Czy naprawdę aż tak trudno jest utrzymać serwis pokroju hejto.pl online 24/7? Trzeba testować na produkcji? Serio?
#hejto
Daj im 10k
@zuchtomek Już lecę z kasą, czekaj ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Gdyby wszystko dało się przetestować skryptami..
Akurat ruch da się jaknajbardziej.
sam co chwilę próbuję tu klikać w różne miejsca żeby zobaczyć co się stanie,
Przeprowadzasz tzw. testy funkcjonalne UI. Bardzo dobrze. Ale testy funkcjonalne to jest mały procent (o ile nie odsetek) całości testów.
Co z tego, że masz load balancer jak nie masz za nim więcej zasobów?
Są podobno na AWS; co to za problem utowrzyć nowe zasoby i podpiąć je pod ELB
? Nawet nie trzeba ręcznie tego robić; jest coś co nazywa się Autoscaling
.
@wojtek-x Ale jak definiujesz 'ruch' samo wyświetlanie stron? To raczej na pewno testują, problemy zaczynają się kiedy poza odczytywaniem bazy danych zaczynasz w niej zapisywać (tworzyć posty, wrzucać filmy i zdjęcia itd.) i tak, są to testy funkcjonalne, ale to właśnie one potrafią czasem przeciążyć bazę - samo testowanie ruchu przetestuje Ci tylko przepustowość łącza, a to nie ono jest wąskim gardłem, tylko zapewne działanie samego 'silnika'.
"o to za problem utowrzyć nowe zasoby i podpiąć je pod ELB?"
tak jak pisałem wyżej - głównie finansowy zapewne
Ale jak definiujesz 'ruch' samo wyświetlanie stron?
@zuchtomek Oj szerokie pojęcie dość. Najprostszy podział to ruch zewnętrzny i wewnętrzny. Zewnętrzny to - jak pisesz - podpięcia klientów pod stronę (jej wyświetlenia, pobieranie zasobów POSTem/GETem, itp), ruchem wewnętznym jest każda komunikacja wewnątrz danej infrastruktury sieciowej (bez "wyjścia" poza tą sieć), czyli w ramach hejto.pl ruchem wewnętrznym będzie np. komunikacja frontu (UI) z bazą danych, ale też zalogowanie się developera do servera developerskiego (po SSH czy tam RCP).
Inny podział (stosowany przez AWS w celach billingowych) to ruch in/out. Za ruch przychodzący nie pobierają opłat; tym co generuje (nie małe) opłaty jest ruch wychodzący (https://aws.amazon.com/blogs/architecture/overview-of-data-transfer-costs-for-common-architectures/)
Zaloguj się aby komentować