9 powodów dlaczego renta wdowia to zły pomysł
hejto.pl- Przy wyliczaniu emerytury sumuje się zebrane składki jednej osoby i dzieli się przez szacowaną długość życia jednej osoby(oblicza to GUS), jeśli świadczenie ma przechodzić na współmałżonka to należy to na tym etapie uwzględnić(zwiększając szacowaną długość pobieranego świadczenia).
Jakby ktoś był ciekaw to tak wygląda "szacowana długość życia" to polecam
https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ludnosc/trwanie-zycia/trwanie-zycia-w-2022-roku,2,17.html
- 2. Mechanizm dziedziczenia emerytury mamy już w postaci subkonta w ZUSie. I tam wpływa około 1/3 naszej składki emerytalnej. Jeśli nie doszło do pobrania emerytury, subkonto jest w całości dziedziczone. Kwota którą można odziedziczyć się zmniejsza wraz z kolejnymi miesiącami pobrania emerytury. Po 3 latach od rozpoczęcia pobierania emerytury nie można już nic odziedziczyć.
https://www.zus.pl/-/subkonto-w-zus-ogolne-zasady-dziedziczenia
-
3. Zmarły współmałżonek może mieć emeryturę z jakiegoś uprzywilejowanego systemu emerytalnego(gdzie wysokość emerytury jest oderwana od składek i długości życia). Więc mamy w takim scenariuszu rozszerzenie przywilejów emerytalnych o współmałżonków.
-
4. Od pomocy biednym emerytom służy, tylko mechanizm emerytury minimalnej. Jeśli uważamy że minimalna emerytura jest zbyt niska, to należy ją zwiększyć. Przykładowo minimum socjalne(1 kwartał 2024) dla dwójki emerytów wynosi 1474,62zł na osobę, a dla pojedynczego emeryta 1 746,80 na osobę. Podczas gdy minimalna emerytura wynosi obecnie 1588,44 zł
https://www.ipiss.com.pl/wp-content/uploads/2024/07/MS-dla-MRPiPS-2024-1Q_28-06_2024-fin.pdf
- 5. Mamy mechanizm renty rodzinnej, gdzie w zamian za zawieszenie własnego świadczenia. Pobieramy 85%-95% emerytury współmałżonka.
https://www.zus.pl/swiadczenia/renty/renta-rodzinna
- 6. "Żona zajmowała się dziećmi" więc nie ma emerytury. Ten czas (w uproszczeniu) się wlicza do "nieskładkowej" części stażu pracy. Aby utrzymać minimalną emeryturę należy mieć 20 lat staży pracy, ale okresów nieskładkowych nie może być więcej niż 1/3 stażu pracy. Dodatkowo mamy mechanizm "mama 4plus" które daje prawo do minimalnej emerytury niezależnie od stażu pracy, pod warunkiem urodzenia 4 dzieci.
Uważam że ten mechanizm powinien zostać zmieniony, bo jeśli udało ci się wychować 4 dzieci i jednocześnie uzbierać ze składek emeryturę minimalną to nic nie zyskujesz.
- 7. "Osoby po pewnej chorobie" zostają bez środków do życia? Otóż już mamy mechanizm który ma im pomóc. Osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji, dostają świadczenie uzupełniające jeśli ich emerytura nie przekracza 2419,33 zł brutto. I to jest dobrze wymyślony mechanizm pomocy takim osobom, mamy kryterium dochodowe oraz ktoś musi stwierdzić że dana osoba potrzebuje takiej pomocy.
https://www.zus.pl/ustalanie-uprawnien-do-swiadczen/swiadczenie-dla-osob-niezdolnych-do-samodzielnej-egzystencji
- 8. ZNOWU wywalamy pieniądze w dawanie pieniędzy do ręki, bez pochylenia się nad tematem. Co jest problemem emerytów? Ubóstwo?* Nie, nie odstaje od reszty populacji(patrz link).
Grupą najmniej zagrożoną ubóstwem skrajnym, były osoby z gospodarstw domowych, których główne źródło dochodu stanowiła praca na własny rachunek (ok. 3%). Niższe od przeciętnej w kraju stopy ubóstwa skrajnego zaobserwowano także wśród gospodarstw emerytów (4%) oraz pracowników (4,5%).
https://stat.gov.pl/files/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/5487/14/10/1/zasieg_ubostwa_ekonomicznego_w_polsce_w_2022_roku.pdf
- 9. Problemem seniorów to utknięcie w mieszkaniach bez wind(i samotność), wielochorobowość, czasami ubóstwo energetyczne i wykluczenie komunikacyjne. Rozwiązywanie tych problemów wymaga pieniedzy, ale ich nie będzie bo radośnie wydamy pieniądze na rentę wdowią. Powszechna termodernizacja rozwiązała by problem smogu i ubóstwa energetycznego, dla wszystkich grup społecznych. Renta wdowia to transfer pieniędzy dla wszystkich emerytów. Zarówno tych "starych schorowanych", jak i tym "młodych zdrowych"
* Rencistów trochę szkoda, bo oni dzięki niskiemu wiekowi emerytalnemu, muszą szybko przechodzić z renty na emeryturę(czyli wtedy gdy szacowana długość życia jest dłuższa). ZUS z urzędu wypłaca emeryturę osobom które otrzymują rentę z tytułu niezdolności do pracy. Przy innych rentach raczej można sobie samemu wybrać korzystniejszy moment przejścia. https://ddb24.pl/artykul/rencista-idzie-na-emeryture-n1597036Mechanizmu "zwiększającego składki emerytalne" dla osób na rencie chyba nie ma, ale jeśli jest to proszę mnie poprawić
#polityka #gospodarka #emerytury