@myoniwy jako że jesteś specem od elektryki to chciałbym zapytać o jedną rzecz - oczywiście jeśli ci się chce:

Chciałbym pod mój falownik od razu zrobić przełącznik agregat-sieć (1p+n żeby N rozłączało z opóźnieniem), instalacja u mnie w domu to TN-C-S. Wiem że agregat nie ma fazy i neutralnego, wytwarza różnicę potencjałów, jak to bezpiecznie spiąć żeby móc w przypadku zaniku prądu wpiąć agregat do domu. Czytałem że trzeba zmostkowac neutralny z PE (co wydaje mi się dość dziwne), niektórzy piszą że wystarczy połączyć PE agregatu z szyną wyrównującą potencjał w domu.

Jeśli chodzi o konkretny agregat to myślałem o inwerterowym Barracuda 7500io - jako że w firmie mam takie i służą po 10 lat bez awarii.
dildo-vaggins userbar
myoniwy

@dildo-vaggins Żeby podpiąć taki agregat musisz mieć odpowiednie SPD.

W przypadku zasilania z agregatu (zwłaszcza inwerterowego) traktujesz go jako układ sieci IT. SPD w takim przypadku musi być 1+1 lub 3+1 jeśli instalacja jest 3f. Czyli warystor między fazę i N, a między N i PE iskiernik.

myoniwy

@dildo-vaggins Agregat ma na obudowie zacisk PE, i podłączasz go do PE. Żadnego mostkowania N z PE, bo jeśli miałoby coś takiego być to producent by to zrobił lub wyraźnie zaznaczył w instrukcji żeby to zrobić.

dildo-vaggins

@myoniwy Czyli oprócz SPD 3+1 który mam zastosowany z WLZ (w domu mam doprowadzone 3 fazy ale korzystam tylko z jednej), założyć drugi spd 1+1 do zasilania z agregatu? A między agregatem a spd dac Roznicowke? Czy wystarczą te które mam w domu (dwie - osobne na każde piętro typu A)

myoniwy

@dildo-vaggins Jeśli już masz SPD 3+1 to jest git. Ale musisz układ zbudować tak by było zawsze za przełącznikiem sieć-agregat.

Skoro już masz RCD to po co kolejną dawać?


A czego korzystasz z jednej fazy mając trzy?

dildo-vaggins

@myoniwy 3 fazy mam doprowadzone tylko do garażu do spawarki. Teraz i tak mając falownik 1f to zostanę przy 1f, chociaż nie muszę zbytnio przerabiać instalacji.

myoniwy

@dildo-vaggins Co to za spawarka na 3F? Jedynie Migomaty widziałem takie, a MMA to zazwyczaj na 2 lub 1F+N. No chyba że dojechany TIG na 400A.

Skoro i tak masz 2 RCD to możesz rozbić na dwie różne fazy. Mniejsze prądy płyną.

dildo-vaggins

@myoniwy spawarka Bester 1900, na trafo, teoretycznie 1f i 3f ale na 3f spawa lepiej. Mam też magnuma Tig ale jest jednofazowy o tu nie ma problemu.


Czytałem że najłatwiej jest Hondę Eu22i podłączyć do domu bo używa PE z domu poprzez wtyczkę i faza pojawia się po lewej i nie trzeba używać PE na obudowie.

myoniwy

Ogólnie RCD w układzie IT to jest taki element jest bo jest. Nawet jeśli będzie przebicie fazy na obudowę to wciąż obudowa powinna być doziemiona przez PE, a "sieć" jest jednopunktowo doziemiona. Zagrożenia brak. A dlaczego RCD wtedy nie koniecznie musi zadziałać? Bo prąd różnicowy będzie ograniczony rezystancją izolacji urządzenia wytwórczego (zakładamy ponad 1 megaom), i pojemność uzwojeń względem uziemionego stojana (w przypadku inwertera są jeszcze filtry itp). A żeby popłynęło przynajmniej 15mA dla wyzwolenia typowej 30mA różnicówki potrzeba impedancji 7,6k oma, czyli zakładając czystą pojemność daje to ok 420nF. Z filtrami całkiem realne osiągnąć, a samo uzwojenie nie wiem czy tyle by dało.

dildo-vaggins

@myoniwy to jeszcze jedno:

Mój falownik ma wejscie AC (z sieci) i wyjście AC na dom. I zauważyłem (a w zasadzie najpierw przeczytałem), że na wyjściu neutralny jest zmostkowany z ochronnym - i faktycznie sprawdziłem że tak jest. Na wejsciu z sieci AC do falownika tego nie ma. Między PE a N miernik pokazuje mi 0.4 Ohm, tak samo między N a obudowa falownika. Czyli falownik daje PEN? Czytałem że można odkręcić dwie śruby i usunąć mostek między PE a N, ale nie wiem czy to robić?

myoniwy

@dildo-vaggins Jest to falownik aktywny czy pasywny?

dildo-vaggins

@myoniwy próbuje znaleźć różnicę ale nie jestem w stanie, Google podpowiada chłodzenie aktywne i pasywne, bing mówi o aktywnym i pasywnym współczynniku mocy biernej. Niektóre instrukcje piszą:


„The inverter is equipped with an active PFC (power factor correction) multistage battery charger.”

myoniwy

@dildo-vaggins bardziej mi chodzi czy w w trybie pracy zasilania z sieci mostkuje wejście z wyjściem stycznikiem czy cały czas pracuje przetwornica.

dildo-vaggins

@myoniwy w granicach mocy przetwornicy (5kW) pracuje przez przetwornice, w przypadku przeciążenia ma funkcję bypass i mostkuje zasilanie sieciowe aż do 10kW. Funkcję bypass można włączyć lub wyłączyć.

myoniwy

@dildo-vaggins No to ja bym zdjął mostek z N i PE. Bo i tak w TNCS nie można mostkować N z PE po rozdzieleniu.


Wtedy PE masz cały czas z własnego uziomu (i z sieci) a N w zależności od trybu pracy będzie z sieci lub z agregatu (Wirtualne N).

dildo-vaggins

@myoniwy a przy TN-S można zostawić to mostkowanie? Pytam bo i mojego taty też będziemy taki falownik stosować a on ma PE z ZE i wlasne uziemienie w domu.


Jedyny problem że likwidacja mostka wiąże się z otwarciem obudowy i utrata gwarancji

myoniwy

@dildo-vaggins Jak ma PEN z sieci i własne PE to powinno być połączone (w RG a nie w falowniku).

Układu TNS praktycznie się nie spotyka, jedynie TNCS. Ale nawet jak by było TNS to mostka w falowniku nie powinno być.

Zaloguj się aby komentować