Czy wiesz, że...
... da się wycenić wartość ludzkiego życia?
Niejednokrotnie w poprzednich ciekawostkach informowałem o nadużyciach międzynarodowych korporacji w krajach rozwijających się. Wszystkie te historie łączyła jedna rzecz - wyłącznie kara finansowa (i to najczęściej symboliczna). Co wydarzyłoby się jednak gdyby przenieść akcję skandalu z kraju trzeciego świata do najpotężniejszego państwa na świecie? O tym w dzisiejszej ciekawostce.
Peanut Corporation of America, znana jako PCA, była jednym z czołowych producentów i dostawców orzeszków ziemnych w Stanach Zjednoczonych. Firma została założona w 1977 roku i szybko z lokalnego, rodzinnego przedsiębiorstwa urosła do rangi korporacji, która eksportowała swoje produkty na cały świat.
Jednak w 2009 roku PCA stała się głównym aktorem skandalu spożywczego, który położył kres jej działalności. Otóż firma została oskarżona o świadomą dystrybucję produktów zanieczyszczonych salmonellą, co doprowadziło do wybuchu epidemii. Epidemia ta spowodowała śmierć 9 osób. Skandal wywołał jedno z największych wycofań produktów spożywczych w historii USA, obejmujące tysiące produktów różnych firm, które korzystały z orzeszków PCA.
Czy i w tym przypadku, firmie udało się przejść przez kryzys suchą stopą? Otóż… nie. Świadome wprowadzanie na rynek Stanów Zjednoczonych produktów zanieczyszczonych salmonellą doprowadziło do szybkiego bankructwa PCA i skazania prezesa firmy, Stewarta Parnella, na 28 lat więzienia. Ważne podkreślenie jest, że nie był to jedyny wyrok w tej sprawie i sprawiedliwość dosięgła również innych pracowników firmy, zaangażowanych w wprowadzanie na rynek wadliwych produktów (m. in. brata prezesa, który odsiaduje wyrok 20 lat pozbawienia wolności).
W mediach często możecie usłyszeć, że „życie ludzkie jest bezcenne". Jednak ciekawostki takie jak ta zdają się uświadamiać nam, że i owszem, życie ludzkie ma wartość i ta wartość zależna jest od miejsca pochodzenia danego życia…
#ciekawostinwestycyjne
ab93029e-b74b-4a15-bba2-12e9f060892a
GtotheG

@CiekaowstkInwestycyjne nie bardzo rozumiem ten artykuł i jego podsumowanie. Tu nigdzie nie ma ani zdania o tym, jaka wartosc mialo zycie tych 9 osob, czy firma wyplacila rodzinom jakies odszkodowania, a tym samym nie rozumiem tezy "życie ludzkie ma wartość i ta wartość zależna jest od miejsca pochodzenia danego życia…" - dodatkowo nie zostalo to porownane z zadnym innym przypadkiem, z innego kraju.

CiekaowstkInwestycyjne

@GtotheG

"Niejednokrotnie w poprzednich ciekawostkach informowałem o nadużyciach międzynarodowych korporacji w krajach rozwijających się".


By zrozumieć trzeba spojrzeć na poprzednie ciekawostki z tagu. Wiele ciekawostek skupiało się na działalności międzynarodowych korporacji w krajach rozwijających się takich jak Ekwador, Indie, Nigeria. W jednej np. miałeś opisaną sytuacje, w której międzynarodowa korporacja pochodząca pierwotnie z USA doprowadziła do śmierci minimum 16 tysięcy Hindusów, a na wyrok w tej sprawie trzeba było czekać 26 lat (wyrok 2 lat pozbawienia wolności wyłącznie dla kilku lokalnych pracoowników, gdyż Stany nie wydały swoich obywateli żeby Ci odpowiedzieli przez indyjskim sądem).


Ta ciekawostka jest kontrastem dla poprzednich, ma odpowiedzieć na pytanie, czy korporacjom po prostu można więcej, czy może niskie kary wynikały z tego, że krzywdziły one biednych ludzi z biednych regionów świata.


Porównaj teraz karę za spowodwanie śmierci 9 obywateli USA z karą za zabicie minimum 16 tysięcy Hindusów...


Ale postaram się w przyszłości klarowniej pisać ciekawostki, żeby były zrozumiałe dla każdego. Pozdrawiam.

GtotheG

@CiekaowstkInwestycyjne teraz to ma sens. Dzieki!

Zaloguj się aby komentować