Zdjęcie w tle

Społeczność

RadiofoniaAM

2
AN T-409: 2000-watowy, dwupasmowy, multipleksowy, wielokanałowy nadajnik HF (2-30 mHz). Można go skonfigurować tak, aby miał 10 kanałów wstępnie ustawionych do szybkiego przełączania kanałów, z 4 kanałami głosowymi (po 2 na każdej wstędze bocznej, po 3 kHz każdy) lub może być skonfigurowany do 16 kanałów RTTY (dalekopis) zamiast głosu (łącznie do 64 kanałów RTTY). Był zasilany napięciem 230V, 3-fazowym prądem przemiennym i wykorzystywał lampy prostownicze wypełnione rtęcią. Często wyjście było podawane do wzmacniacza liniowego o mocy 6000 W, mniej więcej tego samego rozmiaru. Zwykle był używany do komunikacji na duże odległości, np. z Kalifornii na Hawaje, z Hawajów na Filipiny itp.

#radiofonia #ciekawostki #radio #elektronika #nasluch #historia
f61f2528-c5b8-48d9-8816-38967ab00cfc
em-te

@radek-piotr-krasny dwie rzeczy mnie zatrzymały. Masz błąd w jednostkach nie miliherców, mega, więc MHz. Druga, to napięcie . W USA mają 120V w sieci i stąd te 230V trójfazowe? Rtęć w lampach miała wspomagać wytworzenie próżni nad zwierciadłem jak w dawnych projektach żarówek?

Nemrod

@em-te Nie, oni mają indywidualne transformatory, więc niskie napięcie wcale nie idzie po sieci, tak jak u nas, a do domów dochodzi... 240V, które czasami bezpośrednio zasila bardziej prądożerne rzeczy (klimatyzatory, kuchenki elektryczne, bojlery), a reszta dostaje 120V (jako split-phase).

globalbus

@Nemrod 240V miedzyfazowo i 120 do zera. Są dwie fazy (180 stopni) i zwyczajowo transformator na słupie

Zaloguj się aby komentować

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem