Zdjęcie w tle
AbenoKyerto

AbenoKyerto

Fenomen
  • 539wpisy
  • 276komentarzy
Encyklopedia mitologii japońskiej

315/1000- Oshiroi baba

Oshiroi baba to yokai pojawiający się na górskich dróżkach podczas ostatnich dni roku. Przypomina on mocno styraną życiem starowinkę, która w jednej ręce dzierży laskę, w drugiej zaś butelkę sake. Jej głowę zdobi duży, słomkowy kapelusz, a twarz pokrywa gruba warstwa białego pudru.

Osoby, które natkną się na oshiroi babę, zwykle są proszone o użyczenie środków do makijażu lub ewentualnie o odrobinę sake. Poza tym byt jest opisywany jako całkowicie niegroźny.

Najczęściej można je spotkać w czasie dużych opadów śniegu, wtedy to bowiem lubią ruszyć w drogę kierując się do najbliższej ludzkiej wioski. Według opisu Toriyamy Sekiena babuleńki te pracują jako pomocnice Shifun Senjo, bogini różu oraz makijażu. 

#mitologiajaponska #demonologiajaponska #necrobook
1e8ce94c-bf97-4b89-9fdb-8bac53c5704d

Zaloguj się aby komentować

Encyklopedia mitologii japońskiej

3,14/1000- Osaki

Osaki to małe, magiczne futrzaki mocno spokrewnione z kitsune. Wyglądem mają podobno w pewnym stopniu przypominać miniaturowe lisy, choć są też przyrównywane do łasic czy myszy. Posiadają podwójny ogon, a ich grzbiet ozdabia długi, czarny pasek. Ich futerko jest koloru brązowego, szarego, czerwonego, białego lub pomarańczowego. 

Osaki można odnaleźć w górach, gdzie spokojnie egzystują na łonie natury, odwiedzają jednak od czasu do czasu ludzkie wioski. Są niewidzialne dla ludzkiego oka, jednak dźwięk uderzenia dowolnym przedmiotem w pokrywkę garnka lub pojemnika z ryżem zmusza je do ujawnienia się. Są wyjątkowo szybkimi stworzeniami poruszającymi się w dużych grupkach. Podobnie jak zwykłe magiczne lisy, dysponują bardzo potężnymi umiejętnościami magicznymi, a bogowie lubią wykorzystywać je jako swoich posłańców. 

Osaki podobnie jak kitsune mogą zostać wykorzystane przez japońskie rodziny w celu zdobycia wielkiego bogactwa. Szczęśliwe stworzenia przyciągają dobrobyt do domu, w którym żyją, mogą także pomóc zniszczyć wszystkich wrogów danej rodziny, jeśli ta tego sobie życzy. Familie mogące poszczycić się posiadaniem własnych osaki nazywane są osaki mochi. 

Jedną z umiejętności osaki jest moc opętania ludzkiego ciała, którą te mogą wykorzystać przeciwko tym, którzy skrzywdzą osaki lub jego ludzką rodzinę. Ofiary takiego opętania nagle zaczynają mieć olbrzymiego pecha, a na ich ciałach ukazują się dziwne urazy. Dodatkowo mogą też doświadczać niewytłumaczalnych stanów gorączkowych, nagłych zmian nastroju, napadów olbrzymiego apetytu, a także wielu innych dziwnych fenomenów. Wszystkie te problemy można wyleczyć wyłącznie poprzez wyjątkowo ciężkie egzorcyzmy. Dlatego też ludowe mądrości sugerują, by ewentualnie nie wkurzać dziko żyjących futrzaków i nie dawać im pretekstu do opętania. 

Najbardziej znana legenda o pochodzeniu osaki mówi, że ich rodzicem był dziewięcioogoniasty kitsune, Tamamo no Mae. Kiedy magiczny lis został zabity, jego ciało zmieniło się w kamień zwany Sessho seki. Kiedy kamienny posąg rozbito na małe kawałki, te rozleciały się po całym terytorium Japonii. Niektóre z części ogona miały przekształcić się następnie w pierwsze osaki. 

#mitologiajaponska #demonologiajaponska #necrobook
04de14c8-ecfe-4edc-9d0e-da292bdced3c

Zaloguj się aby komentować

Encyklopedia mitologii japońskiej

313/1000- Osakabe-hime

Osakabe-hime to ubrany w kimono byt płci żeńskiej, który według legend ma nawiedzać mury zamku Himeji zlokalizowanego w mieście o tej samej nazwie na terenie prefektury Hyogo.

Ów potężny yokai jest podobno biegły w manipulowaniu ludźmi, którymi potrafi sterować niczym marionetkami. Jego moc pozwala mu także kontrolować kenzokushin, duchy wyglądające niczym zwierzęta, które to pełnią funkcję jego posłańców. Osakabe-hime umie czytać z ludzkiego serca niczym z otwartej księgi, dzięki czemu zna wszystkie sekretne pragnienia tych, którzy przebywają w murach zamku. Podobno ujrzenie jej oblicza przynosi śmierć temu, który natknie się na ową istotę.

Szczęśliwie sam yokai nienawidzi wszelkich kontaktów z żywymi, a większość swojego czasu spędza w ukryciu, gdzieś w sekretnych zakamarkach budowli. Ujawnia się tylko raz w roku, by spotkać się z aktualnym zarządcą zamku i wyjawić przepowiednię na kolejnych dwanaście miesięcy. 

Istnieje spora liczba pomysłów mówiących, kim tak naprawdę jest ów byt nawiedzający zamek Himeji. Według jednego z nich zjawa to tak naprawdę przemieniony kitsune, który podszywa się z nieznanych powodów pod ową zjawę. Inna teoria głosi, że może być ona jedną z dawnych kurtyzan cesarza Japonii znanego jako Fushimi.

Według jeszcze innej popularnej legendy Osakabe-hime to bóstwo od wieków żyjące na terenie, który wybrano, by wybudować zamek Himeji. Kiedy budowlę w pewnym momencie rozbudowywano, usunięto przy tej okazji poświęconą owej bogini świątynię, a jej kult przeniesiono do pobliskiej świątynki, w której czczono już kilku innych miejscowych bogów. Przenosiny rozgniewały Osakabe-hime, która zaczęła od tej pory nawiedzać tereny zamkowe. 

#mitologiajaponska #demonologiajaponska #necrobook
ab122e1a-0b46-49a4-ba76-ef357908b1af
23f7767c-e337-4310-a5db-d6d8d5370125

Zaloguj się aby komentować

Encyklopedia mitologii japońskiej

312/1000- Onyudo

Onyudo to bardzo ogólny termin, pod którym kryją się japońskie olbrzymy. Jego nazwę można tłumaczyć jako wielki kapłan, choć nie wszystkie yokai przypisywane do tej grupy mają coś wspólnego ze stanem duchownym. Onyudo występują w wielu różnych wersjach i rozmiarach, niektóre potrafią być niewiele większe od człowieka, inne zaś wysokością dorównują górom.

Onyudo są podzielone na cztery odrębne kategorie:
-Byty krzywdzące ludzi.
-Byty pomagające ludziom.
-Olbrzymy będące tak naprawdę sztuczką istot zmiennokształtnych.
-Istoty, których nie da się zakwalifikować do żadnej z powyższych kategorii.

Najbardziej rozpowszechnione są onyudo, które obierają ludzi za swój cel. Czasami polują na człowieka, aby go zjeść, innym razem napadają na wioski, by zniszczyć je w napadzie potwornego szału. Najmniej niebezpieczne stwory nawiedzają samotnych podróżników, by napawać się ich strachem. Wśród przykładów można wymienić choćby opisywane już przeze mnie hitotsume nyudo czy też mikoshi nyudo. 

Znacznie mniejsza grupka onyudo specjalizuje się w pomocy człowiekowi. Dzięki swojej sile mogą wesprzeć osobę przy przenoszeniu ciężkich przedmiotów lub innych pracach wymagających sporego wysiłku. Istoty te nie są jednak idealnymi pomocnikami. Niewielki problem może bowiem spowodować, że wpadną w gniew i staną się olbrzymim zagrożeniem.

Trzecia grupa to bardzo duży procent gigantów, istoty zmiennokształtne uznają bowiem onyudo za perfekcyjne przebranie, którego mogą używać do swojej ulubionej czynności czyli straszenia ludzi. Przemienione onyudo są w większości nie do odróżnienia od prawdziwych gigantów.

