Czy wiesz, że...

... już 9 listopada 2023 roku, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zadecyduję o wielomiliardowej karze za oszustwa podatkowe?

W 2015 roku w Irlandii dosłownie znikąd pojawiło się około 270 miliardów dolarów niematerialnych aktywów – co było sumą większą niż łączna wartość wszystkich nieruchomości mieszkalnych w tym kraju. Sytuacja tej nie przeoczyła Komisja Europejska, która doszła do wniosku, że za tajemniczym fenomenem stoi amerykańska firma Apple, która chciała skorzystać z ulgi podatkowej znanej jako „capital allowance”. Ulga ta pozwala irlandzkim firmom na korzystanie z hojnych ulg podatkowych na zakup niematerialnych aktywów - głównie własności intelektualnej, takiej jak patenty. Oznacza to, że Apple miało przenieść wirtualne aktywa pomiędzy swoimi spółkami córkami w celu skorzystania z ulgi podatkowej i uniknięcia zapłacenia należnego podatku.

Rok później, Komisja Europejska oznajmiła, że dwie decyzje podatkowe wydane przez irlandzki urząd skarbowy na rzecz Apple w 1991 i 2007 roku „znacznie i sztucznie obniżyły podatek płacony przez Apple w Irlandii od 1991 roku”. Według Komisji, w 2014 roku Apple zapłaciło jedynie 0,005% podatku dochodowego! Komisja stwierdziła, że prawie wszystkie zyski rejestrowane przez dwie spółki Apple były przypisywane do „siedziby głównej” Apple w Irlandii, która istniała tylko na papierze i nie mogła generować takich zysków. Komisja uznała także, że Apple zalega 13,1 miliarda euro w niezapłaconych podatkach dla Irlandii za lata 2003-2014, a także 1,2 miliarda euro odsetek.

Dość niespodziewanie zarówno Apple, jak i rząd Irlandii złożyli odwołania od wyroku. Motywacje Apple są dość oczywiste, ale powody rządu Irlandii są nieco bardziej skomplikowane - kto normalnie odwołuje się od darmowych 14 miliardów euro? Podejrzewa się, że rząd Irlandii mógł być zmuszony do takiego działania, aby nie utracić swojej reputacji na arenie międzynarodowej.

W 2020 roku sąd pierwszej instancji Unii Europejskiej zgodził się z apelacją Apple i Irlandii, unieważniając decyzję Komisji Europejskiej. Komisja jednak odwołała się od tej decyzji. Sprawa apelacyjna miała miejsce miesiąc temu, ale na ostateczną decyzję Trybunału Sprawiedliwości będziemy musieli poczekać do 9 listopada tego roku.

#ciekawostinwestycyjne
e8f72b16-3c76-4a0d-b25a-0cabc4557e2b
SunSenMeo

Nic im nie zrobią. To świat bogatych dla bogatych.

jajkosadzone

Bedzie ugoda,zaplaca kilka miliardow,podwyzsza ceny ajfonow i szafa gra.

Zaloguj się aby komentować