Chiny opanują globalne surowce?! Trwa walka o największe złoża w Ameryce Łacińskiej

Chiny opanują globalne surowce?! Trwa walka o największe złoża w Ameryce Łacińskiej

hejto.pl
Czy na terenie Ameryki Łacińskiej odbywa się wojna gospodarcza Chiny — USA? Jak przebiega walka o wpływy w pokaźnych złożach surowców? Prawie $500 mld w 2022 r. występowało w handlu pomiędzy Ameryką Łacińską i Chinami. Sprawa dotyczy miliardów $, junt wojskowych, ludów rdzennych i zamachów stanu.

Ameryka Łacińska posiada liczne złoża metali, które ostatnimi czasy stały się szczególnie pożądane. Są one między innymi potrzebne do baterii, EV, PV, czyli do szeroko rozumianej rewolucji energetycznej. Mowa tutaj o takich surowcach jak:

  • lit;
  • miedź;
  • srebro;
  • cynk;
  • złoto;
  • potaż.

Wszystkie są bardzo pożądane i występują na miejscu, na terenach Ameryki Łacińskiej.


2017–2018 Minerals Yearbook U.S. Department of the Interior U.S. Geological Survey LATIN AMERICA AND CANADA

Porównajmy zasobność i produkcję Ameryki Łacińskiej do najpopularniejszego surowca — ropy naftowej. Samo Peru i Chile odpowiadają za produkcję miedzi w takim samym stopniu, jak OPEC składający się 13 państw odpowiada za produkcję ropy. Co ciekawe w wydobyciu surowców udział ma również polski KGHM, który eksploruję kopalnię Sierra Gorda.


KGHM SIERRA GORDA CHILE - MEDIA

Z kolei lit — tak bardzo potrzebny do baterii — jest wprawdzie wydobywany na całym świecie (z wyjątkiem Antarktydy), jednak szacuje się, że 3/4 wszystkich zasobów znajduje się na 1700 km płaskowyżu Altiplano w Andach.



Jeśli chodzi natomiast o żelazo, to Brazylia posiada ich duże złoża. Skądinąd na Dominikanie działa 4 największa kopalnia złota, a w Gwatemali znajduje się 2 największa kopalnia srebra. Boliwia jest w TOP10 globalnych producentów cynku i ołowiu. Argentyna znowuż to uśpiony gigant, który śpi na licie. Potencjał kontynentu w tym zakresie jest ogromny.

Inwestycje w eksploracje złóż metali są potrzebne wszystkim i mogą przesądzać o istotnej poprawie jakości życia w tamtych krajach. Te inwestycje są jednak niezwykle ryzykowne, ponieważ Ameryka Łacińska to pole częstych zamachów stanów i działań junt wojskowych. Sprawie nie pomaga również niestabilność władz krajów na kontynencie.

Dodatkowym zagrożeniem dla inwestorów są lokalne kryzysy z rdzenną ludnością. Zakorzeniony i wywodzący się z epoki prekolumbijskiej kult Matki-Ziemi trwa w świadomości ludności latynoskiej i stanowi fundament tożsamości.

Ogromnym problemem jest również korupcja i częste zmiany władzy. Nie sprzyjają one biznesom opartym o koncesje. Surowce Ameryki Łacińskiej i Karaibów są jednak tak bardzo potrzebne, że nie przeszkadza to USA i Chinom robić tam interesów. USA to nadal największy partner handlowy, ale gonią ich Chiny z handlem na poziomie około $500 mld (2022 r.).

Chiny sprowadzają rudy (32%), nasiona oleiste (18%) oraz paliwa i oleje mineralne (12%). Co ważne, działalność chińska to nie tylko handel, ale także inwestycje. W latach 2005-2022 chińskie podmioty zainwestowały aż $149 mld USD i udzieliły pożyczek na kwotę przeszło $137 mld.


China’s Engagement with Latin America and the Caribbean - CRS

Początkowe inwestycje w zasoby naturalne trwają, jednak chińską uwagę coraz bardziej przyciągają usługi, finanse i transport. Dużo inwestują także w energetykę. Posiadają ponad 12 inwestycji w regionie, wycenianych średnio na ponad 1 mld dolarów.

Dynamika rozwoju udziału Chin w Ameryce Łacińskiej jest ogromna. W 2000 r. udział Chin w regionie (LAC) wynosił 2%, a dziś to ponad 20% i wszystkie szacunki wskazują, że przegonią oni USA. O ile oczywiście Stany Zjednoczone nic nie zrobią. One jednak również nie zatrzymują się i zaczęły interesować się chociażby Argentyną i Meksykiem.

W tym wszystkim jest również Unia Europejska, która potrzebuje surowców do swojej progresywnej polityki energetycznej. W tej sprawie UE i Chile podpisały dokument w zakresie zrównoważonych łańcuchów dostaw surowców krytycznych. Z działań Unii wynika, że chce ona być gospodarczym partnerem „z wyboru”, konkurując przy tym z Chinami.


Global Gateway: EU and Chile strengthen cooperation on sustainable critical raw materials supply chains

Często w kontekście surowców strategicznych spogląda się na Amerykę Łacińską jako alternatywę dla Chin. Nie jest to bezpodstawne stwierdzenie, ponieważ ich udział tam rośnie. Chiny przejęły chociażby największe przedsiębiorstwa elektryczne w Peru — Luz del Sur — i Chile — Chiquinta Energia.

W rękach Chin jest również największa elektrownia słoneczna – Cauchari w Argentynie, elektrownia wiatrowa Punta Sierra w Chile oraz chociażby zapora Coca Codo Sinclair w Ekwadorze. Mimo że Unia Europejska szuka okazji głównie w Afryce, to w Ameryce Łacińskiej sporo się dzieje. Z pewnością jest to ważny region dla gospodarki światowej. Jeśli natomiast na bieżąco chcesz wiedzieć, co dzieje się w Ameryce Łacińskiej, to śledź  @Bigsb_researchBigShortbets.com oraz Research.bigshortbets.

Komentarze (1)

Zaloguj się aby komentować