Jeśli ma to być odpis procentu od podatku, tak jak teraz się to robi na organizacje charytatywne, to ten odpiaany procent zasili kasę kościoła, a nie pójdzie na szkoły, wojsko, policję itd.
Jeśli system miałby być sprawiedliwy, to deklarujac wyznanie powinno się mieć DODATKOWY podatek x% przekazywany na kościół. Tak działa to w Szwajcarii i sobie chwalę.
#religia #tusk #polityka
Tez tak mysle, ale jak bedzie to dzialac tak jak piszesz, to chetnie bede wspieral kosciol szatana
Projekt jest na 2024, a zmiany w funduszu kościelnym są zapowiedziane na 2025
Jeśli trzeba będzie zadeklarować, że chce się przekazać jakiś tam procent podatku na kościół (taki czy inny), podobnie jak jest w przypadku organizacji charytatywnych, to nadal jest to lepsze rozwiązanie od obecnego.
Kto nie będzie chciał, nie będzie deklarował odpisu.
@rakokuc ale czemu ja mam płacić większy podatek na państwo od kogoś, kto wierzy w przyjaciół na chmurce?
Mogliby to całkiem ukrócić i niech się kościoły utrzymują z danin.
@Topia powód jest czysto pragmatyczny, tzn. laicyzacja kraju takiego jak Polska musi przebiegać małymi krokami, inaczej komuniści z krzyżem w zębach wrócą do władzy i odwrócą cały proces. I wtedy zamiast Funduszu Kościelnego będą dwa fundusze i dopłaty z budżetów różnych ministerstw.
Życie w demokratycznym państwie zakłada, że robi się to co czego oczekuje większość, ale z poszanowaniem praw mniejszości. Póki większość chce jakiejś formy finansowania kościołów to niestety opcje ma się trzy: zaakceptować to (i skorzystać z prawa do nie robienia odpisu), lobbować za zmianą albo wyjechać ¯\_(ツ)_/¯
@Topia zgadzam się z Tobą w 100% poza tym, że też możesz przekazać swój 1% na jakąś organizację, która nie jest związana z żadną religią
@rakokuc ale skąd pomysł, że ludzie w wielkości chcą utrzymywania kościołów z budżetu?
Zaloguj się aby komentować