#codzienneainews Claude z trybem batch; Noble za sieci neuronowe; Boty obsługujące nr 911; Nowe podejście do transformerów

• [1] Anthropic ma teraz tryb batch (w wersji beta)
Umożliwia on wysyłanie proptów do Claude'a w partiach, które zostaną przetworzone w ciągu 24 godzin (choć prawdopodobnie znacznie szybciej) i będą objęte 50% rabatem cenowym. Fajna rzecz jak się komuś nie spieszy, a chce promptować hurtowo. Podobną ofertę ma już OpenAI i Gemini.

• [2] Nobel dla Hintona i Hopfielda
Gdyby ktoś jeszcze nie słyszał to Geoffrey Hinton i John Hopfield otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za ich wkład w rozwój uczenia maszynowego. Ich prace nad sztucznymi sieciami neuronowymi położyły podwaliny pod współczesną sztuczną inteligencję (Google -> maszyna Boltzmanna). Smaczek z wywiadu z Hintonem na nobelprize.org:

> AS: How would you describe yourself? Would you say you were a computer scientist or would you say you were a physicist trying to understand biology when you were doing this work?

> **GH: I would say I am someone who doesn’t really know what field he’s in but would like to understand how the brain works. And in my attempts to understand how the brain works, I’ve helped to create a technology that works surprisingly well.**

• [3] Boty będą obsługiwać "niealarmowe" zgłoszenia na 911
Mieścina w USA (Fairfax) wprowadza system AI do obsługi połączeń niealarmowych, aby skrócić czas oczekiwania i odciążyć pracowników. System będzie zajmować się zgłoszeniami typu "zawracanie d--y" jak np: skargi na hałas, czy narobienie na trawnik przez psa. W dodatku będzie oferować tłumaczenie w locie dla osób, których językiem ojczystym nie jest angielski, będzie też przekierowywać połączenia do odpowiednich agencji w razie konieczności.
Osoby dzwoniące będą nadal mogły połączyć się z dyspozytorem 911. Rzekomo zmiana staje się coraz bardziej konieczna, ponieważ tradycyjne metody stają się niewystarczające, a także mogą negatywnie wpływać na zdrowie psychiczne personelu. System ma również usprawnić proces odholowywania pojazdów, który obecnie opiera się na faksach (xD)

• [4] Zakładanie słuchawek z ANC na transformery wydaje się być całkiem dobrym rozwiązaniem
A przynajmniej taki wniosek można wysnuć z publikacji Microsoft Research. Diff Transformer to ulepszona wersja klasycznego transformera, która lepiej skupia się na ważnych informacjach i ignoruje nieistotny kontekst. Dzięki temu działa dokładniej, zwłaszcza w zadaniach z długim kontekstem, takich jak odpowiadanie na pytania czy streszczanie tekstu, a także skuteczniej unika błędów i halucynacji. Jest bardziej odporny na zmiany w kolejności danych i oferuje lepsze wyniki w nauce z kontekstu.

#ainews #sztucznainteligencja #ai
4e839ae4-249b-4ebc-95d6-c4b9f115e419
bojowonastawionaowca

@PeterWeiss spokojnie, już niedługo ;)

PeterWeiss

A skoro jesteśmy przy Nobliście Hintonie - w zeszłym roku pojawił się ciekawy materiał z jego udziałem:

**The Godfather in Conversation: Why Geoffrey Hinton is worried about the future of AI**.


Geoffrey Hinton, czołowa postać w dziedzinie sztucznej inteligencji, omawia w tym wideo różne aspekty związane z AI. Podkreśla przewagę inteligencji cyfrowej nad biologiczną, jak np.: łatwość dzielenia się wiedzą i potencjalna nieśmiertelność. Hinton wyjaśnia różnice między symboliczną AI a modelami sieci neuronowych, zwracając uwagę na sukces sieci neuronowych w zadaniach takich jak rozpoznawanie obrazów.

Przedstawia szczegóły dotyczące treningu sieci neuronowych oraz przełomów, które przyspieszyły rozwój AI (sukces sieci neuronowej AlexNet, anyone?).


Omawia również imponujące możliwości dużych modeli językowych i ich potencjalne zastosowania w różnych dziedzinach. Jednocześnie wyraża obawy dotyczące tempa innowacji w AI i ryzyka, że superinteligentne AI może przewyższyć ludzką inteligencję. Hinton podkreśla, że rządy powinny podjąć działania w celu zminimalizowania ryzyk związanych z AI, a firmy powinny priorytetowo traktować bezpieczeństwo i odpowiedzialny rozwój. Ostrzega przed bagatelizowaniem potencjalnych zagrożeń, jakie AI może stwarzać, zwłaszcza w kontekście manipulacji i oszustw.


https://youtu.be/-9cW4Gcn5WY

Zaloguj się aby komentować