24 października 1956 - Francja, Wielka Brytania oraz Izrael podpisują w Sevres tajne porozumienie. Zgodnie z nim, Izrael ma zaatakować Egipt, a Francja i Wielka Brytania mają wystąpić jako siły rozjemcze i przejąć kontrolę nad Kanałem Sueskim.
29 października 1956 - Izrael napada na Egipt (Operacja Kadesz)
Następnego dnia Francja i Wielka Brytania przedstawiają Egiptowi i Izraelowi ultimatum, które Kair odrzuca.
31 października rozpoczyna się Operacja Muszkieter. Najpierw połączone siły brytyjsko-francuskie atakują egipskie bazy powietrzne, niszcząc większość egipskiego lotnictwa. 5 listopada brytyjscy i francuscy spadochroniarze lądują nad Kanałem Sueskim, a kolejnego dnia dołączają do nich siły desantujące się z morza.
Operacja Muszkieter jest pełnym militarnym zwycięstwem, ale politycznie Paryż i Londyn jest już skończony.
ZSRR i USA naciskają na zakończenie walk. Prezydent Eisenhower grozi Brytyjczykom, że sprzeda amerykańskie rezerwy funta szterlinga, co doprowadziłoby brytyjską gospodarkę do upadku.
Londyn i Paryż ulegają presji. Już 6 listopada 1956 r. działa milkną i podpisane zostaje zawieszenie broni. W grudniu ostatni brytyjscy i francuscy żołnierze opuszczą Kanał Sueski.
Kryzys z 1956 r. dobitnie pokazał, że czas starych imperiów kolonialnych na Bliskim Wschodzie już minął. Amerykanie upokorzyli Europejczyków i wskazali im ich miejsce w szeregu.
Taka krótka ciekawostka, bo akurat natknąłem się dzisiaj na plakat propagandowy z czasu kryzysu sueskiego (wrzucam poniżej). ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#bliskiwschod #egipt #lagunacontent #historiajednejfotografii #gruparatowaniapoziomu #lagunacontent
Nie czytałem o całej historii kanału sueskiego, ale jak to nastąpiło ogłoszenie nacjonalizacji?
To na jakiej zasadzie było przekopywany cały kanał, kto wykładał fundusze i kto zapieprzał przy tym?
masz jakieś ciekawe opracowanie w tym temacie?
coś dłuższego niż tylko krótki artykuł
@VonTrupka Kanał wybudowała egipsko-francuska spółka Compagnie universelle du canal maritime de Suez w XIX w. W tamtym czasie Egipt był teoretycznie częścią Imperium Osmańskiego (w praktyce jednak był niezależnym państwem). Nikt nie mia większości akcji w ramach tej spółki, ani Francuzi, ani władca Egiptu (Sa’id Pasza) - Francuzi mieli 50%, król Egiptu 44%, a reszta należała do prywatnych udziałowców z Egiptu i Imperium Osmańskiego.
Następca Saida, Isma’il Pasza, bardzo się zadłużył i był zmuszony sprzedać swoje udziały w wspomnianej Spółce. Odkupili je Brytyjczycy. Problemy finansowe zmusiły Ismaila nawet do sprzedaży swojego prawa do pobierania opłaty za korzystanie z Kanały - prawo niezależne od udziałów w Spółce.
To tak w skrócie, skąd się wzięła niecałe 100 lat później nacjonalizacja. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Osobiście nie czytałem pozycji poświęconej samej budowie Kanału, ale jak szukasz info w temacie to polecam 2 pozycje: J. Zdanowski Historia Bliskiego Wschodu lub E. Rogan The Arabs: A History.
@janlaguna Czyli Francja z Wielką Brytanią chciały po prostu odzyskać swoją własność - to normalne zachowanie.
@janlaguna O takie ciekawostki na hejto nic nie robiłem
@janlaguna fajne ale gdyby usa sie nie mieszało, to by nie minął
@janlaguna
Dla mnie przedstawione np. w artykule na wiki powody sprzeciwu Ike'a (ksywa Dwighta Eisenhowera) są nieprawdziwe.
Albo Ike postanowił udowodnić kto jest szefem wszystkich szefów albo próbował się dogadać z Chruszczowem na jakieś "ocieplenie" zimnej wojny.
Z tej wojny najwięcej zrozumiał Izrael bo jakiś czas później to już nie Francja a USA było ich bestfriendem
Gx
Zaloguj się aby komentować