Czy mucha naprawdę wymiotuje na twoje jedzenie, kiedy na nim siądzie?

Czy mucha naprawdę wymiotuje na twoje jedzenie, kiedy na nim siądzie?

wyborcza.pl
Czy mucha naprawdę wymiotuje na twoje jedzenie, kiedy na nim siądzie? Zanim mucha usiadła na twojej kanapce, najpierw najprawdopodobniej odwiedziła bardziej obrzydliwe miejsca... Warto ją szybko odgonić.
Wyobraź sobie, że jesteś na pikniku i właśnie zamierzasz wgryźć się w swoją kanapkę. Nagle zauważasz muchę lecącą w twoją stronę, naprowadzaną na twoje jedzenie za pomocą złożonych oczu i czułek. Udaje jej się uciec przed twoim ciosem i wylądować na kanapce, po czym wydaje się na nią wymiotować!
To może wyglądać trochę obrzydliwie, ale mucha może po prostu wietrzyć swoje własne, strawione jedzenie lub pluć na twoje.
Większość z ponad 110 tys. znanych gatunków much nie ma zębów, więc nie może żuć stałego pokarmu. Ich aparaty gębowe są jak gąbczasta słomka. Kiedy już wylądują na twoim jedzeniu, muszą uwolnić soki trawienne, które je upłynnią i nadtrawią do postaci łatwej w przełknięciu zupy. W skrócie, niektóre muchy są na płynnej diecie.
Muchy na płynnej diecie
Aby zmieścić więcej pokarmu w żołądku, niektóre muchy próbują zredukować ilość płynu w tym, co już zjadły. Wymiotują pokarm do pęcherzyków wymiotnych, aby go nieco osuszyć. Gdy część wody wyparuje, mogą połknąć ten bardziej skoncentrowany pokarm.
Ludzie nie muszą pluć oraz wymiotować, aby wydobyć składniki odżywcze z pożywienia. Jednak w ślinie wytwarzamy sok trawienny, enzym zwany amylazą, który trawi część kanapki już podczas żucia. Amylaza rozkłada bezsmakową skrobię na cukry proste, takie jak glukoza, których smak możesz wyczuć. To dlatego im dłużej żujesz chleb, tym staje się słodszy.
Czy wiesz, że muchy potrafią smakować jedzenie bez użycia ust?
Gdy tylko wylądują, używają receptorów na swoich odnóżach, aby zdecydować, czy są na czymś pożywnym. Być może zauważyłeś, jak mucha pociera odnóżami niczym głodny klient szykujący się do zjedzenia posiłku. Nazywa się to pielęgnacją - mucha się myje, a także czyści receptory smaku na szczecinach i delikatnych włoskach odnóży, aby lepiej poznać, co znajduje się w pożywieniu, na którym wylądowała.
Czy należy wyrzucać jedzenie, na którym wylądowała mucha?
Kiedy mucha siada na twojej kanapce, to prawdopodobnie nie jest jedyna rzecz, na której wylądowała tego dnia. Muchy często siadają na obrzydliwych rzeczach, takich jak śmietnik lub rozkładające się jedzenie, które jest pełne mikrobów. Zarazki mogą wykorzystać muchę jako formę transportu i, jeśli mucha pozostanie na miejscu wystarczająco długo, przeskoczyć następnie na twój posiłek. Jest to o wiele bardziej niebezpieczne niż ślina muchy, ponieważ niektóre z mikrobów mogą wywoływać choroby, takie jak cholera czy dur brzuszny.
Jeśli jednak mucha nie pozostanie na miejscu dłużej niż kilka sekund, szanse na przeniesienie mikrobów są niewielkie, a wówczas twoje jedzenie prawdopodobnie jest w porządku.
Aby owady nie lądowały na żywności, należy ją zawsze przykrywać. Jeśli twój dom jest zaatakowany przez muchy, możesz użyć prostych pułapek, aby się ich pozbyć. Dobrym sposobem mogą być też mięsożerne rośliny, które mogą zjadać muchy i pomóc kontrolować ich populację.
Pożyteczne owady
Czy muchy są do czegoś przydatne?
Plucie na jedzenie i roznoszenie chorób brzmi obrzydliwie, ale muchy to nie tylko samo zło.
Następnym razem, gdy będziesz na zewnątrz, uważnie się przyglądaj, a możesz być zaskoczony, jak wiele much odwiedza kwiaty, aby uzyskać nektar. Stanowią one ważną grupę zapylaczy, a wiele roślin potrzebuje much do pomocy w rozmnażaniu.
Muchy są również istotnym źródłem pożywienia dla żab, jaszczurek, pająków i ptaków, są więc cenną częścią ekosystemu.
Niektóre muchy mają również zastosowania medyczne. Na przykład lekarze używają larw muchówek - młodych, niedojrzałych form much - do usuwania rozkładającej się tkanki z ran. Larwy wydzielają przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne soki, które pomogły naukowcom stworzyć nowe metody leczenia infekcji.
Co ważniejsze, muszki owocowe, które być może widziałeś latające wokół dojrzałych bananów w swojej kuchni, są nieocenione w badaniach biologicznych.
Naukowcy z całego świata badają muszki owocowe, aby znaleźć przyczyny i lekarstwa na choroby i zaburzenia genetyczne.
A w naszym laboratorium badamy, jak wygląda świat dla owadów i jak wykorzystują one swój wzrok do latania. Ta wiedza może z kolei zainspirować inżynierów do konstruowania lepszych robotów.
Tak więc, chociaż odganianie much od kanapki jest uciążliwe, być może mógłbyś zostawić kilka kawałków swojego lunchu?
________
embed
Artykuł ukazał się 8 listopada 2021 roku w „The Conversation". Ravindra Palavalli-Nettimi i Jamie Theobald są badaczami zatrudnionymi we Florida International University.
#zwierzaczki #owady #zdrowie

Komentarze (8)

moderacja_sie_nie_myje

Moje bakterie są silniejsze niż te od muchy. Nigdy nie wyrzuciłem żarcia bo mucha na nie siadła. A za dzieciaka to lubiłem pająki jeść i żuki, ten gorzki smak po przegryzieniu odwłoka to były wręcz delicje.

VonTrupka

@moderacja_sie_nie_myje przegryzasz razem z muchą? •͡˘∠•͡˘

vredo

Usiadła na nie swoim - kara jest jedna:

67af7841-ea8d-4e46-92b3-f60b8d2607c7
borsiu

może i nażyga ci na jedzenie ale za to też nasra

GrindFaterAnona

Czyli dzialanie zasady 3 sekund jest potwierdzone

Zaloguj się aby komentować