Ciekawe newsy z minionego tygodnia. Wybór z 116. wydania Tygodnika Neuropa

Ciekawe newsy z minionego tygodnia. Wybór z 116. wydania Tygodnika Neuropa

hejto.pl
Przedsiębiorczy rektor i znikający wykład. Niger walczy z dżihadystami. Słaby tydzień dla AI
Przedstawiamy wam wybór newsów jakie znalazły się w 116. wydaniu Tygodnika Neuropa , który możecie znaleźć na platformie Substack.

Przedsiębiorczy rektor i znikający wykład.


W wydaniu 110. pisaliśmy o odwołaniu dr Hanny Machińskiej z biura Rzecznika Praw Obywatelskich. Teraz odwołano jej wykład na Uniwersytecie Warszawskim, ale po protestach go przywrócono o czym pisze Gazeta.pl .
Chociaż odwołanie miało byś spowodowane “powodami technicznymi” a dr. Machińska rozmawiała z rektorem Alojzym Nowakiem, któremu ma być przykro z powodu zaistniałej sytuacji to w redakcji pozostajemy sceptyczni wobec intencji rektora.
Warto przypomnieć, że Alojzy Nowak jest powiązany ze środowiskiem PiS (zasiadał chociażby radzie przy prezydencie Dudzie), które umożliwiło mu zostanie rektorem po raz trzecie zmieniają prawo. Onet opisuje zarówno jego sylwetkę jak i zmianę w prawie, która jest dla niego wybitnie korzystna.

Niger vs dżihadyści


Niger, kraj, który zajmuje ostatnie miejsca w rankingach ONZ mierzących dochód, długość życia i edukację, a za to pierwsze jeżeli chodzi o dzietność, ma teraz stać się zaporą przeciwko dżihadystycznej rebelii na zachodnim Sahelu - pisze Jan Wójcik dla Układu Sił. Komentarz nt. sytuacji bezpieczeństwa w Afryce.
Jeśli nie macie ochoty śledzić newsów o Afryce to ten podcast o Nigrze jest dla Was. Nie tylko przybliża on to dzieje się w Nigrze ale także nakreśla to co dzieje się w rejonie Sahelu i czyje wpływy są tam odczuwalne. Jest to podcast z kanału @Podroz-bez-Paszportu który też ma konto na hejto.

Tajlandia i zbliżające się wybory

Wiele się dzieje w Tajskiej polityce w związku ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi. Populism Updates na Substacku (możecie kojarzyć go z konta na twitterze ) przygotował, krótkie podsumowanie co tam u tajskiej opozycji się dzieje z wyraźnym zwróceniem uwagi na rodzinne koneksje wśród polityków.
Jeśli jedne co kojarzycie o Tajlandii (poza plażami) to protesty, które tam wybuchły w 2020 roku i zastanawiacie się co się z nimi stało to artykuł DW odpowie na wasze pytania.

Komunistyczny Wietnam i antyamerykańska propaganda

Prezydent Wietnamu zrezygnował ze stanowiska z powodu oskarżeń o korupcję . Trzeba pamiętać, że Wietnam jest autorytarnym państwem, w którym de facto może funkcjonować tylko rządząca partia komunistyczna.
Mimo tego, zachodnie państwa coraz bliżej współpracują z tym państwem – wiceprezydentka Stanów Zjednoczonych, Kamala Harris. odbyła tam wizytę pod koniec 2022 roku. The Diplomat przedstawia ciekawy artykuł o tym, że mimo zbliżania się do Stanów Zjednoczonych to antyamerykańskie nastroje (oraz propaganda) są ciągle bardzo silne zarówno w społeczeństwie jak i wśród elit politycznych.

To nie był dobry tydzień dla sztucznej inteligencji.

  • Zaczęły się pozwy przeciwko generatorom obrazków. The Verge pisze o pozwie artystów a CNN o pozwie firmy Getty Images.
  • Żarty, że za Chat GTP (który służy do generowania tekstu) stoi praca niewolnicza ludzi okazał się być bliżej prawdy niż można się było spodziewać (chociaż pracownicy nie są niewolnikami).
  • Jeśli chcieliście użyć generatora Chat GTP do odciążenia się w pracy to mamy dla was ostrzeżenie. Serwis CNET wykorzystywał ten generator do pisania artykułów i teraz wszystkie je sprawdzi w poszukiwaniu błędów.
  • Jeden z inżynierów z Tesli zeznał w sądzie, że nagranie mające prezentować umiejętności autopilota było zainscenizowane o czym przeczytacie w artykule CNN . Chociaż nie brzmi to dobrze to samo w sobie nie musi budzić obaw. Te przyjdą kiedy przeczytacie długi reportaż The New York Times , który szczegółowo przygląda się co jest nie tak z autopilotem w Teslach.
Jeśli śledzicie tag techpigulka od @the_dude to cześć tych newsów już pewnie znacie.
#polska #uw #wiadomosciswiat #wietnam #tajlandia #technologia #nauka #tygodnikneuropa (do śledzenia lub wrzucenia na czarną listę)