Ostatnia grupa jest najbardziej tajemniczą, nie ma bowiem praktycznie żadnych znanych przedstawień ich wizerunków poza śladami stóp czy pozostawionymi gdzieniegdzie odpadkami.

#mitologiajaponska #demonologiajaponska #necrobook
8d0f6ddb-1f88-4b39-9c21-47c5d5046e25

Zaloguj się aby komentować

1. Jedno z moim zdaniem ładniejszych zwierzęcych netsuke.
2. Figurka przedstawiająca postać z jednej z opowieści japońskich. Dla zainteresowanych dorzucam link do historii w języku angielskim:
https://ja.localwiki.org/tb/The_Tale_of_Oguri_Hangan
3. Shoki, mityczny pogromca demonów.

#sztuka #rzezba #netsuke
a63dd3fd-4f19-41ee-a8c0-750aa17cce89
a8b22e2c-0ac7-46fa-a6b8-5ea5252c0cf0
9a06c961-5bf5-4cc3-9986-3d3f162bd07c
Hoszin

Na tel pierwsze króliki to myślałem że zdjęcie żywych.

Zaloguj się aby komentować

Encyklopedia mitologii japońskiej

310-311/1000- Onmoraki/Onji no kitsune

Onmoraki to yokai o ptakopodobnym ciele i obliczu, na którym wyróżniają się świecące niczym latarnie oczy. Stwór ten potrafi porozumiewać się za pomocą ludzkiej mowy. 

Onmoraki pojawia się na terenie świątyń, w których żyją kapłani zaniedbujący swoje obowiązki. Zakrada się nocą do śpiącego duchownego, którego po obudzeniu beszta za jego lenistwo, dla większego efektu "pożycza" sobie na tą okoliczność głos osoby besztanej. Kiedy przerażony kapłan ucieka, istota znika w ciemnościach.

Onmoraki rodzi się z ciał niedawno zmarłych osób, konkretnie z ciał tych, za których nie odmówiono dostatecznej ilości modłów żałobnych. Z ostatnich resztek energii życiowej nieboszczyka powstaje w tej sytuacji ów ptasi demon.
*****×**********×******
Onji no kitsune to magiczny lisek nawiedzający tereny pomiędzy japońskimi miejscowościami Onji i Iwami. Istota była znana z oszukiwania zagubionych wędrowców, których pod pozorem pomocy prowadziła głęboko w góry, gdzie pozostawiała ich na pastwę losu.

#mitologiajaponska #demonologiajaponska #necrobook
7f6b86f6-a185-47db-9946-bf388ea9e4a2
72701155-88e8-4723-bcd6-3d4ba052d2a3

Zaloguj się aby komentować

Pierre-Auguste Renoir, Le Pont des Arts, Paris, dzieło z roku 1867. Artysta sprzedał to dzieło za równowartość 80 dolarów, około 100 lat później, w 1968, zostało zakupione już za ponad półtora miliona dolarów.

#necrobook #ladnewidoki #krajobrazy
dd77a11d-8415-4f10-88e0-7c7db8fd2f71

Zaloguj się aby komentować

Antonio Allegri(Correggio), czytająca Maria Magdalena, obraz wykonany prawdopodobnie po roku 1517.

#necrobook #sztukawyzsza #correggio
82e67809-4aa7-44e3-adfb-ad7d64280a44
ErwinoRommelo

Uuu siema madzia co tam czytasz? Moze na kawke skoczymy? @CzosnkowySmok wiesz co masz z tym obrazem zrobic?

ErwinoRommelo

@CzosnkowySmok gdzietam sie bede mistrzowi pod pedzel wpierdalal, a Moze cos a la ; Umytapach po urolopie / kurwa ile powiadomien.

Zaloguj się aby komentować

Maxfield Parrish, The Canyon, rok 1923.

#necrobook #sztukaameryki
d8e03dda-118b-4370-9701-820a2f240b67
KLH2

@AbenoKyerto Wygląda jak to miejsce..

de6c1590-de4e-4bc8-8207-a17ee2dc828f
AbenoKyerto

@KLH2 Co to za gra? Coś mi przypomina, ale nie jestem pewny, co dokładnie.

KLH2

@AbenoKyerto Witchfire. Jakaś tam beta czy alfa czy co. Pewnie już bardziej zaawansowane są prace. To z pierwszego gotowego (chyba) poziomu.

