ASEAN stara się stawić czoła kryzysowi w Mjanmiei napięciom na Morzu Południowochińskim podczas spotkania ministrów w Laosie

ASEAN stara się stawić czoła kryzysowi w Mjanmiei napięciom na Morzu Południowochińskim podczas spotkania ministrów w Laosie

Reuters
Członkowie Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) spotkali się w środę w Laosie, starając się przyspieszyć przeciągającą się próbę rozwiązania kryzysu w Mjanmie i ostudzić napięcia na Morzu Południowochińskim, na kilka dni przed spotkaniem czołowych dyplomatów z największych światowych mocarstw.

Tekst tłumaczony maszynowo, nieznacznie skorygowany.

Po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw ASEA, w sobotę w Laosie odbędą się dwa szczyty poświęcone kluczowym kwestiom globalnym, w których udział wezmą przedstawiciele Stanów Zjednoczonych, Unii Europejskiej, Japonii, Chin, Rosji i nie tylko.

Ministrowie spraw zagranicznych ASEAN omówią bezowocne jak dotąd wysiłki na rzecz zakończenia wyniszczającego konfliktu, który przekształcił się w wojnę domową w rządzonej przez wojsko Mjanmie, co według ONZ wysiedliło z domów 2,6 miliona ludzi.

Najwięksi członkowie ASEAN, w tym Tajlandia, Indonezja, Singapur i Malezja, są sfrustrowani niechęcią junty wojskowej do dotrzymania zobowiązania do dialogu, co sprawdza wiarygodność bloku i wykonalność planu pokojowego uzgodnionego kilka miesięcy po zamachu stanu w 2021 roku. Nie jest też jasne, jakie postępy, jeśli w ogóle, poczynił Laos jako przewodniczący bloku w zakresie kontaktów z ze stronami konfliktu w Mjanmie.

Sidharto Suryodipuro, wysoki rangą urzędnik indonezyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych, powiedział, że kwestia ta jest złożona i jej rozwiązanie zajmie trochę czasu, a Laos, który przewodniczy ASEAN, aktywnie stara się zaprowadzić pokój. „Wysiłki dyplomatyczne nie działają z dnia na dzień”, powiedział na briefingu w zeszłym tygodniu „Postęp jest powolny [...] te wysiłki są podejmowane dyskretnie. Pod przewodnictwem Laosu specjalny wysłannik kontaktuje się z wszystkimi stronami”.

Oczekuje się, że ASEAN będzie także dążyć do sfinalizowania z Pekinem przedłużającej się kwestii kodeksu postępowania na Morzu Południowochińskim, którego idea narodziła się w 2002 r. i jest realizowana od 2017 r., a mimo to od wielu lat trwa uzgadnianie warunków negocjowania jego treści.

Sprawa stała się ponownie pilna w związku z utrzymującymi się konfrontacjami między Pekinem a wspieranymi przez USA Filipinami wokół spornych raf w wyłącznej strefie ekonomicznej Manili, przy czym Manila i Waszyngton oskarżają chińską straż przybrzeżną o wrogie działania. Chiny twierdzą, że filipińskie statki wkraczają na ich suwerenne terytorium i oskarżają Manilę o celowe prowokacje.

Filipiny zaproponują w Laosie utworzenie Forum Straży Przybrzeżnej ASEAN, aby umożliwić dialog i egzekwowanie prawa, co, według starszej dyplomatki Theresy Lazaro, może rozwścieczyć Chiny.

Indonezja ma nadzieję, że kodeks zostanie uzgodniony do 2026 roku. Niektórzy analitycy bezpieczeństwa wątpią jednak, by udało się wypracować wiążący lub egzekwowalny tekst, ponieważ niektóre państwa ASEAN nalegają, by opierał się on na Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza (UNCLOS).

Chiny twierdzą, że popierają kodeks, ale nie uznają orzeczenia arbitrażowego z 2016 r., w którym stwierdzono, że ich roszczenia do większości Morza Południowochińskiego nie mają podstaw w UNCLOS, której Pekin jest sygnatariuszem.

Podczas weekendowych szczytów Azji Wschodniej i regionalnego forum ASEAN, w których weźmie udział również chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi., sekretarz stanu USA Antony Blinken będzie naciskał na przestrzeganie prawa międzynarodowego na Morzu Południowochińskim, które jest trasą dla transportu morskiego towarów o wartości 3 bilionów dolarów rocznie.

Oczekuje się, że na szczytach omówione zostaną takie kwestie jak wojna w Strefie Gazy, konflikt na Ukrainie, bezpieczeństwo żywnościowe, zmiany klimatyczne, protekcjonizm handlowy i ambicje nuklearne Korei Północnej.

#wiadomosciswiat #politykazagraniczna #laos #asean #mjanma #chiny #filipiny
#owcacontent <- do zablokowania moich wpisów

Komentarze (0)

Zaloguj się aby komentować