Zdjęcie w tle
Pogoda i Klimat

Społeczność

Pogoda i Klimat

61
Nad Czechami znów się dzieje. Bardzo burzowo, niestety.
Aktualnie występuje tam mezoskalowy układ konwekcyjny z wbudowaną linią szkwału i burzami superkomórkowymi - MCS. Także no.
Jak donoszą prognozy, ten układ może przywędrować do wschodnich regionów województwa śląskiego, dolnośląskiego oraz opolskiego.
0686d664-b413-4d3e-80e2-ef66212e092a
Havelock_Vetinari

@maiahi Tak, ostatnio mają przekichane, ale i u nas jest nieciekawie. Trzeba trzymać kciuki, aby nie było jak w ostatni czwartek

Zaloguj się aby komentować

Zostań Patronem Hejto i odblokuj dodatkowe korzyści tylko dla Patronów

  • Włączona możliwość zarabiania na swoich treściach
  • Całkowity brak reklam na każdym urządzeniu
  • Oznaczenie w postaci rogala , który świadczy o Twoim wsparciu
  • Wcześniejszy dostęp, do wybranych funkcji na Hejto
Zostań Patronem
Na pierwszym zdjęciu widzicie Czeską miejscowość, przed przejściem tornada, które przetoczyło się dwa dni temu.
Na drugim zdjęciu pokazany jest rozmiar zniszczeń.
Pamiętajcie!
Gdy zbliża się trąba, lub tornado należy znaleźć bezpieczne schronienie - najlepiej jak najniżej, musi to być miejsce, gdzie nie ma okien i konstrukcja budynku jest solidna - rekomendowana jest tutaj piwnica, lub łazienka.
Jeśli w budynku nie ma piwnicy, należy schować się na parterze, na przykład w łazience, w centrum budynku, jak wspomniałem wcześniej, daleko od okien.
Jeśli jedziecie samochodem, lub przebywacie na otwartym terenie, nie chowajcie się pod wiaduktami, wbrew pozorom nie jest to bezpieczne schronienie - w przypadkach silniejszych trąb powietrznych tworzy się pod nim ogromne podciśnienie, a każda rzecz niesiona przez tornado staje się niebezpieczna dla życia i zdrowia. Warto tutaj zwrócić uwagę, że nawet najmniejsze przedmioty, odłamek może doprowadzić do powstania obrażeń lub nawet śmierci. Znajdzie bezpieczne schronienie w budynku, lub niezwłocznie oddalcie się z miejsca, gdzie zeszła trąba powietrzna.
Nie nagrywajcie żywiołu telefonem - nie warto odbierać sobie czasu na ucieczkę do bezpiecznego miejsca, dla jednego filmiku na yt,
Jak rozpoznać tornado?
-Niebo ma ciemny lub ciemno zielony kolor,
-Chmura komórki burzowej Cumulunimbus jest położona nisko,
-opady dużego gradu,
-Głośny ryk i świst powietrza,
Zebrałem podstawowe informację, z innych źródeł wynika, że warto jest mieć również w schronieniu naładowanego powerbanka, ciepły koc, podstawowe artykuły spożywcze, które się nie zepsują zbyt szybko, wodę pitną, oraz apteczkę. Ważne jest również aby w każdej sytuacji pozamykać dokładnie wszystkie drzwi oraz okna.
Źródło: Jozef Joshua Flynn.
fa98d55f-d81e-49cd-8a16-3b687f6ed52d
3913de2e-0e43-4af3-aadd-1a416a84fe11