Komentarze (10)

@MalyBiolog obiecujemy, że będzie wiecej żab

Czemu neuropa przemilczała temat nadwyżki samotnych mężczyzn w Polsce i dysproporcji płci wśród imigrantów?

Warto przypomnieć, że Alojzy Nowak jest powiązany ze środowiskiem PiS (zasiadał chociażby radzie przy prezydencie Dudzie), które umożliwiło mu zostanie rektorem po raz trzeci zmieniają prawo.


Zbyt szybko pisaliśmy opis i zaszła drobna pomyłka we fragmencie dotyczącym rektora Alozjego Nowaka. Zmiana prawa przez PiS umożliwiła my zostanie rektorem po raz drugi (byłoby to niemożliwe bez tego ponieważ przekroczył wiek emerytalny). Przepraszamy

Ja pier*** człowiek uciekł przed ukraińskim spamem od Soroda z wykopu. A tutaj już Neuropa z Andromedą się zagościły.

@blender W takim razie polecam zablokować to konto a tag #tygodnikneuropa dodać na czarną listę. Jak nie będziemy wchodzili sobie w drogę to przyjemniej się będzie wszystkim korzystał z tego serwisu.

Nie wiedziałem, że Nowak to pisuar. Pamiętam go ze studiów, był jednym z ciekawszych wykładowców. Kiedy został dziekanem, wszyscy przyjęli go bardzo serdecznie. Ryć był już mocno zaawasowany wiekowo, no było widać, że przestawał dawać radę. Zmiana na Nowaka miała też bardzo dobry wpływ na studentów, zdjęto ze stanowiska prodziekana ds studenckich znienawidzonego Wierzbińskiego, na jego miejsce wszedł wtedy albo chwilę później młody, energiczny Karasiewicz. Życie trybika-studencika stało się dużo lżejsze.


Przykro czytać, że w sumie lubiany profesor tak się sk--wił. No cóż pieniądze i zaszczyty nie śmierdzą.

Kiedy został dziekanem, wszyscy przyjęli go bardzo serdecznie.


Nie wszyscy. Środowisko akademickie było zdecydowanie podzielone a niektórzy zarzucali mu populizm w kampanii wyborczej (złośliwi mówili, że zdobył głosy humanities łechcąc ich ego).


A współpraca ze środowiskiem PiS zaczął jeszcze zanim był rektorem.

Prof. Alojzy Nowak, jeszcze jako dziekan wydziału zarządzania był członkiem Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP, zasiadał w radach nadzorczych Jastrzębskiej Spółki Węglowej, banku Millennium i był prezesem Akademickiego Związku Sportowego. Wcześniej natomiast był członkiem rad nadzorczych państwowych: PZU, Eurolotu i banku PKO. W 2019 roku „Fakt” w ironicznie napisał o nim: „Oto najbardziej zapracowany człowiek w Polsce”. Gazeta wyliczyła rady nadzorcze, w których zasiada prof. Nowak i opublikowała zdjęcie, na którym wygląda, jakby drzemał podczas zdalnego posiedzenia rady nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej.


Wrzucamy najciekawszy fragment z artykułu Gazety Wyborczej o Nowaku (dla tych co nie mają dostępu)

https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,26570042,rektor-uw-alojzy-nowak-wroci-do-rad-pieciu-spolek-czy-znajdzie.html

@MiernyMirek

@Tygodnik_Neuropa a nie mylisz wyborów na dziekana z wyborami na rektora?


Wiesz, w sumie ja byłem małym, zwykłym, pijanym i często głodnym studenciakiem. W wielkiej polityce nie uczestniczyłem.


Brać studencka przyjęła z ulgą zmianę dziekana na Nowaka, bo wiązało się to ze zmianą prodziekana ds. studenckich. Chama Wierzbińskiego zdjęto ze stanowiska.

@MiernyMirek Tak, mylę ¯\_(ツ)_/¯

Chociaż nadal się zastanawiamy jaka była reakcja środowiska wtedy. Nikt wśród nas jednak nie zna aż tak dobrze ploteczek uczelnianych żeby to wiedziec.

Zaloguj się aby komentować