… polskie miasta wojewódzkie toną w długach?
Fundacja Wolność, pochodząca z Lublina, to pozarządowa organizacja, której misją jest popularyzacja jawności i zasad dobrego rządzenia. „Chcemy, aby ludzie mieli wiedzę o samorządzie, motywację oraz bezpośredni wpływ na decyzje, władze, wydatki oraz swoje otoczenie” – możemy przeczytać na ich stronie internetowej. I choć Fundacja Wolność skupia się głównie na działalności związanej z miastem Lublin, czasami – tak jak w tym przypadku – sporządza ona też raporty dotyczące całego kraju.
Otóż w listopadzie 2022 roku fundacja przygotowała analizę dotyczącą zadłużenia największych miast w Polsce. Okazało się, że w latach 2022–2023 ich zadłużenie wzrośnie o niemal 9 miliardów złotych! Co więcej, w sześciu miastach kwota ta przekroczyła już 80% planowanych dochodów na rok 2023. Rekordzistą w tym przypadku jest Toruń, którego zadłużenie wynosi 88% dochodów. Za Toruniem plasują się takie miasta jak Łódź (86%), Szczecin (84%), Lublin (83%), Kraków (82%), czy Wrocław (80%).
W Lublinie sam koszt obsługi zadłużenia (tj. spłata odsetek) pochłonie niemal 6% wszystkich dochodów miasta na rok 2023. Sprawa wygląda nie wiele lepiej w Toruniu (5,8%), Krakowie (5%) czy Kielcach (4,8%). Szacuje się, że przeciętny mieszkaniec Krakowa będzie musiał w ciągu roku oddać 501 złotych na rzecz samej obsługi zadłużenia zaciągniętego przez miasto.
Z kolei najmniej zadłużonymi dużymi miastami w Polsce są: Olsztyn (z zadłużeniem sięgającym 17% dochodów na rok 2023), Katowice (31%) i Warszawa (34%). W Olsztynie spłata odsetek nie przekracza jednego procenta rocznych dochodów miasta.
Cały raport możecie znaleźć pod tym adresem: https://fundacjawolnosci.org/w-przyszlym-roku-zadluzenie-najwiekszych-miast-w-polsce-wzrosnie-o-8-miliardow/ .
Jeżeli mieszkacie w mniejszej miejscowości, chętnie usłyszę, jak zadłużenie wygląda w waszej gminie. Informację taką powinniście być w stanie znaleźć w budżecie gminy na rok 2023. W przypadku mojej miejscowości zadłużenie to wynosi poniżej 30% i dodatkowo na rok 2023 zaplanowana została delikatna spłata tego zadłużenia.
#ciekawostinwestycyjne
Miasta, gminy, powiaty... jak się buduje na kredyt, bo dofinansowania to jakiś % to tak jest...
@moll moim zdaniem nie opłaca się nie mieć kredytu. Rzecz w tym, żeby te kredyty w dużym stopniu brać na inwestycje, a nie tylko na przejedzenie.
@CiekaowstkInwestycyjne moim zdaniem nie opłaca się mieć kredytu, kiedy nie stać cię na podstawowe zobowiązania
@moll a to pewnie.
@moll
Najlepsza definicja kredytu jaką usłyszałem na studiach to:
Finansowanie bieżących korzyści, przyszłymi przepływami pieniężnymi
Teraz kwestią jest czy przyszłe przepływy są zabezpieczone - A korzyść jest korzyścią czy fanaberią ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jak wszystko się zgadza to nie ma przeciwskazań
@Mikel bardzo fajna definicja, muszę zapamiętać. Do tej pory posługiwałam się krótszą - pożyczone szczęście
@CiekaowstkInwestycyjne Warto dodać że zedłużenie samorzadów rośnie przez inflacje (a przede wszystkim wzrost cen energii) oraz polski ład, po którym samorządy mają mniejszy dochód (w 2022r mieli 13% mniej niz w poprzednim roku, w 2023r budżety też będą mniejsze niż roku poprzednim)
@tomilidzons a także rządowe promocje w stylu - wymyślamy "udogodnienie" I płacimy na to 3-5lat, a potem bez zwiększania subwencji zrzucamy na samorząd dalszą obsługę
@tomilidzons Zadłużenie rośnie przez debili u władzy w tych miastach. Taki Kraków wydaje miliony rocznie na telewizję której nikt nie ogląda ( kompletnie nikt) to jeszcze drugą chcą odpalić bo przecież mieszkańcy zapłacą.
@CiekaowstkInwestycyjne z drugiej strony, potem jedziesz z Lublina do Olsztyna i jakbyś cofnął się 20 lat. Lublin fajnie się rozwija, czuć potencjał, jest nowocześniej. Olsztyn to taka duża wieś. Wydaje mi się, ze aktualne poczynania prezydenta Lublina są na prawdę niezle.
@Usted wiesz, z dwóch rodzin o takim samym budżecie lepiej się żyje rodzinie*, która weźmie kredyt gotówkowy na podniesienie standardu życia.
* - do momentu aż im się zdolność kredytowa nie wyczerpie.
6% całości dochodów na jedynie spłatę odsetek od długu, to kosmiczne liczby. Pytanie czy miasto ma jakiekolwiek plan na podniesienie tych dochodów. Czy jest w trakcie realizacji jakichś inwestycji, które zostały za te pożyczone pieniądze zrealizowane, a które dopiero zaczną przynosić zyski.
Przykład rodziny może trochę nietrafiony. Taki budżet łatwo ogarnąć i policzyć, jak mówimy o mieście to jest dużo zmiennych. Wtedy to faktycznie może być różnie ALE inwestowanie w rozwoj miast to bardzo dobre inwestowanie imo
Szczecin top zadłużenie JAK?! Tu nic nie ma skąd tak kwota gdzie :x
Zaloguj się aby komentować