... w ciągu ostatnich dziesięciu lat Amazon przekazał fundacjom charytatywnym niemal pół miliarda dolarów?
Amazon to globalny lider w branży e-commerce. Firma rozpoczęła swoją działalność w 1994 roku od sprzedaży książek online, szybko jednak rozszerzyła ofertę o różnorodne towary, stając się „internetowym supermarketem”. Dziś Amazon to jedno z największych przedsiębiorstw na świecie, wyceniane na ponad bilion dolarów.
W 2013 roku Amazon uruchomił program AmazonSmile, którego główną ideą było wspieranie organizacji charytatywnych. Podczas dokonywania zakupów na stronie smile.amazon.com, klienci zyskali możliwość wyboru organizacji charytatywnej, której chcieliby przekazać 0,5% wartości swojej transakcji. Warto podkreślić, że wybór nie był w żaden sposób ograniczony - każdy klient mógł przekazać 0,5% wartości swoich zakupów dowolnej, nawet najmniejszej organizacji charytatywnej. Środki te były bezpośrednio przekazywane na rzecz wybranej organizacji, bez dodatkowych opłat czy kosztów dla klienta. Dla wielu małych fundacji – wpłaty zyskiwane poprzez program AmazonSmile stanowiły większość ich dochodów.
Program ten funkcjonował do lutego 2023 roku. W tym czasie Amazon przekazał niemal pół miliarda dolarów na rzecz fundacji charytatywnych za pośrednictwem AmazonSmile. Program został zlikwidowany w lutym tego roku, według firmy - w ramach działań na rzecz redukcji kosztów funkcjonowania. Myślę, że warto tu nadmienić, że w latach 2013-2023 – roczny przychód Amazona urósł ponad ośmiokrotnie.
#ciekawostinwestycyjne
@CiekaowstkInwestycyjne ciekawe ile łącznie na tym zrobił fikołków podatkowych.
@Tomekku to raz, a dwa, że wielkie ngosy to swietne narzędzie lobbingowe. Działalność charytatywna jest zdecydowanie mniej pozytywna niż się potocznie uwaza
@CiekaowstkInwestycyjne czy na liście fundacji były takie założone przez amazon? (¬‿¬)
Tymczasem w samym tylko 2022 Amazon zarobił 514 miliardów dolarów. Czyli 514 000 000 000$. Żeby to lepiej zobrazować, za taką kasę można by kupić każdemu mieszkańcowi Kambodży Hondę Civic nówkę sztukę w standardzie i jeszcze by starczyło na paliwo do nich.
@SpokoZiomek stad to ostatnie zdanie, ktore teoche neguje powodom zakonczenia programu ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
@SpokoZiomek Można też dać każdemu po ryju za mówienie co firma ma zrobić z zarobionymi pieniędzmi.
@tellet zgodzilbym sie jezeli pisalbys o malych, rodzimych firmach, a nie miedzynarodowych korporacjach, ktore placa 0,005% podatku dochodowego od zysku i ktore w Polsce utrzymuja jedne z najwiekszych marzy w Europie, a wszystko przez takie brednio-wolnorynkowe podejscie, ktore nic z wolnym rynkiem nie ma wspolnego.
@tellet Ale zdajesz sobie sprawę że ja po prostu dałem taki przykład. Nie każę łysolowi, który tak dla sportu lata sobie w kosmos podczas gdy pracownicy jego magazynów giną podczas tornado bo zarząd boi się o straty, żeby każdemu w Kambodży kupował samochód.
tl;dr: Nie zesraj się. (╭☞σ ͜ʖσ)╭☞
@SpokoZiomek i tu jest problemo, bo przychód to nie dochód (´・‸・ ` )
@CiekaowstkInwestycyjne no ale to wina firm, że nie bawią się w peceka czy caritas i optymalizują przychody, czy kartonokraików, które rozjadą "małe rodzinne firemki" ale się zesrają jak przyjdzie do kontroli dużego korpo?
W sensie, że klient mógł przekazać z kieszeni Amazonu, czy ze swojej te 0.5 procenta wartości zakupu?
@Petrolhead z kieszeni Amazona.
Zaloguj się aby komentować