Ahoj! Zapraszam do obserwowania tagów #szanty i #szantanadzis
Szanta* na dziś: Czeska Szanta
LINK: https://www.youtube.com/watch?v=C20FITYJvpA
WPIS NUMER 22 Z SERII
Dzisiaj poruszymy temat naszych sąsiadów z południa - Czechów. Jak wiemy nie mają oni dostępu do morza, ale nie oznacza to że nie są krajem morskim. Pięknie przekazuje to tekst utworu, autorstwa Filipa Wątorka. W końcu Czesi mówią do siebie ahoj, a czeska marynarka wojenna nie przegrała jeszcze żadnej bitwy!
Tekst i utwór piękny, jak jest zatem w rzeczywistości?
Okazuje się, że Czechosłowacja miała własną marynarkę wojenną. Pierwsi żołnierze którzy ją zapoczątkowali, pod koniec I Wojny Światowej znaleźli się na wschodzie Rosji. Posiadali oni łącznie cztery parowce i działali min. na jeziorze Bajkał, pełniąc funkcje transportowe. W 1920 roku ewakuowano Korpus Czechosłowacki do Europy, gdzie nowonarodzone państwo Czechosłowackie organizowało flotę, bazując na jednostkach rzecznych na Łabie i na Dunaju. Były to głównie kanonierki przejęte po Austro-Węgrzech.
Flota na przestrzeni lat została nieco rozbudowana o nowe jednostki, aż do roku 1939, kiedy to została przejęta przez Niemców. Po kolejnej wojnie nastąpiła podobna sytuacja, Czesi i Słowacy przejęli pewną liczbę niemieckich okrętów. Marynarka istniała jednak tylko do 1958 roku, kiedy to została oficjalnie rozwiązana, a jej zadania zostały przekazane częściowo radzieckiej Flocie Czarnomorskiej oraz częściowo czechosłowackiej straży granicznej.
No dobra, mieli marynarkę wojenną, ale rzeczną. Nie wyjaśnia to zatem, czemu są morskim krajem. Otóż po zakończeniu wcześniej wspomnianej I Wojny Światowej, kiedy to powstała Czechosłowacja, w Traktacie Wersalskim ustanowiono, że Niemcy wydzierżawią temu państwu przestrzenie służące od tranzytu towarów, w portach w Hamburgu i Szczecinie. Port w Hamburgu rzeczywiście był mocno eksploatowany przez nowo powstałe państwo podczas międzywojnia. Po roku 1945 zwiększyła się rola Szczecina dla czeskiej żeglugi, jako że znalazł się on w Polsce, natomiast Hamburg leżał w granicach RFN. Istniejąca w tamtym okresie Czechosłowacka Żegluga Morska, posiadała 44 statki, co czyniło ją drugą co do wielkości flotą należącą do państwa niemającego dostępu do morza.
Wspomniane wyżej postanowienia Traktatu Wersalskiego obowiązują do roku 2028, w porcie w Hamburgu nadal znajduje się obszar zarezerwowany do dyspozycji Czechów.
*W moich wpisach będą pojawiać się także utwory związane z tematyką żeglarską, które technicznie nie są szantami, jednak potocznie tak się je określa.
lubieplackijohn

Jest i ON! Wielki @Admiral!

pescyn

@Admiral leci piorun bo zacne to!

Zaloguj się aby komentować