#uxplakaljakuzywal

Spieszmy się kochać opcje filtrowania i sortowania, tak szybko odchodzą.

Inspiracją dla tego wpisu stała się ostatnia zmiana wprowadzona na portalu Trojmiasto.pl, a konkretnie na raporcie z życia Trójmiasta - podstronie, na której użytkownicy portalu mogą wrzucać zdjęcia oraz informacje dotyczące spraw dziejących się na mieście.
(Swoją drogą, czy inne miasta też mają takie swoje mikroblogi-raporty?)

Często mówię sobie, że muszę przestać przeglądać raport, bo ostatnio jest źródłem bardzo negatywnej energii. I to, co chyba mnie ku temu popchnie, to ta zmiana: zabranie opcji "Wszystkie" z listy filtrów.

Nie lubię, gdy portale ograniczają mój wybór dotyczący filtrowania i sortowania, a jeszcze bardziej nie lubię, gdy zabierają mi opcje, z których korzystałam. Trójmiasto.pl, niestety, to zrobiło.
I okej, czaję - obejściem tego ograniczenia jest zaznaczenie opcji "Twoje tematy" i wybranie tam wszystkich kategorii z listy. Ale ja mam kilka urządzeń. W których często też czyszczę cache i cookies. I ilekroć bym to robiła, musiałabym na nowo ustawiać filtry. Więc chyba po prostu zacznę korzystać z tego portalu mniej.

Podobne decyzje obserwuję też i na innych portalach. W Five o'clock, sklepie sprzedającym herbatę, nie umiem już dojść do opcji sortowania lub widoku, w którym mogę zobaczyć najnowsze produkty. Czy takie sortowanie było? Wydaje mi się, że tak (chyba, że zastąpiło je enigmatyczne "Reference"). Jeśli nie, to było osobnym widokiem z nowościami.

Na portalu Vinted wiele miesięcy temu był widok "Popularne", w którym znaleźć można było przedmioty najczęściej dodawane do ulubionych. Na szczęście ślad po tym widoku zachował się w historii mojej przeglądarki, i mogłam zapisać go jako zakładkę.
Teraz z kolei z głównej zniknęła sekcja "Ulubione", dzięki której mogłam monitorować te przedmioty, które wrzuciłam do ulubionych, bez potrzeby wchodzenia w osobną zakładkę. A szkoda, bo widok rosnącej liczby przy serduszku, wskazującej na wyższą popularność przedmiotu, częściej podejmowałam decyzje zakupowe.

Podobną zakładkę na zabrany widok mam też na "Zapowiedzi" na stronie Empiku, ukryte kilka miesięcy temu.

Żadnej z tych decyzji nie umiem uzasadnić jako klient i użytkownik. Próbuję je sobie racjonalizować jako UXowiec, ale coś się we mnie burzy. Bo zabieranie opcji nie równa się upraszczaniu.

Też macie jakieś opcje filtrowania i sortowania lub widoki, które serwisy zabrały, a za którymi tęsknicie?

#ux #userexperience #zmiany
Wrzoo userbar
3793b7e6-9bbc-419d-ac7a-e4715067d6fc
moll

@Wrzoo wszyscy idą w tym kierunku. Trudniej znaleźć- dłużej siedzisz na stronie xD

Wrzoo

@moll a potem dłużej do niej nie wracam

moll

@Wrzoo ale ludzie z syndromem sztokholmskim zostają xD

Wrzoo

@moll O cholera, to by był świetny temat na jakieś badania socjologiczne - internetowy syndrom sztokholmski wśród klientów sklepów internetowych i użytkowników portali

Opornik

@moll @Wrzoo A ja myślę że to ta kretyńska moda\religia na minimalizm uber alles.

Ostatnio zgłupiałem na Netflixie bo nie mogłem znaleźć w auto-chowanej stopce guzika "episodes".

Czyli nie możesz, podczas oglądania, przełączyć się na inny odcinek, musisz wychodzić do "strony głównej" serialu.


Okazało się że zniknął, na razie, tylko kiedy przeglądasz odcinki które "ściągnąłeś" żeby oszczędzić bandwitch.


A tak w ogóle to interfejsy Disyen\HBO\Netflix to dno (Netflix najmniejsze), strony porno mają o niebo lepsze.


To jest główny powód który najpierw przyciągnął, a potem zniechęcił mnie do zabawy w UI/UX. A tak z ciekawości, długo ci zajęło złapanie pierwszej roboty? Czy bawiłaś się wcześniej w jakieś niekomercyjne projekty żeby podłapać XPa?

Thereforee

@Wrzoo Klienci Allegro już nie mają w takim razie syndromu tylko cały zestaw syndromów. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Wrzoo

@Opornik Yup, bezmyślny minimalizm jest czymś, co absolutnie hejtuję w dizajnie.

Generalnie u mnie sprawa wyglądała tak, że w robocie, w której pracuję od 9 lat, nabrałam więcej obowiązków; w 2019 zrobiłam kurs UX, i powoli ewoluowałam w stronę UX writingu.

Ma to swoje pozytywy, bo mogłam podłapać doświadczenie bez szukania stanowiska juniorskiego u innego pracodawcy.

Ma to też negatywy — robię znacznie więcej rzeczy, niż na początku... A wypłata nie rośnie wykładniczo.


W niekomercyjne projekty się nie bawię, chyba że robię jakieś rzeczy na potrzeby kursów — wtedy wrzucam je sobie do portfolio.

Wrzoo

@Thereforee Z kolei Amazon to druga strona spektrum — tam tylko dokładają do pieca

Opornik

@Wrzoo Fajnie, comfy.

moll

@Wrzoo możliwe, albo z zakresu psychologii behawioralnej

moll

@Opornik to pewnie też, ale to też taka "nadzieja", że poza tym po co wszedłeś przejrzysz inne treści/produkty i z nich skorzystasz

Opornik

@moll @Wrzoo

Ej! Ej!

Ale wiecie - słuchajcie - ale wiecie, że kiedyś interfejsy - ale na serio - projektowało się żeby ludziom było wygodniej?

bfde5bfb-397c-45d9-8ec9-44339aaba205
Wrzoo

@Opornik niemożliwe, nie było tak! 😏

moll

@Opornik to są jakieś plotki xD

Wrzoo

@owczareknietrzymryjski Obrigado, amo-te

Wrzoo

Komentarz usunięty

M_B_A

@Wrzoo To niekoniecznie dotyczy przytoczonych stron, ale jest jeszcze jeden powód dla którego brak sortowania. Dzięki temu takie strony jak Facebook czy YouTube mogą pokazywać zawartość strony w kolejności według swoich algorytmów, które mają maksymalizować kliknięcia i zysk, a wygoda jest na ostatnim miejscu. To trend, którego bardzo nie lubię i czasem tęsknię za prostymi czasami gdy każda strona miała obowiązkowo filtry, paginację i podobny zestaw opcji sortowania.

Felonious_Gru

@Wrzoo zmiany ux allegro to niejeden doktorat pozwoliłyby obronić, tyle tam się odpierdala

Zaloguj się aby komentować