Tajemnicze zatopienie niszczyciela HMS Janus

Tajemnicze zatopienie niszczyciela HMS Janus

hejto.pl
Ruszamy z pierwszą ciekawostką historyczną - jeśli lubicie tego typu treści, obserwujcie nasz profil
Okręt HMS Janus był brytyjskim niszczycielem typu J, zwodowanym 10 listopada 1938 roku. Łącznie zbudowano 8 okrętów tego typu, dziewiąty został anulowany w związku z zakończeniem wojny. Jednostka została nazwana na cześć rzymskiego boga o dwóch twarzach, który był opiekunem bram, mostów i drzwi. Był to szósty z kolei okręt Royal Navy o tej nazwie. Po trwającej od 1939 do 1940 roku służbie na Morzu Północnym, niszczyciel został przeniesiony na Morze Śródziemne.
Od 22 stycznia 1944 roku HMS Janus operował w rejonie alianckiego desantu pod Anzio. Okręt wspierał ogniem lądujące siły. Odnotowano, że w ciągu dwóch dni wystrzelił w kierunku pozycji nieprzyjaciela ponad 500 salw z artylerii głównej. 23 stycznia niszczyciel został wzięty na cel przez Luftwaffe. HMS Janus został trafiony ładunkiem zrzuconym przez torpedowego Heinkla 111.
Nie jest jasne, jakiego rodzaju pocisku użyto do zatopienia niszczyciela. Heinkle 111 wykorzystywane były jako nosiciele konwencjonalnych torped, istnieje więc możliwość, że to właśnie torpeda zniszczyła okręt. Istnieją również przekazy o wykorzystaniu przez Niemców zdalnie sterowanych przeciwokrętowych bomb szybujących – Henschel Hs 293 lub Fritz X. Obie wykorzystywały do lotu głównie prędkość uzyskaną przez niosący je bombowiec, który odczepiał ładunek poza zasięgiem broni przeciwlotniczej wziętego na cel okrętu. Pocisk Henschel Hs 293 posiadał własny napęd, zaś Fritz X był wyłącznie pociskiem szybującym. Korekty trajektorii lotu obu konstrukcji można było wykonywać drogą radiową przez operatora znajdującego się w bombowcu-nosicielu pocisku.
HMS Janus tonął około 20 minut. Spośród 183 osób na pokładzie przeżyło 80 marynarzy, podjętych z morza głównie przez niszczyciel HMS Laforey. W Royal Navy do tej pory nie nadano nazwy Janus kolejnemu okrętowi. 
Na zdjęciu: HMS Janus w 1939 roku. Źródło: Imperial War Museum, domena publiczna.
Zapraszamy do polubienia:
https://www.facebook.com/wiekdwudziestypl
I odwiedzania:
https://wiekdwudziesty.pl
#historia #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #morze #statki #lotnictwo #wiekdwudziestypl #iiwojnaswiatowa

Komentarze (3)