze twoj dom nie jest murowany to jak najbardziej polecam
z minusow, nie mozna dokonywac zmian w gniazdkach etc juz po podklepaniu projektu
z plusow, cena szybkosc samego postawienia
@Viesti Ja byłem ostatnio przy stawianiu domu z Sendomsmart i powiem, że wygląda całkiem - całkiem.
Z wad, które mogłem się doczepić:
-schody sosnowe, nieimpregnowane, szybko się zestarzeją
-malo gniazdek elektryki (ale można przerobić)
Natomiast nie wiem jak się mieszka, ale wygląda to sensownie
@Viesti Dom modułowy domowi modułowemu nie równy. Ten @moll brzmi po prostu jak dom szkieletowy. A często jest tak, że dom modułowy składa się z 4 klocków, które są ze stali i plastiku.
@monke Bo to jest dom szkieletowy. Tylko wypełnienie masz lepsze (ale też droższe) niż w typowym drewnianym szkieletowym. I z tych płyt też jest zrobiony dach, więc tutaj też nie cudujesz z izolacją. Zależenie od "klasyfikacji" one są uznawane za modułowe/prefabrykowane czy jakby tego nie nazwać. Teoretycznie możesz nawet gotowca do samodzielnego złożenia kupić...
https://domymodulowe.pro/domy-panelowe-sip-z-prefabrykatow/
W ogóle mogę poszukać zdjęć z różnych etapów budowy i powrzucać, jeśli ktoś byłby zainteresowany
@moll czy macie rekuperacje czy tylko wentylację grawitacyjną?
@camelowski rekuperację, do grzania wody pompa ciepła, za to ogrzewanie domu to kominek na pellet i rozprowadzanie ciepłego powietrza wentylacją. Także w domu nie ma ani podłogówki ani grzejników.
@moll Dzięki za odpowiedzi. Bardzo chętnie zobaczę parę zdjęć z budowy.
Z mojej strony jeszcze były by pytania:
-
nie ma problemu z wieszaniem ciężkich szafek, np. kuchennych?
-
czy zimą nie wychładza się szybko?
-
czy ogólnie możesz go polecić? ponownie zdecydowałbyś się na tą technologię?
@Viesti ok, to poszukam zdjęć
Ciężkie szafki kuchenne wiszą zamocowane na belkach konstrukcyjnych. Było to w taki sposób projektowane i wykonywane, aby to umożliwić. Ale fakt - tam gdzie ścianki na stelażu k-g nie wieszamy niczego cięższego, z drugiej strony też nie mam takiej potrzeby w innych pomieszczeniach.
W zależności od temperatury na zewnątrz, chociaż ogólnie trzyma nieźle. Poza tym piec jest automatyczny i jeśli temperatura spada poniżej zadanej, odpala się automatycznie. W najzimniejsze dni naliczyliśmy jakieś 6 uruchomień pieca, ale przy bezwietrznej pogodzie, nawet przy niższej temperaturze wystarczy 1-2 odpalenia na dobę.
Tak. Jeśli miałabym stawiać dom jeszcze raz, to znowu ta technologia, może trochę inny projekt domu.
@moll dzięki za info, w sumie fajny pomysł z tym pelletem, nie brałem pod uwagę w opcji ogrzewania a ekonomicznie to wygląda. Chyba gorzej wychodzi prąd za tą rekuperację i bez foto będzie ciężko
@camelowski u nas kominek na pellet i drewno, ale że zasyp z podajnika to w drewno się nie bawimy. Za to że kominek był w projekcie to tylko kanciapa pod schodami zamieniona na miejsce na pellet i zbiornik, więc w kotłowni stoi tylko pompa ciepła i mam pralnię
Rekuperacja nie chodzi cały czas, nie ma sensu, za to przy fotowoltaice opłacalność jakaś jest.
@moll jakie województwo? Możesz polecić wykonawcę? Wiesz może czy działa w woj. mazowieckim?
@camelowski lubelskie, ale w mazowieckim też realizował projekty te 4-5 lat temu, nie wiem jak teraz.
My podpisywaliśmy umowę na wykonawstwo praktycznie rok przed rozpoczęciem budowy
SIPenergohause Zamość
@moll o moje rodzinne strony, ja z Lublina
Dzięki za kontakt, może skorzystam!
@camelowski heh, mały ten świat xD
@moll Bardzo dziękuję za zdjęcia!
Też się zastanawiam bo chciałbym w przyszłym roku postawić coś parterowego pod inwestycję. Z tego co rozmawiam wszystko rozchodzi się o rzetelnego wykonawcę i projekt. Jeśli bym chciał zlecić jednej z tysiąca firemek, które powstały w ostatnich latach jak grzyby po deszczu, to mógłbym być zawiedziony. Powszechne są błędy budowlane w każdym typie domu, szczególnie jeśli się liczy ilość nie jakość. W sumie jak ze wszystkim. Znam dobrego wykonawcę z Lubelszczyzny ale nie buduje w Mazowieckim bo ma co robić na miejscu.
@Viesti
Rozważałem zarówno dom modułowy jak i dom ryglowy - sporo droższy. A nawet standardowy dom szkieletowy.
W centrum Warszawy, na Jazdowie, do dziś stoją domki fińskie z 1945r i chyba w niektórych mieszkają nadal ludzie. Te domki fińskie to nic innego jak domy modułowe
Zaloguj się aby komentować