Zaloguj się aby komentować

Czas obowiązywania: od 25.06.2021 09:30 CEST do 26.06.2021 08:00 CEST
Po czterech dniach dynamicznej sytuacji pogodowej piątek przyniesie częściowe uspokojenie aury. Wschodnia część Polski nadal jednak pozostanie pod wpływem pofalowanego frontu atmosferycznego i zwrotnikowej masy powietrza, i to właśnie tam spodziewamy się głównej aktywności burzowej.
Pierwszych burz spodziewamy się jutro wczesnym popołudniem, na południowym-wschodzie kraju. Komórki będą przemieszczały się głównie w kierunku północno-wschodnim i wraz z upływem dnia mogą powstawać także w centralnej i centralno-wschodniej części kraju. Głównym zagrożeniem będą intensywne / nawalne opady deszczu, możliwość pojawienia się większego gradu czy wiatr. Nie można wykluczyć pojawienia się superkomórek czy w skrajnym przypadku trąby powietrznej. Konwekcja na terenie Polski powinna zaniknąć w późnych godzinach wieczornych.
DZ – duże zagrożenie burzowe (kolor czerwony)- W rejonie spodziewamy się wystąpienia największego zagrożenia ze strony burz. Superkomórki mogą nieść opady dużego gradu (nawet około 5 cm, lokalnie więcej), nawalne opady deszczu powodujące kolejne szkody czy przypadki w pełni wykształconej trąby powietrznej. Zagrożeniem będzie też bardzo silny wiatr.
SRD- średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy) – W obszarze średniego zagrożenia burzowego przewidujemy największą aktywność burzową. Komórki powstaną tam niemal na pewno, a niektóre z nich mogą generować niebezpieczne zjawiska. Lokalnie mogą występować porywy wiatru powyżej 60 km/h i grad powyżej 2 cm. Możliwe jest także pojawienie się pojedynczych superkomórek o czasie życia powyżej godziny.
NWL niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty) – Prawdopodobieństwo wystąpienia burz w tym obszarze jest niewielkie, jednak warunki do ich rozwoju będą korzystne. Komórki te będą mogły generować ulewne opady deszczu, z możliwością powodowania lokalnych podtopień, a także może pod nimi występować opad gradu.
MRG marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony) – Na obszarze marginalnego zagrożenia spodziewamy się przede wszystkim konwekcyjnych opadów deszczu i pojedynczych wyładowań. Obszarem tym zostało też objęte pasmo Sudetów, gdzie mogą powstawać słabe burze stanowiące zagrożenie dla osób przebywających na szlakach. Aktywność elektryczna w tym rejonie będzie sporadyczna, a komórki zanikną wczesnym wieczorem.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
https://obserwatorzy.info/prognoza-burzowa-na-25-06-2021/
21c24c78-137f-46d3-b36c-ba8b923fb705

Zaloguj się aby komentować

No i proszę, uchwyciłem Mammatusy.
Mammatusy to wypukłości znajdujące się w dolnej części chmury, na przykład na spodzie kowadła chmury Cumulonimbus.
Wyglądem przypominają wymiona lub wypustki.
Często można je zaobserwować podczas przechodzenia gwałtownej burzy, oraz czasami nieco słabszej.
Powstawanie tych wypustek związane jest z ruchami powietrza w górnej troposferze.
87454027-8599-4804-b04d-75ca9c37a38a

