Ciekawa dyskusja na temat racjonalności w psychologii

Ciekawa dyskusja na temat racjonalności w psychologii

YouTube
Przy okazji promocji książki "Giganci Psychologii" dr Tomasza Witkowskiego na kanale Racjonalista.tv odbyła się interesująca dyskusja z autorem o #psychologia . Czy to wciąż #nauka skoro ułamek procenta badań jest reprodukowalnych, królują te deklaratywne a wielu sławnych eksperymentom psychologicznym zarzucono ciężkie fałsze i manipulacje? Warto posłuchać, mnie zaciekawiła chociaż nie zajmują mnie te tematy :).

Komentarze (7)

www_h

@tmg


Witkowski dopuszcza się w swojej krytyce psychologii tego co jej samej zarzuca. Manipuluje na lewo i prawo.

tmg

@www_h nie siedzę w temacie ale wydaje się że mówił z sensem. Szczególnie przemawia do mnie to co zarzuca psychologii najmocniej czyli ucieczkę od reproduktywności efektów badań. Bo co to za nauka jeśli jej adepci nie są w stanie powtórzyć swoich wyników? To tak jak w klimatologii gdzie w wyciekach wikileaks są maile naukowców uzgadniających swoje wyniki badań bo się ze sobą rozjeżdżały i mogli grantów nie dostać.

www_h

@tmg


Ciągle daje przykłady z psychologii społecznej jako argumenty co do słabości psychologii ogólnej. Psychologia społeczna jest najsłabszym ogniwem całej wiązki zagadnień jaką zajmuje się cała psychologia jako nauka.


~12 - ~13 minuta mówią o tym ze większość badan wygląd tak, że ktoś w internetowej ankiecie się cos deklaruje. mam wrażenie ze witkowski zatrzymał się na psychologii z lat 90-00. tak nie wygląda obecnie psychologia eksperymentalna. W ogóle nie rozumie on współczesnej psychologii eksperymentalnej. Pewnie o czasu reakcji nic nie słyszał, o potencjale p300 w EEG, fiksacji w eye trackerze czy o odpowiedzi BOLD w fMRI. Daje argument, że kiedyś to było bo psycholodzy tworzyli badania w naturalnych warunkach i one były lepsze. Tylko, źe głowna krytyka jego dotyczy właśnie tych badań tworzonych w "naturalnych" warunkach Obecnie mocno rozwija się psychologia eksperymentalna w grach komputerowych czy symulacjach VR. Duzo wieksza możliwość kontroli warunków niz wyjście na ulice.


~16m badania na temat zagadnienia wolnej woli są niepoważne nie dlatego ze są mało punktowane tylko dlatego, że nie da się tego zdefiniować czym to zjawisko ma być. Dodatkowo od dobrych 30 lat są w psychologii robione badania przy wykorzystaniu funkcjonalnego rezonansu magnetycznego badania wskazujące, że takie zjawisko prawdopodobnie nie może zachodzić bo umysł inaczej działała. Uświadamianie sobie podjętej decyzji działa znacznie później od procesów podejmowania decyzji. Więc ten temat nie leży odłogiem jak to wtikowski wskazuje a jest bardzo szeroko badany, szczególnie składowe całego umysłu ale jak na razie wnioski nie są takie jak on oczekuje.


~`17 temat moralności był i jest szeroko badany ale jest tak samo grząski jak świadomość czy wolna wola. Zarzut witkowskiego jest inwalidą. Zarzuca psychologii słabą replikacje badań i daje rozwiązanie, że jak będzie się zajmowała zagadnieniem świadomości, wolnej woli czy moralności to będzie lepiej. Dopiero wtedy miałby co krytykować. Żadna nauka, nawet fizyka nie funkcjonuje tak, że szuka odpowiedzi na najtrudniejsze pytania, bo to jest walka z wiatrakami.


~`18 psychologia kłamstwa to jego najgorszą książka. Jestem w stanie tam znaleźć prawie na każdej stronie jakąś nieprawdziwą informację.


~`23 kolejna głupota. unifikacja psychologii zachodzi w obszarze np psychologii klinicznej. Tam model biologiczno-psychologiczno-społeczny jest zunifikowany i stanowi podstawę współczesnej klasyfikacji medycznej chorób psychicznych. Jeżeli ktoś jest psychoanalitykiem i pracuje klinicznie w szpitalu to musi się do niej odnoście w trakcie pracy swojej psychoterapeutycznej. To, że jest wiele paradygmatów w psychologii to nie znaczy, że wszystkie są równoważne. Jeżeli ktoś stawia na tym samym poziomie psychologie społeczną czy ewolucyjną z psychologią poznawczą, czy poznawczo-behawioralną to albo manipuluje celowo albo ma małą wiedzę. Wystarczy zobaczyć w bazach naukowych ile powstaje współczesnych badan na temat funkcji poznawczych naszego mózgu a ile na temat psychologii ewolucyjnej.


Resztę sobie daruje bo to klasyczny witkowski a jest on bardzo miernym popularyzatorem nauki i ma małą wiedze na ten temat psychologii ogólnie. Nie twierdze, że nie ma problemu z replikacją badań ale odpowiedź na to zjawisko jest bardziej złożona niż to witkowski przedstawia. Ci wredni i niekompetentni psycholodzy wszystkiemu winni.

www_h

@tmg


czyli ucieczkę od reproduktywności efektów badań.


nie jest to celowe zachowanie, bo obecnie można się szybciej wybić w "rankingach" punktowych na uzasadnionej krytyce ale wynika to z tego, że nie da się replikować niektórych badań. Niektóre badania zakładało tyle uproszczeń i nie kontrolowało wielu zmiennych.


https://blog.krolartur.com/jak-to-jest-z-tym-kryzysem-replikacji-w-nauce/

tmg

@www_h dzięki za info. Widać nie jest to takie proste wszystko. A może są po prostu równorzędne koncepcje i interpretacje które wykopały w psychologii tyle podziałów, że każdy może każdemu zarzucić ciężkie błędy a i tak się tego nie da sprawdzić. Nie siedzę w temacie więc może uległem złudzeniu że autor wie co pisze.

www_h

@tmg ogólnie nauka tak działa, że wewnątrz jej ścierają się różne argumenty. Wygrywa strona, ta która zebrała większą ilość dowodów. W Psychologii jest wiele różnych koncepcji, nie wszystkie stoją w opozycji do siebie a bardziej opisują zjawisko z innej perspektywy. Myślę, że dobre koncepcje w psychologii można poznać po wykorzystaniu ich w praktyce. Nie ma obecnie obszaru naszego życia, gdzie psychologia nie wniosła czegoś nowego, praktycznego.

Ale sam osobiście mam zastrzeżenia do np. niektórych nurtów psychoterapii, które były bardzo kiedyś popularne na świecie a obecnie spadają w " rankingu" skuteczności w leczeniu i zostają tylko oblężone twierdze wyznawców.


Witkowski niestety swoje działania naukowe poświecą na zbijaniu kapitału z książek po przez straszenie psychologią a nie pracy naukowej weryfikujące badania innych psychologów. Kontrowersyjna postać.

Tichy

Czytałem dwa tomy 'Zakazanej psychologii' i polecam. Psychologia i psychoterapia obecnie to nic innego, jak zjawisko zawascynowania się okultyzmem, astrologią i innymi bzdetami z przełomów XIX i XX w. Te same narzędzia prania mózgu, te same cele i podobne sekciarstwo plus Szczypta magii.

Zaloguj się aby komentować