... pewnemu inwestorowi udało się zarobić ponad 1 miliard dolarów podczas jednomiesięcznej spekulacji?
George Soros jest znanym inwestorem i filantropem, przez wielu nazywany jest "człowiekiem, który złamał Bank Anglii". Od początku sierpnia 1992 roku George zaczął budować krótką pozycję na brytyjskiej walucie, funcie szterlingu. Oznaczało to, że Soros postawił pieniądze na to, że wkrótce kurs funta spadnie w stosunku do innych walut. Doszło do tego, że na dzień przed załamaniem kursu brytyjskiej waluty, krótka pozycja Sorosa wynosiła około 10 miliardów dolarów (mężczyzna korzystał z dźwigni finansowej).
W 1990 roku Wielka Brytania przystąpiła do mechanizmu wzajemnej stabilizacji walut krajów członkowskich Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej (ERM). Od tej pory kurs funta mógł ulegać wahaniom o około 6% względem niemieckiej marki. Co oznaczało, że gdy kurs funta niebezpiecznie zbliżał się do dolnej granicy tych 6%, rząd Wielkiej Brytanii musiał zainterweniować i dokonać skupu waluty, celem podniesienia jej wartości. W 1992 roku George Soros postawił pieniądze na to, że rząd Wielkiej Brytanii nie operuje już takimi środkami, aby dłużej sztucznie podtrzymywać kurs funta. George zaczął pożyczać funty tylko po to, by wymienić je na niemieckie marki. Robił to tak długo, aż w końcu nastąpiła "czarna środa", dzień, w którym rząd Wielkiej Brytanii skapitulował i opuścił ERM. Tego dnia kurs funta gwałtownie się załamał. Soros na tej spekulacji zarobił około 1,4 miliarda dolarów, a straty rządu szacuje się na około 3,4 miliarda funtów.
A ty, jak uważasz? Czy spekulacje walutowe to coś, co powinno być dozwolone na rynkach finansowych? Czy uważasz, że działania Sorosa były etyczne? Dlaczego tak, lub dlaczego nie? Zapraszam do dyskusji w komentarzach
#ciekawostinwestycyjne <- śledź tag, by być na bieżąco z unikalnymi ciekawostkami inwestycyjnymi. Odkrywaj świat inwestycji w zupełnie nowy sposób
@CiekaowstkInwestycyjne czyli w skrocie, chlop powoli kopal dolek pod angielskim rynkiem walutowy w miedzyczasie obstawiajac ze to pod czym kopie sie zapadnie? XD
akcja 11/9 xD
@Sweet_acc_pr0sa George pożyczał brytyjskie funty, następnie wymieniał je na niemieckie marki. Taka transakcja wykonana w odpowiednio dużej skali prowadzi do spadku wartości wymienianej waluty. Ze względu na członkostwo w ERM rząd Wielkiej Brytanii już od dwóch lat musiał utrzymywać sztuczny kurs funta, który według wielu był za wysoki.
Soros uznał ze targany wieloma problemami, w tym recesją, rząd Wielkiej Brytanii nie ma już dłużej środków potrzebnych na dalsze sztuczne podtrzymywanie wartości funta. Nie pomylił się.
@CiekaowstkInwestycyjne no to wlasnie opisalem to "po chlopsku" XDD
Wszystko fajnie tylko jego sukcesy mogą mieć związek z informacjami wewnętrznymi, za co został okrzyknięty winnym w rozprawie. Oczywiście to inna sprawa, ponieważ dotyczyła Société Générale, ale kto wie w ilu przypadkach ktoś mu szepnął do uszka, w co warto wejść i co zrobić, aby dostać darmowe pieniądze. Nie mówię, że tak było na pewno, niemniej każda plotka ma ziarenko prawdy.
Nie widzę dużego problemu etycznego. Soros w tej rozgrywce miał godnego przeciwnika: Bank Anglii. To nie jest tak, że ustawił grę by oskubać drobnicę nad którą dominował. Grał z bankiem niedawnego imperium, wg. zasad które Brytyjczycy mogli zmienić w dowolnym momencie - w końcu to oni ustali prawa w tej grze. Gdyby zaś uznali, że to co robił było nielegalne to mogli go aresztować.
@matips Bogaci ludzie ze znajomościami nie trafiają do więzienia. Widać to chociażby po akcji z GameStopem i funduszami hedgingowymi. Jakoś nikt od tych funduszy nie poszedł do pierdla ani nie został skazany za jawne manipulowanie rynkiem, oszustwa, celowe manipulowanie zakładami aby GameStop zbankrutował, wpływanie na firmy brokerskie. Gdyby tego było mało rząd USA drukował pieniążki z powietrza, by ratować hedge po tym jak pierwszy raz w historii w swojej ustawionej grze dostali po dupie od wkurzonych zwykłych ludzi.
Dla zainteresowanych: https://kosztalternatywny.pl/short-squeeze-game-stop-czyli-mr-robot-2021/
Zaloguj się aby komentować