Zaloguj się aby komentować

Prognoza na 24.06.2021 i noc z 24/25.06.2021
Przed nami jeden z niebezpieczniejszych incydentów burzowych w ostatnim czasie, a na pewno w tym roku. Pogodę w Polsce kształtować będzie układ niskiego ciśnienia i pofalowany front atmosferyczny. W ciągu dnia przez Polskę przejdzie seria burz, w tym możliwe mezoskalowe układu konwekcyjne (MCS) czy możliwe liczne superkomórki burzowe. Pierwszego z nich spodziewamy się w Polsce w czwartkowy poranek i przemieszczać się on będzie na północny-wschód. Po nim miały by się pojawić wspomniane wcześniej superkomórki. Potencjalny drugi, silniejszy układ mezoskalowy miałby przejść niemal tą samą trasą w nocy z czwartku na piątek. Wskaźniki konwekcyjne wskazują wysokie wartości, jednak modele numeryczne na moment wydania prognozy nie są w pełni zgodne. Zdecydowaliśmy się jednak wydać stopień DZ (duże zagrożenie burzowe), ze względu na możliwość występowania silnych, niszczących porywów wiatru, opadów dużego gradu (powyżej 4 -5 cm średnicy, a miejscami i więcej) czy w mniejszym stopniu ze względu na możliwość wystąpienia trąby powietrznej.
Każda burza, która pojawi się w ciągu najbliższych godzin, będzie niosła zagrożenie dla życia i zdrowia. Sytuacja będzie się zmieniać dynamicznie w ciągu całego dnia.
Dużo będzie zależało od tego, jak faktycznie umiejscowiony będzie, front i jego zafalowania czy tego, co wcześniej wydarzy się u naszych południowych sąsiadów. Nie mniej, sytuacji nie można w żadnym wypadku bagatelizować.
Uwaga! Istnieje możliwość aktualizacji prognozy w ciągu dnia do stopnia najwyższego (EXT).
DZ- duże zagrożenie burzowe (kolor czerwony): W obszarze spodziewamy się najgroźniejszych burz, które wystąpią w ciągu najbliższych godzin. Burze organizować się będą w duże, groźne układy burzowe przyjmujące postać mezoskalowych układów konwekcyjnych (MCS), które przyniosą bardzo silne, niszczące porywy wiatru, przekraczające prędkość 100 km/h. Także tutaj możliwe będą opady dużego gradu, związanego z superkomórkami burzowymi czy nawalne opady deszczu, prowadzące do zalań i podtopień, a nawet występowania powodzi błyskawicznych. Osoby zamieszkujące wyznaczony obszar powinny szczególnie śledzić mapy i detektory, a także komunikaty publikowane m.in. na naszym profilu. Niestety szkody, które mogą wyrządzić przechodzące burze, mogą być znaczne.
SRD- średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy): Prognozowane zjawiska powinny być nieco słabsze od tych, które znajdą się w obszarze DZ. Jednak i tutejsze zjawiska pogodowe mogą być potencjalnie groźne. Część modeli sugeruje pojawienie się tu zorganizowanej konwekcji i punktowo silnych burz, mogących także nieść spore zniszczenia. Głównym zagrożeniem będą intensywne / nawalne opady deszczu, grad i silny wiatr pochodzenia konwekcyjnego. Uwaga! Z uwagi na duży obszar, przynajmniej w jego części spodziewane zjawiska mogą być słabsze od prognozowanych lub nie wystąpią wcale.
Prognoza dostępna jest także w całości na stronie internetowej: https://obserwatorzy.info/prognoza-na-24-06-2021-i-noc-z-24-25-06-2021/
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
6689ba68-8404-4a60-ab9d-22cc03bffb65

Zaloguj się aby komentować

"PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 19.06.2021 godz. 8:00 CEST do 20.06.2021, godz. 08:00 CEST
STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany z powodu możliwości ulewnych opadów deszczu i w mniejszym stopniu z powodu ryzyka silnych porywów wiatru i opadów gradu.
SYTUACJA SYNOPTYCZNA
W sobotę Polska znajdzie się pomiędzy wyżem rosyjskim, a niżem przemieszczającym się znad Morza Północnego w stronę Norwegii. Do naszego kraju w dalszym ciągu będzie napływać bardzo ciepłe powietrze z kierunków południowych, które ma cechować się wyższą zawartością pary wodnej niż do tej pory. Ponadto, na pograniczu Polski i Niemiec chwiejnej masie zwrotnikowej będzie towarzyszyć przedfrontowa strefa konwergencji. W związku z wymienionymi czynnikami, na części obszaru naszego kraju rozwiną się burze, które miejscami mogą być silne."
Źródło: https://lowcyburz.pl/2021/06/18/prognoza-konwekcyjna-19-06-2021-i-noc-19-20-06-2021
e6b843f8-35c8-4ec5-ae1d-33eebe961124

Zaloguj się aby komentować

Na zdjęciu trasy cyklonów w latach od 1985 do 2005 roku.
Cyklony tropikalne zwykle rozwijają się na przełomie lata oraz jesieni.
Wiatry na Atlantyku - dla przykładu przekraczają 180 km/h i pojawiają się między sierpniem a październikiem.
Źródło: nasa.gov
7fd192d2-24ce-4816-9e48-19807d06daff

Zaloguj się aby komentować

Eon

Polska 2049+1 Szymona Hołowni :]

Eon

@mejwen Wiem, jednak jak zobaczyłem datę 2049 to od razu sobie wyobraziłem, że ta data nie wyszła z jakiegoś logicznego wyliczenia tylko z ich małostkowości, którą widzę mniej więcej tak: "ej, panie długopis, nie możesz w tym wystąpieniu podać daty 2050, bo znów im podskoczy w sondażach."

Zaloguj się aby komentować

#krakow trzymajcie się tam w tym śniegu, u mnie 17 stopni dziś xD
0f4b5fc1-6d9d-470e-8536-650c41919c9c
Mia

@mejwen to i tak dużo za dużo jak dla mnie

Vakme

RIP, siedzę w domu, nie wychodzę, zimno, ciemno, leje, przyjaciółka z Zako pomstuje na śnieg

Zaloguj się aby komentować