Wilamowice są miastem wyjątkowym głównie ze względu na język wilamowski, który przywieziony został przez trzynastowiecznych osadników i mimo trudnej historii Wilamowian przetrwał do dzisiaj. Z powodu powojennych zakazów, wysiedleń i wywózek do obozów pracy, zachowany został wśród mieszkańców przekaz międzypokoleniowy. Dzieci mówiące jedynie po wilamowsku były tego języka przymusowo oduczane, co doprowadziło wśród wielu z nich do traumy na cale życie – ojczysty język wilamowski został zapomniany, a było już za późno, by akwizycja języka polskiego nastąpiła w sposób naturalny. Wiele osób uważa dziś, ze nie zna wilamowskiego, jednak rozmawiając po polsku o stroju, tradycjach czy wartościach kojarzonych mocno z tożsamością wilamowską, używa zapożyczeń z tego języka, uważając, ze oddają one lepiej sens ich wypowiedzi. Mimo prognoz, ze język wilamowski zaniknie całkowicie jeszcze w XX wieku, u progu drugiej dekady XXI wieku rozpoczęto jego program rewitalizacyjny, w który zaangażowaly sie Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz naukowcy zagraniczni. Wymysioeryś wprowadzany jest do szkoły, organizowane są spotkania dla osób nalezących do kilku generacji. W rewitalizacje włączyli się sami Wilamowianie. Wzrosła znajomość oraz czestotliwość używania języka wśród mlodzieży, zaczął on spelniać funkcje komunikacyjną, ale także coraz częściej tożsamościową.
#ciekawostki
Wiedziałem, o języku, ale nie o tym że są próby uznania go za język regionalny :)
@Ragnarokk Ze Śląskim też kombinują
@paulusll Zawsze uważałem śląski za dialekt, w miarę ogarniałem lokalne gwary (tzn. wiedziałem skąd kto jest), a do tego, że da się z tego zrobić j. śląski przekonywał mnie śp. Tomasz Tomczykiewicz. Uważał, że podobnie było z kaszubskim - musieli wygładzić regionalizmy, żeby zrobić jedną wersję i jest to jak najbardziej możliwe i u nas.
@Nemrod Ze Śląskim ciężko będzie. W Pszczynie inaczej się godo niż w Raciborzu i inaczej niż w Chorzowie. Fun Fact kiedyś w barze w Ostrawie prawie po pysku dostałem za nazwanie ich Czechami, musiałem się gęsto tłumaczyć. Koniec końców dogodali my się jak Ślązok ze Ślązokiem
@paulusll On mówił, że u nich też tak było i to się da zrobić.
@paulusll no właśnie dosyć różnie z tym było za komuny. Przy ścianie wschodniej jednak za komuny dosłownie bsrdziej dbano o lokalne tradycje niż w wolnej Polsce. Jak to wyglądało na Śląsku to nie mam pojęcia.
@DiscoKhan Starano się wyrugować Śląskość i w dużej mierze im się to udało. Sam widzisz po co niektórych komentarzach jakie jest nastawienie. Dodałem jeszcze jeden wpis na #polityka i tam tez się spuszczali.
@paulusll klasyfikujesz się przede wszystkim jako Polak czy jako Ślązak?
@Erebus Ślązak
@paulusll tak też myślałem. fajne towarzystwo tu mamy.
@Erebus Klasyfikujesz sie jako narodowiec/konfederata?
@paulusll jako w/Ukrainiec
@Erebus aż screena zrobiłem dla potomnych
@CzosnkowySmok czyich potomnych
@Erebus @paulusll ja pierdole miłośnik rosyjskiego miru wytyka komuś poczucie regionalnej tożsamości, to już ponad moje możliwości poznawcze
@paulusll język ojczysty, to zwykłe nadużycie, określenie grubo na wyrost. Co dalej, poza ciekawostką dla lingwistów? Ambasadę postawimy?
@em-te Ta bo w Polsce jest tylko jedna kultura i wszyscy są tacy sami..
@paulusll dobra, dobra. Dzieciom to opowiadaj. Wiadomo gdzie zmierzają takie pomysły. Zawsze.
@em-te Do czego zmierzają? Oświeć mnie.
@paulusll Myślałem, że chodzi Ci o Cidry. Cidroki mają specyficzną gwarę
@paulusll Widzę że dzisiaj cały dzień o śląsku. Zaraz jak otworzę lodówkę to węgiel wypadnie.
Moim skromnym zdaniem ta młodzież większe korzyści miałaby ze znajomości i większej częstotliwości używania na przykład języka angielskiego niż gwary, którą w porywach będzie znało tysiąc osób i to tylko w formie ciekawostki.
@Yarecky W porywach zadeklarowało 0,5mln osób używanie tego języka jako pierwszego.
Zaloguj się aby komentować