Komentarze (10)

znany_i_lubiany

2 hamerykańskie "biliardy", stać ich, ajfon 16 zamiast 5000tyś w PL będzie 7000 i gotowe.

JanPapiez2

@znany_i_lubiany Przecież tych kar nikt nigdy nie płaci

albatros2115

Ale co KE ma do Apple. Jest port USB-C jest, jest lekko otwarty iOS jest, za chwilę Apple dostosuje konstrukcję do wymiany baterii. Niech KE prześwietli Xiaomi, ZTE, Huawei, Oppo i inne marki chińskie. Serio Apple ma szacun, że USB-C wdrożył w iPhone. Ale jakoś Android Phone bootloader mogą mieć zablokowane i KE się nie pluje o to

znany_i_lubiany

@albatros2115 to co napisałeś jest częściowo "xD", i częściowo "0_o"


iphone-zablokowany bootloader, zamknięty system, pobieranie haraczu od zakupów w aplikacjach w apple store, co model to jeszcze gorsza naprawialność sprzętu lub brak naprawialności, greenwashing, USB-C ? gdyby nie UE dalej by sprzedawali swoje rozwiązania które tylko oni używają.

android-niektóre chińskie telefony (huawei) mają poblokowany bootloader (zerżnęli ciekawie od kogo ?), Android AOSP który jest otwarty, sklep google store gdzie nie ma przycinania na zarobku z aplikacji, można instalować aplikacje spoza sklepu, zainstalować FDroid itp. nie używać usług google, tutaj nawet nie ma jak znaku = postawić. Chłopie, ogarnij się, apolegetą dla korpo jesteś, i to za darmo. ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯


Mi przynajmniej wujek gugel płaci [̲̅$̲̅(̲̅ ͡° ͜ʖ ͡°̲̅)̲̅$̲̅] ..... /s

matips

Ale co KE ma do Apple

@albatros2115: Masz napisane w artykule. Według KE nadużyli pozycji monopolisty zabraniając Spotify (i innym aplikacjom) informować użytkowników o możliwości zakupu tańszego abonamentu poza sklepem App Store.

albatros2115

@matips Ale ich system, ich trzoda. A płatności za subskrypcje w Apple, to powinien być przykład. Bo jest zajebiście zrobione

matips

@albatros2115 Nie w UE - dopóki inne podmioty nie będę tworzyć popularnych sklepów z aplikacjami na system iOS, dopóty Apple nie może wykorzystywać swojej monopolistycznej pozycji na tym rynku, aby sprzedawać np. usługi płatnicze. Tak rozumuje UE. Rozumują inaczej niż ty - ty wolałbyś czystą korpokrację?

U głębszych, politycznych powodów dla których UE czepia się Apple jest pragnienie chronienia unijnego rynku przed nadmiernym wpływem amerykańskich korporacji. Jest to spójnie ubrane i uzasadnione działaniami antymonopolowymi, ale w istocie UE podejmuje dużo wysiłku aby zmniejszać wszechwładzę amerykanów na rynku IT w Europie.

albatros2115

@matips wolałbym żeby UE nie miało słowa na temat polityki w systemach operacyjnych. Dziwne że w USA nikt nie robi iOS problemów pod górę

matips

@albatros2115 : Dlaczego "dziwne"? Mój drugi akapit dotyczył protekcjonistycznego aspektu prawa antymonopolowego. Dla USA Apple to nie jest obce korpo, to "ich" korpo.


wolałbym żeby UE nie miało słowa na temat polityki w systemach operacyjnych

Po drugie nie mówimy tu o regulowaniu rozwiązań jakoś ściśle powiązanych z systemem operacyjnym. Kara dotyczy tego, że właściciel systemu operacyjnego posiadający również jedyny sklep z aplikacjami i będący właścicielem systemu płatności zakazał producentowi aplikacji napisania w niej, że istnieją tańsze systemy płatności niż ten od Apple.

No niby posiadanie systemu operacyjnego jest tu konieczne, ale kara nie dotyczyła rozwiązań związanych związanych samym iOS, a bardziej konstrukcji regulaminów.

matips

Ja nawet rozumiem takie podejście, bo wszyscy pośrednicy w płatnościach chcieliby aby ich opłaty ponosili sprzedawcy, a nie konsumenci dokonujący wyboru metody płatniczej. Samemu zdarza mi się rezygnować ze sklepu jeśli dolicza on explicit koszty transakcji. Niemniej uczciwe i przejrzyście jest pozostawić możliwość informowania o takich kosztach - tym bardziej, że u Apple to nie jest 1%, a 15% (w czasach, których dotyczy artykuł 30%).

W przypadku firm mających monopol na danym rynku (np. prowadzenia sklepu w ekosystemie Apple) UE bardzo zasadniczo podchodzi do uczciwej konkurencji.

Zaloguj się aby komentować