Temat zegarków jest mi bliski, a i historią zawsze się interesowałem, więc postanowiłem wrzucać od czasu do czasu interesujące czasomierze, za którymi stoją ciekawe historie kształtujące ich tożsamość. Myślę, że treść skierowana będzie bardziej do osób, które nie miały dotychczas wiele wspólnego z tematem, ale taki też jest cel i na odzew takich osób liczę, ponieważ uważam, że temat zegarków zasługuje na szerszą uwagę. Zapraszam do śledzenia, komentowania i piorunowania
_______________________
Hamilton Khaki Field Mechanical 38mm
Na początek postanowiłem zaprezentować prostego acz pięknego klasyka.
Podczas I wojny światowej nowe warunki pola bitewnego wymusiły koordynowanie na bieżąco działań piechoty czy artylerii, więc czasomierz powoli stawał się nieodłącznym wyposażeniem żołnierza, a w szczególności oficera. Większość ówczesnych zegarków na polach bitew, to były jednak zegarki kieszonkowe i występowały często jako prywatna własność z wydźwiękiem biżuteryjnym, a nie narzędzie do pracy w terenie.
Hamilton, marka rodowodem z Ameryki założona w Lancaster, stan Pensylwania, w 1892 roku, zasłynęła w szczególności produkcją prostych w formie, czytelnych i wytrzymałych zegarków terenowych (znanych z j. ang. jako “trench watch”, a później “field watch”), które pojawiały się u amerykańskich żołnierzy od 1914 roku. Pomimo wcześniejszego debiutu, dopiero podczas II wojny światowej ten rodzaj zegarków znacząco się upowszechnił. Dużo wygodniejsze w użytkowaniu i wytrzymalsze od kieszonkowych lepiej spełniały swoje zadania w trudnych warunkach, więc stały się ich bezpośrednimi następcami. Z czasem marka została zakupiona przez szwajcarskiego giganta Swatch Group i obecnie oferuje wiele modeli z serii Khaki Field nawiązującą do swego dziedzictwa z początków XX wiek. Hamilton znany jest z umieszczania swoich zegarków w filmach, toteż dwa modele z tej serii znalazły się w filmie Interstellar. Podstawowy z serii, nakręcany manualnie, w utylitarnej kopercie, z prostym paskiem NATO zasila kolekcje wielu zegarkowych entuzjastów, niekiedy zajmując miejsce pośród o wiele droższych czasomierzy.
Chociaż brak oficjalnej dystrybucji w Polsce przez swą popularność nietrudno go pozyskać. Alternatyw innych marek tego zegarka w przystępnej cenie jest niezliczona ilość, z bardziej znanych mogą spełnić swoją rolę Seiko 5 np. SRPG35K1, Bulova 96A246 lub znacznie tańsze kwarcowe Timex Expedition. Jest to bardzo dobra opcja na zegarek codzienny, o zabarwieniu militarnych, ze sporą rezerwą chodu (42h) i wygodnym rozmiarze 38 mm, a ponadto bogata historia nadaje mu status klasyka, choć należy pamiętać, że podobnie jak jego poprzednicy należy go nakręcać manualnie. Jeśli dla kogoś stanowi to przeszkodę, producent ma w ofercie także zróżnicowane automatyczne i kwarcowe modele - np. także świetny w relacji ceny do jakości Hamilton Khaki King.
Oczywiście marek zegarkowych produkujących tego typu zegarki było sporo zarówno wtedy, jak i dziś, jednak Hamilton dzięki dobrej specyfikacji, szwajcarskiej produkcji i relatywnie niskiej ceny, pozostaje jednym z najpopularniejszych reprezentantów tego rodzaju czasomierzy.
#zegarki #watchboners #historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne