Czy wiesz, że...

... w walce o lepsze wyniki finansowe, bank może pokusić się nawet o pranie brudnych pieniędzy dla mafii lub terrorystów?

HSBC, czyli Hongkong and Shanghai Banking Corporation, jest jednym z największych banków na świecie, z siedzibą główną w Londynie. Założony w 1865 roku w Hongkongu przez Thomasa Sutherlanda, został stworzony pierwotnie w celu finansowania handlu jedwabiem między Europą, Indiami a Chinami. W ciągu ponad 150 lat swojej działalności, HSBC przekształcił się z lokalnego banku w potężną międzynarodową korporację, która działa obecnie w ponad 60 krajach i obsługuje ponad 40 milionów klientów. Jego działalność obejmuje szeroki zakres usług finansowych, od bankowości detalicznej, korporacyjnej, inwestycyjnej po ubezpieczenia, zarządzanie majątkiem i leasing.

Jednak podczas swojej długiej historii, reputacja HSBC nieraz została poważnie podważona. Dziś omówimy wydarzenie z 2012 roku, kiedy to bank znalazł się w centrum międzynarodowego skandalu związanego z praniem brudnych pieniędzy. W raporcie senackiego komitetu ds. bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych ujawniono, że HSBC umożliwił pranie miliardów dolarów dla karteli narkotykowych w Meksyku i Kolumbii, oprócz tego bank prał pieniądze dla terrorystów, a także przeprowadzał transakcje dla klientów w krajach objętych sankcjami, takimi jak Iran, Sudan, Birma i Korea Północna. Bank w tym celu wykorzystywał skomplikowane metody przenoszenia środków i omijania przepisów uniemożlwiających pranie brudnych pieniędzy. Nie było więc tu mowy o przypadkowym działaniu.

Stąd też nie dziwi decyzja banku, który w 2012 roku zgodził się zapłacić karę w wysokości 1,9 miliarda dolarów za swoje działania, co jest jedną z największych kar finansowych nałożonych na bank w historii. W ramach porozumienia bank zgodził się również na poprawę swoich systemów kontroli i wprowadzenie surowych procedur zapobiegających praniu pieniędzy. Szkoda tylko, że tak niewielu pracowników banku poniosło jakiekolwiek konsekwencje swoich działań. Nie udało dokopać mi się do informacji, żeby chociaż jeden z nich trafił do więzienia…

#ciekawostinwestycyjne
8f81d304-0644-4fb7-9bbc-d800d01ca88d

Zaloguj się aby komentować