Borsuk już blisko...
hejto.plNastępca wysłużonych już BWP-1 aktualnie przechodzi badania kwalifikacyjne, które pozwolą zweryfikować zdolności Borsuka w zakresie zdolności pokonywania terenu, przeszkód wodnych, siły ognia, jak i odporności przeciwminowej i balistycznej pojazdu. W kolejnym etapie testów zostaną ocenione systemy teleinformatyczne pojazdu. Za ocenę bojowego wozu piechoty odpowiadają specjaliście z Wojskowego Instytutu Techniki Pancernej i Samochodowej, pod nadzorem Komisji Badań Kwalifikacyjnych. W jej skład wchodzą przedstawiciele Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, Departamentu Innowacji Ministerstwa Obrony Narodowej, Agencji Uzbrojenia, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Huty Stalowa Wola S.A oraz 15. Brygady Zmechanizowanej.
Testy Borsuka mają miejsce na terenie Wojskowego Instytutu Techniki Pancernej i Samochodowej, który od dekad uczestniczy w próbach pojazdów pozyskiwanych dla Wojska Polskiego, ale także w ośrodkach szkolenia poligonowego. Obecnie w ramach pierwszej fazy badań kwalifikacyjnych są prowadzone testy poznawcze, przy których biorą udział żołnierze z 16. Dywizji Zmechanizowanej, do których to w pierwszej kolejności trafią nowe bojowe wozy piechoty. Dzięki temu poznają oni możliwości pojazdu, a ich spostrzeżenia i uwagi pozwolą na udoskonalenie konstrukcji przed jej wprowadzeniem na stan Sił Zbrojnych RP.
Zakończenie badań z wynikiem pozytywnym pozwoli na rozpoczęcie w celu pozyskania opisanego pojazdu przez Wojsko Polskie oraz uruchomienie jego produkcji seryjnej. Pozwoli to na zastąpienie wysłużonych i przestarzałych bojowych wozów piechoty BWP-1, które od dekad są podstawowym pojazdem polskich oddziałów zmechanizowanych. Zapotrzebowanie na Borsuka przekracza ponad 1000 egzemplarzy, włączając w to wersje specjalistyczne, których opracowywanie powinno rozpocząć się już teraz, aby móc przekazać jednostkom pełny pakiet zdolności.
Nowy Bojowy Pływający Wóz Piechoty (NBPWP) kr. BORSUK to nowoczesny pojazd gąsienicowy przeznaczony dla pododdziałów piechoty zmechanizowanej. Załogę stanowi 3 żołnierzy: dowódca,działonowy-operator oraz kierowca, zaś przedział desantu umożliwia transport 6 żołnierzy w rejon pola walki. Borsuk jest przystosowany do operowania w różnych warunkach terenowych i pogodowych - jest w stanie pokonywać nawet szerokie przeszkody wodne. Prędkość maksymalna podczas przemieszczania się po drogach utwardzanych wynosi 65 km/h, a pływania do 8 km/h. Masa bojowa w wariancie podstawowym wynosi 28 ton.
BWP Borsuk w konfiguracji przygotowywanej dla Sił Zbrojnych RP składa się z podwozia – uniwersalnej modułowej platformy gąsienicowej oraz zdalnie sterowanego systemu wieżowego ZSSW-30, opracowanego przez HSW S.A. i WB Electronics, w ramach pracy rozwojowej realizowanej od 2013 roku. Dodajmy, że badania kwalifikacyjne wieży na KTO Rosomak zakończyły się w 2021 roku, przy czym pierwsze strzelanie z ppk Spike-LR miało miejsce w 2016 roku, a konfiguracja samego systemu była wielokrotnie zmieniana (np. w zakresie systemów optoelektronicznych).
Borsuk w konfiguracji z wieżą ZSSW, przy wykorzystaniu pokładowych systemów uzbrojenia, w tym armaty kal. 30 mm oraz przeciwpancernych pocisków kierowanych posiada możliwość zwalczania piechoty, pojazdów opancerzonych włącznie z czołgami, wolno lecących celów powietrznych oraz neutralizacji szeregu innych zagrożeń.
https://defence24.pl/przemysl/borsuk-juz-blisko