Zaloguj się aby komentować

Encyklopedia mitologii japońskiej

308-309/1000- Onikuma/Oni hitokuchi

Wyjątkowo długo żyjące niedźwiedzie są podobno w stanie ulec transformacji w onikumę, dzięki czemu mogą osiągnąć rozmiary nieosiągalne dla któregokolwiek z żyjących krewnych. Onikumy potrafią poruszać się na dwóch łapach, a ich siła pozwala im bez trudu unosić krowy czy konie, a także przesuwać głazy, których nie zdołałaby ruszyć nawet spora grupa silnych mężczyzn.

Onikumy są mieszkańcami gór, gdzie prowadzą nocny tryb życia. Z reguły trzymają się dzikich terenów, ale od czasu do czasu lubią odwiedzić którąś z okolicznych wiosek w poszukiwaniu łatwo dostępnego pożywienia. Potężne niedźwiedzie obierają za cel żywy inwentarz, z którym następnie uciekają do lasu. Do kontaktu z człowiekiem dochodzi niezwykle rzadko, ale gdy już jednak to nastąpi, finał owego spotkania zawsze jest niezwykle krwawy.
************
Oni hitokuchi to określenie na osoby, które zniknęły z tego świata porwane przez demony lub inne nadnaturalne istoty. Innym wyrażeniem używanym przy takiej sytuacji jest słowo kamikakushi. Te osoby, które zdołają powrócić, zwykle są psychicznie wyniszczone tym, co ujrzały po drugiej stronie. Część nie powróci nigdy, w tej sytuacji winą za ten stan rzeczy obarcza się mające apetyt na ludzkie mięso oni.

#mitologiajaponska #demonologiajaponska #necrobook
62ad2a10-1863-46e4-959a-9768e35065da
2333bcbd-16e4-4fc6-a688-bf1d07966c62

Zaloguj się aby komentować

2443- pod tą liczbą kryje się rekord Guinnessa w ilości doznanych użądleń, ów rekord zupełnym przypadkiem ustanowił Johannes Relleke 28 stycznia 1962 roku.

Cała historia miała wydarzyć się na terenie dzisiejszego Zimbabwe. Mężczyzna wraz ze swoim psem spacerowali w pobliżu miejscowej kopalni cyny, gdy zostali zaatakowani przez rój wkurzonych pszczół. Uciekając przed owadami Johannes wraz ze swoim czworonogiem wskoczyli do lokalnej rzeki. Wyjątkowo przywiązany do swojego psa Johannes starał się trzymać ciało zwierzęcia pod wodą jednocześnie utrzymując nad powierzchnią jego nos.

Próbując ratować zwierzę Johannes sam wystawiał się na ataki pszczół. Później lekarze doliczą się 2443 użądleń otrzymanych przez mężczyznę. Szacuje się, że przeciętny dorosły może wytrzymać około 1000 użądleń, tak więc to, że Johannes przeżył tą przygodę, jest sporym zaskoczeniem.

Jeśli chodzi o dalsze losy psa, nie wyszedł on z całej tej historii żywy. Jednak to nie pszczoły okazały się być przyczyną jego śmierci, a krokodyl, który polował na obszarze, w którym znajdowali się Johannes i pies. Ratując czworonoga przed owadami mężczyzna przypadkiem wystawił biednego zwierza wrednej gadzinie, która zrobiła sobie z niego pożywny obiadek. 

#necrobook #guinnessopedia #rekordyguinnessa
d5ec1df6-de96-4ce0-ab59-383abd06eb21

Zaloguj się aby komentować

"Triumf pokoju i wolności nad tyranią", obraz stworzony na suficie jednej z sal Old Royal Naval College w angielskim Greenwich. Stworzył go Sir James Thornhill w pierwszej połowie XVIII wieku, wykonanie owego malunku miało mu zająć 20 lat.

#necrobook #sztukawyzsza #malarstwosufitowe #jamesthornhill
22b2c600-b26e-4656-9758-460376812894
17cd2896-69d8-4a98-a778-b91807751963

Zaloguj się aby komentować

Encyklopedia mitologii japońskiej

307/1000- Onibi

Onibi to rodzaj ognistych kul spotykanych na terenie całej Japonii, konkretnie w jej bardziej dzikich rejonach, najczęściej wiosną bądź latem. Uznawane za wyjątkowo piękne, kule te są jednocześnie śmiertelnie niebezpieczne.

