#chatgpt
Fajnie, że po zapodaniu dokładnego opisu działania programu jaki chcesz stworzyć, AI po prostu Ci go pisze a sam program jest gotowy do działania.
Śmiem twierdzić, że wygryzie ona programistów w kwestii tworzenia nowych programów. Do obsługi istniejących już rozwiązań nie chciałbym się odnosić.
Wydaje mi się, że bardziej przydadzą się ludzie, którzy dokładnie wytłumaczą AI jaki to ma być program i jak ma działać a im dokładniejszy opis tym łatwiej będzie stworzyć program.
Powoli faktycznie można się martwić o zmiany na rynku pracy xD
LM317T

a sam program jest gotowy do działania.


@Frus mocno dyskusyjne twierdzenie xD

zuchtomek

@Frus > a im dokładniejszy opis tym łatwiej będzie stworzyć program.


I tak oto programiści się przekwalifikują na programistów AI bo przeciętny użytkownik nie ogarnia nawet office’a


Prędzej marketing itp. staną się zbędni

dfehgv-dwgcquy-wqrnj

NIe jestem specjalistą, ale w firmie dostałem ostatnio zadanie związane z pracą z bazami MS SQL. Wyszukiwarka Google robi jakieś wyszukiwania, ale zrobiłem też test z pytaniami do ChatGPT o sposób działania serwerów Microsoftu (jestem zadeklarowanym linuksowcem i samoukiem) i Chat dał mi kilka konkretnych wyjaśnień. Jesteśmy świadkami rewolucji.

wombatDaiquiri

@Frus


bardziej przydadzą się ludzie, którzy dokładnie wytłumaczą AI jaki to ma być program i jak ma działać a im dokładniejszy opis tym łatwiej będzie stworzyć program


dokładnie na tym polega programowanie i projektowanie architektury oprogramowania.

Frus

@LM317T w moim przypadku wystarczyło przekleić to co napisało AI Sam kod jest kodem działającym. Wydaje mi się, że w przyszłości zmniejszy się zapotrzebowanie na programistów.

Frus

@wombatDaiquiri wiadomo, że podstawowa znajomość języka jest potrzebna ale pozwali to ograniczyć liczbę programistów na etapie tworzenia. Ai tłumaczy zielonemu co gdzie jak ma wkleić i tłumaczy wszystko czego nie wie. Na mnie robi to ogromne wrażenie pomimo, że ai nie jest kompletna i nigdy kompletna nie będzie

Frus

@dfehgv-dwgcquy-wqrnj ja jestem na etapie poznawania możliwości ai w różnych dziedzinach jednak w przypadku programowania ja jako laik z pythona jestem w stanie uzyskać program w kilka sekund po tym jak dokładnie opiszę co ma robić.

W sumie to pytałem się o skomplikowane działania matematyczne a ai sama z siebie stwierdziła żebym użył do tego programu i napisała mi kod i pomogła to uruchomić w visual studio code.

wombatDaiquiri

@Frus czyli lepiej przeszukuje stack overflow. ale programowanie to jest cykl rozwoju produktu, a nie poznanie składni języka. poza tym - laik nie będzie wiedział nawet o co zapytać, więc nie widzę szczególnie zagrożenia dla zawodu programisty.

blablator

@Frus i jakie programy w tym napiszesz? jakie interfejsy w tym zaprojektujesz? jak sprawdzisz jakies ux testy na userach? jak dokonasz zmian w/g zyczen klienta? jak potniesz w tym layout, przetestujesz na x przegladarkach, urzadzeniach, etc etc etc

dfehgv-dwgcquy-wqrnj

@wombatDaiquiri Właśnie sposób zadawania pytań też ma znaczenie. Ciekaw jestem dalszego rozwoju "sztucznej inteligencji", ja bawię się w Pythona (mniej) i PHP&MySQL (bardziej), i używam ich do zabawy na Raspberry i w tworzeniu narzędzi dla firmy, w której pracuję, co daje mi oczywiste korzyści finansowe. Mi ta nowa technologia pracy raczej nie odbierze, ale "freelanserzy" jadący wyłącznie na reklamowaniu się jako Supermani Cyferek, mogą się bać. To tylko moje gdybanie, ale zmiana jest oczywista.

Frus

@wombatDaiquiri Sam zawód programisty raczej nie jest zagrożony. Po prostu może zmniejszyć się zapotrzebowanie na rynku pracy. Będzie mniej ofert a i tych mniej zdolnych rynek pracy może dojechać wraz z rozwojem AI bo zwyczajnie może ona okazać się bardziej wydajna i efektywniejsza.

Frus

@blablator Jak na razie można tam napisać wszelkie programy liczące. Jak wymyślę coś bardziej rozbudowanego to być może wrzucę tutaj coś z postępów.

blablator

@Frus no ja wiem, tak czy psiak nie zrobisz niczego co wymienilem wyzej. chociaz ciezko ukryc ze fala zwolnieni z branzy tech jest ciekawa w tym przypadku xd (ale celuje ze powiazania z tym raczej zero) .


z 2 strony np masz studio gamingowe - easy polowe koncepciarzy i artystow mozna wyjebac bo ta robote moze wykonac pol albo 1/3 teamu przy pomocy midjourner i innych tego typu narzedzi. z 3d jest gorzej, tutaj musi zostac wiekszosc. cale V/O mozna wyjebac bo mozliwosci generowania tego obecnie sa kosmiczne. przy programistycznych rzeczach czy czysto dizajnerskich to juz tez bedzie gorzej. najbaridzej po dupie dostaje 2d art.

Zaloguj się aby komentować