... nie ma sytuacji bez wyjścia?
Wiliam Kamkwamba przyszedł na świat w małej wiosce w Malawi. W domu Wiliama nie było ani dostępu do elektryczności, ani do wody pitnej. Chłopiec nie mógł także liczyć na wykształcenie, gdyż co prawda rozpoczął szkołę podstawową, jednak nie mógł jej ukończyć z powodu braku środków finansowych potrzebnych do kontynuowania edukacji. Myliłby się jednak ten, który uznałby, że chłopiec znalazł się w sytuacji bez wyjścia. Afrykańczyk uznał bowiem brak elektryczności i dostępu do wody pitnej w wiosce za przeszkody, które trzeba po prostu pokonać. I on postanowił to zrobić!
Chłopiec był stałym bywalcem szkolnej biblioteki, w której wyszukiwał pozycji dotyczących elektroniki. Pewnego dnia natknął się tam na książkę „Using Energy”, z której dowiedział się o możliwości utworzenia turbiny wiatrowej produkującej prąd. Od tamtej pory miał on tylko jeden cel – zaopatrzyć swój dom w elektryczność za sprawą własnoręcznie wykonanej turbiny wiatrowej. Cel, który udało mu się zrealizować za pomocą eukaliptusa, części rowerowych i materiałów znalezionych na lokalnym wysypisku śmieci.
Działająca turbina wiatrowa, zasilająca dom chłopca w energię elektryczną, stała się lokalną sensacją, którą podłapały narodowe media, przynosząc Wiliamowi sławę, o jakiej nigdy nawet nie marzył. Za sprawą medialnych doniesień o chłopcu, znaleźli się nawet ludzie gotowi opłacić jego edukację. Wiliam wykorzystał swoje pięć minut i w 2014 roku ukończył studia w Stanach Zjednoczonych.
Dziś Wiliam Kamkwamba zajmuje się rozwiązywaniem problemów małych społeczności wiejskich w Malawi. Wyszukuje on silnych liderów, gotowych do ciężkiej pracy na rzecz podniesienia standardu życia całej wioski. Następnie doradza im, w jaki sposób zaopatrzyć ich wioski w elektryczność i źródło wody pitnej. Szczególnie specjalizuje się on w kopaniu studni metodą wiercenia udarowego oraz instalacją turbin wiatrowych i paneli solarnych. Mężczyzna nie zapomniał także o swoich początkach i stale inwestuje on w biblioteki na terenie całego kraju, starając się jak najlepiej je wyposażyć.
#ciekawostinwestycyjne
No i tak to powinno wyglądać! Ta historia jest tak wielowymiarowo pozytywna, że aż trudno uwierzyć
Pomoc dla krajów afrykańskich z zachodu często nie wychodzi, bo daje się środki w zły sposób,, na niepotrzebne rzeczy, albo bez opieki nad tym co się daje, i potem sprzęt z niewiedzy użytkowników niszczeje. Tutaj lokals sam określił potrzeby i rozwiązania i t wdraża, przy okazji pokazując że mogą coś zrobić sami, a nie tylko czekać na mikołaja z zachodu. Oby więcej takim Wiliamów!
@CiekaowstkInwestycyjne Tutaj widać jak ważne dla rozwoju jest nauka. Bez bezpłatnej nauki, Afryka nie rozwiąże tak łatwo swoich problemów.
>kopaniu studni metodą wiercenia perkusyjnego
trochę mnie zaintrygowała mnie ta metoda:).
Percussion - perkusja.
Percussion Drilling - wiercenie udarowe
@tomilidzons całe szczęście jeszcze dało się edytować :D. Dzięki.
@CiekaowstkInwestycyjne trzeba było od razu wstawić film o nim "The Boy Who Harnessed The Wind "
Zaloguj się aby komentować