Po przywitaniu się chciałbym dodać coś od siebie. Osoby zainteresowane #homeassistant zapewne znają urządzenia z grupy Tuya (nie oszukujmy się, najtańsze na rynku urządzenia IOT, no może nie biorąc pod uwagę #diy na bazie wemosa lub esp32).
Ostatnimi czasy wpadło mi w ręce gniazdko jednej z tańszych na aliexpress firm AUBESS działające po wi-fi (np takie
Link), a że lubię czasami coś zepsuć, to postanowiłem wgrać CFW. Z początku był pomysł, żeby była to Tasmota, ale wgryzając się w temat okazało się, że na rynek urządzeń IOT zaczęli wprowadzać nowe chipy zamiast esp8266 m.in:
-
BK7231T
-
BK7231N (w omawianym gniazdku znalazłem taki chip)
Na które nie można wgrywać Tasmoty... Problem z głowy? Nie! Na słynnym forum z zasilaczami z czarnej listy zrobili to
link, dzięki czemu powstał soft OPENBEKENIOT (
link do githuba). Dzięki temu można wgrać CFW na urządzenia z chipami m.in BEKEN, wymaga to jednak rozebrania urządzania jak w moim przypadku "inteligentnego gniazda" przylutowania paru kabelków i wgrania softu.
Tutaj z pomocą przychodzi tuya cloud cutter (
link do githuba), gdzie we wspieranych urządzeniach odnalazłem interesujące mnie gniazdko, co dało mi możliwość wgrania softu OPENBEKENIOT przez wifi (OTA) korzystając z tuya cloud cutter, a nie lutując kabelki do płytki.
Jakie plusy? Można skalibrować gniazdko, nadawać po MQTT, zwiększyć częstotliwość próbkowania poboru mocy itp. A robimy to korzystając z klikając w "Launch Web application" i wpisując komendy dostępne na githubie OPENBEKEN w logach.
Jakie minusy? Staram się nie korzystać z urządzeń wi-fi tylko zigbee, więcej czasu straconego na rozkminianiu itd.
#homeassistant