Po raz chyba piąty zabieram się do kompletowania nowego PC.
Mam właściwie podstawy:
CPU - INTEL
RAM - Kingston Fury Beast, DDR4, 2x 16 GB, 3200MHz, CL16 KF432C16BB1K2/32
mobo - ASUS PRIME B660M-K DDR4 / Gigabyte B760M DS3H DDR4
PSU - Seasonic G12 550W 80 Plus Gold
buda - KRUX Naos TG
CPU - AMD
RAM - Kingston Fury Beast, DDR4, 2x 16 GB, 3200MHz, CL16 KF432C16BB1K2/32
mobo - Gigabyte B550M DS3H / ASUS PRIME B550M-A
PSU - Seasonic G12 550W 80 Plus Gold
buda - KRUX Naos TG
FAN - AMD OEM
Do tego CPU:
Patrząc na tabelki (wydajność PASS MARK single i multi core) -> https://www.cpubenchmark.net/multi_cpu.html
Najlepiej wypada dla wydajności multi core / cena: AMD 5700x / 5800x
Jednak dla single core wypadają najsłabiej, poniżej poczciwego intela 12100 ....
Gdzieś z cienia wychodzi intel 13500, który co prawda droższy, ale świetnie wypada w single i multi core, oraz ma dobry stosunek cena/wydajność. Za to ten gość to te słynne "E core" które potrafią namieszać.... wyczytałem że "E" core działają poprawnie dopiero pod win 11, a prawidłowo (ale nie perfekcyjnie) dopiero od intel 13th @ win 11. W 12th jest starsza wersja tego syfu. Bo widzicie, robicie sobie jakąś symulację naprężeń materiałowych metodą elementów skończonych. Symulacja powinna trwać 5 minut. Ale potrwa godzinę. dlaczego? Bo soft od symulacji spuściliście do paska, a na full screen macie program pocztowy lub jakiegoś PDF'a. Task symulacji leci do background, z automatu przelatuje na "E core", energooszczędne gówno. Windows po prostu nie potrafi tego ogarnąć.
Jeśli macie doświadczenia czy to dobre czy złe z nowymi prockami intela, poproszę o garść informacji.
Tak więc może zostanę przy intelu 12400 (nie ma e corów) lub AMD 5700x.
AMD serii 7000 wychodzi zdecydowanie najdrożej. Mogę też poczekać aż zakończy się pierdolnik związany z black friday und Santa, gdzieś w styczniu się ceny uspokoją, a AMD serii 7000 stanieją aby walczyć z intel 14th...
Jednak trochę boję się platformy pod AMD, gdzieś w otchłani internetów chodzą plotki że AMD potrafi być nieco bardziej marudne niż Intel, nie wiem ile w tym prawdy.
Co sądzicie o takich config;ach
Sprzęt z założenia nigdy nie będzie podkręcany.
To ma po prostu działać.
Sprzęt składany "na lata". Obecny mój laptop na intelu trzeciej generacji działa już ponad 10 lat, chciałbym aby kolejny też tyle podziałał.
Ceny mogą być lekko zawyżone, brałem je "z dużych sklepów".
Ah, ostatnie dwie kolumny to stosunek "wydajność / cena" za cały zestaw, nie tylko samo CPU.
#komputery #pcmasterrace #informatyka
Ja planuję kupić 7900 (bez x) bo ma bdb wydajność i nie bierze prawie w ogóle prądu (popatrz na tdw)
Symulacja powinna trwać 5 minut. Ale potrwa godzinę. dlaczego? Bo soft od symulacji spuściliście do paska, a na full screen macie program pocztowy lub jakiegoś PDF'a. Task symulacji leci do background, z automatu przelatuje na "E core", energooszczędne gówno. Windows po prostu nie potrafi tego ogarnąć.
To jakiś prawdziwy przypadek, czy Twoje gdybanie?
Bo po pierwsze, jeżeli taka sytuacja się zdarzyła, to nie wina procka - tylko oprogramowania.
Po drugie, e-cory nie mają wydajności komputerów z 2002 roku.
I po trzecie - nie godzinę, a co najwyżej 15 minut. I co najwyżej, bo e-cory nie odpowiadają za "zminimalizowane" aplikaje. Więc realnie, jak Ci symulacja zajełaby 5 minut przy fullscreenie, to zajmie z 6 minut przy minimalizacji. A jak nie potrafi poprawnie aplikacja działać po zminimalizowaniu, to nie ma znaczenia, jaki procek weźmiesz .
Po co Ci dokładnie ten komp - do jakiego oprogramowania? Wielowątkowego czy stary soft, ogarniający tylko jeden core? Granie też (zakładam że nie, bo w końcu GPU nie wybrałeś)?
No i podaj budżet, ile chcesz wydać na całość, bo config IMHO dość średni, bo najpewniej przewymiarowany zasilacz (skoro nie planujesz GPU), nie wziąłeś żadnego chłodzenia do procków, nie podałeś żadnych dysków (ale może przekładasz stare?.
Ale passmark jest reprezentatywnym benchmarkiem dla tego use case w którym będziesz sprzęt zaprzęgał? Bo jak masz konkretny program który będzie najbardziej katowany, to jednak warto by popatrzeć głębiej: single thread? A zależny bardziej od suchego IPC i taktowania czy pamięci? Świadomie wykluczyłeś AMD z dużym cachem?
@eloyard AMD z dużym chacehm? Po prostu nie wziąłem pod uwagę, przypadek.
@micin3 To nie gdybanie, patrz niżej, a w szczególności na materiał md M$.
Tutaj ludzie marudzą,
https://www.reddit.com/r/XMG_gg/comments/vlqn6d/comment/jhr17ew/
A tutaj oficjalna prezentacja microsoftu pokazująca że spuszczenie renderowania do "paska" powoduje wyłączenie dla niego "P" corów.
Komputer ma być dosłownie do wszystkiego i na lata. Właśnie z tym single core jest problem, dlatego też zniechęcam się do ryzenów 5000. Chociaż też chcę się pobawić w linuxy i inne dziwadła, a wszystko ma siedzieć na virtualkach, dlatego szukam czegoś w miarę mocnego, z tego też powodu odrzuciłem laptopy.
Granie będzie sporadyczne, grafa to zupełnie inny wątek, nie wliczam jej w w/w zestaw. Jednak PSU dla niej przewiduję.
Dysku już mam, nie będę kupował nowych.
Chłodzenie, wydaje mi się że stockowe w zupełności wystarczy. Sprzęt nie będzie kręcony.
Budżet:
CPU, RAM, mobo, PSU, obudowa, chłodzenie - powinny się zamknąć w granicach 2500zł. Oczywiście nie jest to sztywny limit, ale to nie znaczy że można w koszyk wrzucić klamoty za 3500zł.
To nie gdybanie
To jest Twoje gdybanie, gdyż nigdzie nie napisano, że jak rendering trwał 5 minut, to na e-corach potrwa godzinę - bo ten rendering trwający 5 minut i tak w 95% korzystał z e-corów. Chyba właśnie, że mówimy o starym opragromowaniu, korzystającym z kilku rdzeni (lub jednym) naraz - wtedy potrwa zawrotne 6 do 10 minut.
Czyli pojedyncze przypadki, które traktujesz jak wyrocznie.
Raz jeszcze, rendering zajmie 5 minut na P-core? To zajmie od 6 do 10 minut na e-core - e-cory nie mają 1% wydajności p-corow, bliżej im od 50% do 80%.
Nie zrozumiałeś też prezentacji Intela. Chwalą się uzyciem wszystkich corow naraz do renderingu, zarowno p-corow jak i e-corow -po zminimalizowaniu taska, po prostu rendering przestał być robiony na wszystkich p-corach - został odblokowane do pracy nad czymś innym, bo, kolejny raz przypomnę, e-cory to nie są jakieś odpady, które nie mają wydajności.
Wydaje mi się, że zbytnio zafiksowałeś się na e-corach, traktując je jak rdzenie zła, które ciągną procesor w dół.
Liczy się w renderingu czas? To pozostawiasz, jak w każdym innym kompie, rendering jako główny focus.
Potrzebujesz coś zrenderować, ale także skorzystać z kompa? Intele pozwala Ci komfortowo korzystać z peceta, wciąż renderując w tle obiekt, bez efektu starszych CPU, czyli mulenia, bo cała para leci w rendering i CPU nie wyrabia już w innych taskach.
Czyli albo:
-
renderujesz coś w 5 minut, i nie korzystasz z PC w tym czasie lub godzisz się na dość niekomfortowe korzystanie,
-
renderujesz coś w 6-15 minut, w tym czasie używając komfortowo Excela lub nawet innego ciężko obciążającego procesor zadania.
Jeżeli nie jest to komp do pracy, to pewnie stockowe Ci wystarczy chłodzenie - będzie głośno, w 13 generacji Intela dodatkowo gorąco.
No to jak single core jest dla Ciebie problemem, to już masz odpowiedź, jakiej firmy kupić procek. W takim przedziale cenowym złożony przez ciebie zestaw jest w takim razie okej - aczkolwiek ja bym raczej celował w 13500 (szczególnie, że ma teraz fajną cenę, a nie odbiega dużo od 13600), polował na 12600 lub poczekał na 14 generację.
Zaloguj się aby komentować