Te niezwykłe ogniki przybierają niebieski lub też ewentualnie niebiesko-biały kolor. Onibi zwykle zbierają się w spore grupki liczące około 30-40 sztuk. Jedna kula może mierzyć od 3 do nawet 30 centymetrów średnicy. Onibi poruszają się mniej więcej na wysokości oczu przeciętnego obserwatora.

Onibi są niebezpieczne ze względu na ich zdolność do wysysania życiowej energii. Żywa istota otoczona przez wiele takich kul może bardzo szybko umrzeć pozostawiając nie dające znaku życia zwłoki. Nocą bardzo często zmęczony wędrowiec może pomylić onibi z blaskiem latarni gubiąc się w lesie podczas pogoni za tymi widmowymi światłami. W niektórych rejonach Japonii istnieją wierzenia, jakoby onibi mogły odtwarzać wygląd, a także głos ofiar, których energię życiową wcześniej zabrały.

Niezwykłe orby powstają podobno z ciał martwych ludzi oraz zwierząt, nie wiadomo jednak, co dokładnie ma wpływ na ich narodziny. Szansa na ich stworzenie istnieje także przy wyjątkowo silnych klątwach. 

#mitologiajaponska #demonologiajaponska #necrobook
81866f3d-5cef-4ea3-b1bb-553a9d27b6cc

Zaloguj się aby komentować

Argyle Library Egg to ozdobne jajo uznawane za największe na świecie, przebijające pod tym względem dużo sławniejsze jaja Faberge'a. Zostało ono stworzone w roku 1990 i wymagało 7 tysięcy godzin pracy sześciosobowego zespołu, który działał pod kierownictwem Paula Kutchinsky'ego, właściciela firmy jubilerskiej z Londynu. Do jego wykonania użyto ponad 15 kilogramów 18-karatowego złota oraz 24 tysiące różowych diamencików. Gotowy obiekt wyceniono na 11,5 miliona dolarów. W środku jaja ukryto miniaturową bibliotekę. Obiekt ostatecznie trafił do stolicy Japonii, Tokio, gdzie ozdobił wnętrze rezydencji jednego z miejscowych biznesmenów. 

#necrobook #wiedzabezuzyteczna #zlotejaja
8b3d8175-96b0-4b99-a64b-1de49885554d
0f8fd920-f59c-4f6e-af3c-b5d269aad336

Zaloguj się aby komentować

Trzy zwierzęce netsuke, pies, nietoperz i gryzonie.

#sztuka #rzezba #necrobook
5967b1be-6278-4f83-a8c2-512900af6746
3561d6b6-f403-43c0-b95d-b7f0c59be1d3
7dd57801-be8f-43b1-9ff4-6627dc3eafe1
KLH2

Lubię te Twoje netsuke, ale dzisiejsze zwierzęta budzą u mnie mieszane uczucia To pierwsze to może równie dobrze być pies jak i krzyżówka owcy z japońskim smokiem, to drugie...

Z gryzoniami się zgodzę

AbenoKyerto

@KLH2 No, dwa pierwsze faktycznie wyglądają dość dziwnie i pewnie bym nie zgadł, co to jest, gdyby nie miały opisu na stronie muzeum, które je posiada.

Zaloguj się aby komentować

Teatro Olimpico to architektoniczny projekt Andrea Palladia wybudowany w latach 1580-1585 na terenie włoskiej Vicenzy. Na terenie obiektu znajduje się scenografia, która została użyta po raz pierwszy w roku 1585 do odegranego w tym miejscu przedstawienia, "Króla Edypa". Sam teatr jest jednym z trzech ostatnich wciąż istniejących i użytkowanych renesansowych obiektów(inne to Teatro Farnese w Parmie i Teatro All'antica w Sabbionecie). Od 1994 Teatro Olimpico jest częścią Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

#necrobook #architektura #teatr
62c48e4b-0561-4ed4-adee-9f40363e4764
7598fbd4-350a-4816-8ea6-95362da878a9
b4dae131-a1bc-4db8-9703-21ade14a5fd9
f474b6b3-f799-4799-ad22-f9fe92c6c44f

Zaloguj się aby komentować

Następna