... nawet bankrut może udawać międzynarodowego giganta spożywczego? Wystarczy tylko odpowiedni marketing i... fałszywe sprawozdania finansowe.
Parmalat, włoska firma spożywcza, została założona w 1961 roku przez Calisto Tanzi. Firma zasłynęła z wprowadzenia na rynek w masowej skali mleka UHT (długoterminowego), co szybko zapewniło jej dominację na rynku włoskim. W ciągu następnych lat Parmalat rozszerzył swoją działalność na inne produkty spożywcze, takie jak jogurty, sery, napoje owocowe, lody i przekąski.
W latach 90. XX wieku Parmalat stał się jednym z największych międzynarodowych producentów żywności i mleka, z fabrykami i oddziałami w wielu krajach na całym świecie. W szczytowym momencie firma wyceniana była na prawie 4 miliardy euro i zatrudniała 36 tys. osób w 30 różnych krajach.
W 2003 roku ujawniono, że Parmalat przez wiele lat fałszował swoje sprawozdania finansowe i ukrywał ogromne długi, wynoszące około 14 miliardów euro! Doprowadziło to do jednego z największych skandali finansowych w historii. W efekcie firma zbankrutowała, a jej założyciel oraz wielu wysokich rangą menedżerów zostało skazanych na kary więzienia. Calisto Tanzi, założyciel firmy, otrzymał łączną karę 18 lat pozbawienia wolności. Pamiętajmy jednak, że mówimy tu o włoskim systemie sprawiedliwości. W rzeczywistości spędził on w więzieniu nieco ponad dwa lata, a reszta kary została zamieniona mu na areszt domowy
Bawi też w sposób w jaki Parmalat fałszował sprawozdania finansowe. Jeżeli jesteście fanami gangstersko-mafijnego kina, to niestety zawiedziecie się. Nie było tu miejsca na jakieś skomplikowane sztuczki prawne bądź księgowe. Firma np. deklarowała, że ma konto na Kajmanach, a na tym koncie kilka miliardów euro. A że nikt tego nie sprawdził, to do pewnego czasu wszystko się kręciło...
A czy ty słyszałeś kiedyś o podobnej historii, gdzie miedzynarodowa korporacja okazała się być kolosem na glinianych nogach? A może podejrzewasz, że jedna z obecnie działających firm jest jedynie wydmuszką? Podziel się swoją opinia w komentarzu poniżej
#ciekawostinwestycyjne <- zaobserwuj tag, by być na bieżąco z unikalnymi ciekawostkami inwestycyjnymi. Odkrywaj świat inwestycji w zupełnie nowy sposób
Nie chce udawać kogoś takiego ale dzieki, że we mnie wierzysz
znam coś takiego gdzie ukrywa sie dlugi w roznych "funduszach" ktorych nikt nie kontroluje, nazywa sie polska rządzona przez pis....
@pietruszka-marian to akurat dzieje się wszedzie na świecie
@CiekaowstkInwestycyjne zaciekawiło mnie to co napisales, dlatego postanowiłem znalesc cokolwiek na ten temat po angielsku na przykladzie wielkiej brytani ale nie potrafie nic odszukac, pomozesz?
@pietruszka-marian poczytaj chociażby o City of London i o przewałach jakie tam się odbywają. Przecież to nie przypadek, że oligarchowie z Rosji umiłowali sobie właśnie ten obszar świata
@CiekaowstkInwestycyjne poczytam, chociaz pytalem o całkiem co innego
@pietruszka-marian w takim razie nie zrozumiałem pytania, mógłbyś doprecyzować czego szukasz?
@CiekaowstkInwestycyjne o ukrywanie długów przez rządy danych krajów, tak jak to robi rząd polski
@pietruszka-marian tu masz w przypadku krajów rozwijających się: https://blogs.worldbank.org/developmenttalk/systematic-underreporting-public-debt-statistics-50-years-evidence-and-recent .
Tu parę przykładów z USA: https://www.thebalancemoney.com/off-budget-definition-and-examples-3305951 .
W UK jest ten problem że przepływ pieniądza możemy śledzić tylko do granicy City of London, które jest troche takim państwem w państwie.
Z chyba każdym (nie sprawdzałem każdego oczywiście) innym państwem europejskim wystarczy wpisać w google "'country name' off budget spending"
@CiekaowstkInwestycyjne Saviano (ten od Gomorry) opisuje w jednej ze swoich książek jak mafia zarządzała wolnym rynkiem detalicznych sklepów żeby na półkach były produkty tylko wybranych firm i Parmalat był jedną z nich. Najwyraźniej firma jak zaczęła współpracę z mafią tak została przez nią wyżarta od środka do samego końca.
Gx
@CiekaowstkInwestycyjne Parmalat to kiedyś lubił być sponsorem w motosporcie
@InstytutKonserwacjiMaryliRodowicz Parmalat był z pewnością obecny w F1, sponsorował także wiele drużyn piłkarskich, był nawet gospodarzem własnego turnieju piłkarskiego.
Fajny ten wymiar sprawiedliwości, jakby taki Trynkiewicz miał być sądzony jak międzynarodowe korporację to dostał by 50pln grzywny i musiał obiecać że zmniejszy o połowę ilość dzieci przetrzymywanych w piwnicy.
Zaloguj się aby komentować