Dlaczego w Europie nie ma technologicznych gwiazd? (analiza)

Dlaczego w Europie nie ma technologicznych gwiazd? (analiza)

XYZ
W Europie jest siedem spółek technologicznych wycenionych na co najmniej 50 mld USD, podczas gdy w USA jest ich 53, a w Azji 17. Dlaczego? Jedną z przyczyn jest słabość europejskiego rynku kapitałowego.

Z Europy pochodzi zaledwie siedem spółek technologicznych wycenianych na co najmniej 50 mld dolarów, podczas gdy z USA aż 53, a z Azji 17. Jeszcze większa różnica jest w przypadku kapitalizacji– wspomniane spółki z USA są wyceniane łącznie na prawie 25 bln dolarów, czyli 25 tys. mld. Spółki azjatyckie na 3,1 bln dolarów, z kolei europejskie na 1,1 bln.

Jeszcze bardziej martwią statystyki na temat największych technologicznych gigantów. W USA aż siedem spółek ma kapitalizację powyżej biliona dolarów, to tzw. Wspaniała Siódemka (Magnificent 7): Apple, Nvidia, Microsoft, Amazon, Alphabet (Google), Meta Platforms (Facebook) oraz Tesla. W Azji jedna spółka, TSMC, oscyluje wokół kapitalizacji 1 bln dolarów. Z kolei w Europie największa spółka, czyli SAP ma kapitalizację na poziomie 0,3 bln dolarów, czyli 300 mld. Dodatkowo tylko cztery europejskie spółki mają kapitalizację ponad 100 mld dolarów, w USA jest ich 30, a w Azji 8. [...]

#wiadomosciswiat #technologia #europa #usa #azja #firmy #gospodarka #biznes #analiza

Komentarze (4)

eloyard

Przepisy, podatki, brak kultury ryzyka/nagrody - zwłaszcza wśród "starych pieniędzy".

matips

Europa ma problem z podejmowaniem ryzyka w innowacyjnych projektach - właściwie wszyscy twórcy startupów mówią, że jeśli chcesz coś ambitnego zaczynać to lepiej startować w USA. Łatwiej tam o finansowanie dla ryzykownych przedsięwzięć.

VonTrupka

Wsparcie rządowe kitajców sprzyja szybkiemu rozwojowi i bezkonkurencyjności na wielu rynkach.

Ostatnie ruchy USA w zakresie wsparcia dla projektów technologicznych i innowacyjności (a.k.a. CHIPS and Science Act) opiewają na dziesiątki miliardów zielonych.


Wsparcie rządowe europy? Każdy kraj wspiera czubek własnego nosa, a ważniejszym jest udupianie konkurencji na rynku europejskim a nie ekspansja i konkurowanie globalne.

TRPEnjoyer

Ej Mati, to teraz mega korpo są już fajne? W przypadku Europy, potężne firmy to ryzyko zostania drugą Koreą Południową.


Bardziej bym się skupił na braku inwestycji w innowacje. Nie, normy spalania to NIE innowacje.

Zaloguj się aby komentować