50 lat „Janosika” - góralskie dzieci, oglądając go, płakały, bo nic nie rozumiały

50 lat „Janosika” - góralskie dzieci, oglądając go, płakały, bo nic nie rozumiały

dzieje.pl
26 lipca 1974 r. wyemitowano pierwszy odcinek serialu „Janosik” w reżyserii Jerzego Passendorfera. Na ekranach polskich telewizorów pojawiła się plejada znanych aktorów – krytyka wydziwiała i wybrzydzała, ale publiczność jej nie słuchała. I „Janosik” stał się dziełem kultowym.

W serialu - tak jak i w zrealizowanym równolegle filmie kinowym - wystąpili m.in. Marek Perepeczko (Janosik), Bogusz Bilewski (Waluś Kwiczoł), Witold Pyrkosz (Jędruś Pyzdra), Mieczysław Czechowicz (Hrabia Horvath), Anna Dymna (Hrabianka Klarysa), Marian Kociniak (Murgrabia), Ewa Lemańska (Maryna), Jerzy Trela (Bacuś) i Jerzy Cnota (Gąsior). Scenariusz napisał Tadeusz Kwiatkowski, a autorem muzyki był Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz. [...]

„Film przyjęty bardzo przychylnie przez widzów, ostro atakowany był przez krytyków: za brak poezji, eklektyzm i niezdecydowaną koncepcję” – napisał dr Bogusław Zmudziński („Kino”, 2002). „Wreszcie bierność i – jak pisano – osowiałość bohatera” – podkreślił. [...]

#seriale #polskieseriale #xxwiek #kultura #janosik #kalendarium

Komentarze (2)

NaczelnyRusofob

@Mr.Mars Zawsze mnie dziwiło czemu "Janosik" czy "Stawka większa niż życie" miało tak mało odcinków. Teraz każdy serial to walą po kilka sezonów nawet jeśli jest skończoną chałą. A wtedy wystarczyło tylko i wyłącznie pocisnąć scenarzystów do wymyślania kolejnych odcinków bo i aktorów i scenografię i kostiumy mieli już i tak gotowe. To jest właśnie jeden z przejawów marnowania zasobów czasów PRL.

AndzelaBomba

@NaczelnyRusofob kiedyś cały serial pisał jeden scenarzysta/zespół scenarzystów, a nie kilkanaście osób, wymienianych co sezon. Dlatego historie były krótsze, raczej mało osób chciało się bawić w pisanie epopei.


Ja tam uważam, że im krótszy serial, tym lepszy, bo bardziej spójny. Seriale ciągnące się więcej, niż 2-3 sezony, zwykle tracą sens, bo scenarzyści zaczynają udziwniać fabułę i zmieniać charaktery postaciom o 180 stopni, co powoduje tendencję spadkową.

Zaloguj się aby komentować