Bakterie przekazują „wspomnienia” swojemu potomstwu

Bakterie przekazują „wspomnienia” swojemu potomstwu

Dzienniknaukowy
Jak wynika z niedawnych badań, bakterie mogą przechowywać zapis o środowisku, które je otacza i na nie wpływa. „Wspomnienia” te mogą być przekazywane kolejnym pokoleniom. Odkrycie to dowodzi, że dziedziczenie jest bardziej złożone, niż sądzono, nawet w przypadku najprostszych organizmów. Może mieć również ważne zastosowania medyczne, na przykład w walce z opornością na antybiotyki.

Komórki bakteryjne mogą „pamiętać” krótkie, tymczasowe zmiany w swoich organizmach i bezpośrednim otoczeniu. I chociaż zmiany te nie są zakodowane w genetyce komórki, może ona nadal przekazywać „wspomnienia” o nich swojemu potomstwu, nawet przez wiele pokoleń.

Opis oraz wynik prac naukowców z Northwestern University oraz University of Texas-Southwestern ukazał się na łamach pisma „Science Advances” (DOI: 10.1126/sciadv.ado3232). [...]

#nauka #biologia #bakterie #dziedziczenie #dna

Komentarze (3)

Pjerun_Uognisty

To ma coś wspólnego z epigenetyką?

Pytanie do eksperta

Time_Machine

Czemu nie, przecież muszą się dostosować do przejęcia władzy nad światem po kolejnym kataklizmie, który zmiecie nas z planety.

zostanieszzasymilowany

Czyli można by skonstruować pamięci oparte na bakteriach. Wybrać takie najbardziej odporne i mamy programowalne pamięci do podróży kosmicznych.

Zaloguj się aby komentować