Skąd te plamki? Obserwując ważki można często zauważyć, że u większości gatunków każde ze skrzydeł ma niewielką, wydłużoną plamkę w górnej części – nawet jeśli skrzydło jest przezroczyste, plamka ta jest najczęściej kolorowa i wyraźnie widoczna.

Jest to tak zwana pterostygma lub plamka skrzydłowa. Znajdujące się w jej obrębie komórki są zwykle pogrubione lub zawierają pigmenty i sprawiają, że skrzydło jest w tym punkcie minimalnie cięższe niż gdzie indziej. Ma to znaczenie dla stabilizacji aerodynamicznej skrzydła i redukuje drgania, w szczególności podczas lotu ślizgowego. Badania przeprowadzone na jednym gatunku wykazały, że obecność plamek skrzydłowych pomaga ważce zwiększyć maksymalną prędkość lotu ślizgowego o 10 – 25 %.

Inną dość wyraźnie widoczną częścią skrzydła ważki jest węzełek, lekko zgrubiały punkt widoczny na przedniej krawędzi skrzydła wiążący główne żyłki – jest to element wzmacniający i jednocześnie amortyzujący.

Na pierwszym zdjęciu husarz władca (Anax imperator) z zaznaczonym węzełkiem (kolor jasnoniebieski) i pterostygmą (kolor ciemnoniebieski).

Pterostygma jest często intensywnie wybarwiona, jak np. u samca szablaka przepasanego (Sympetrum pedemontanum) (drugie zdjęcie).

Są też jednak gatunki ważek, które pomimo dość intensywnego ubarwienia nie mają wyraźnych, łatwych do rozróżnienia plamek skrzydłowych, jak np. ważka Trithemis aurora występująca w południowej, południowo-wschodniej i wschodniej części Azji. Samce tego gatunku wyróżniają się szkarłatnym ubarwieniem (trzecie i czwarte zdjęcie).

#ciekawostki #przyroda #natura #zwierzeta #owady #wazki
d50e1230-5968-4a91-910b-44ad25b157d6
0bad6940-f36d-4703-b77d-fb7478ebf96a
44a8426c-895d-4532-abb3-d5435e185b22
27a3dcba-7123-4a01-b411-7c3b310d97b4
entropy_

Areodynamika skrzydła ważki w sobotę o 7 rano

Zasłużony piorun xDDD

Hoszin

@Apaturia nic ciekawszego chyba dziś już nie przeczytam, dziemkujem panie @Apaturia

maximilianan

@Apaturia te skurczybyki nigdy nie przestaną mnie zadziwiać. Dzięki za ciekawostkę!

Mor

To ja dodam, że ważki poruszają skrzydłami niezależnie i dodatkowo zmieniają kąt natarcia, dzięki czemu mogą one unosić się w miejscu, latać do tyłu, wykonywać gwałtowne skręty i zawisy.

Podczas ruchu skrzydeł powstają wiry powietrza, które generują siłę nośną działającą prostopadle do kierunku ruchu, unosząc ważkę w powietrze. Zmieniając więc kąt natarcia skrzydeł, aby kontrolować wysokość i prędkość lotu. Zwiększając kąt natarcia, ważka może wznosić się, a zmniejszając go - opadać.

Apaturia

@Mor Ważki to ukochane dzieci ewolucji - 300 milionów lat i praktycznie żadnych drastycznych zmian, także w odniesieniu do mechanizmu lotu. Jak gdyby natura stwierdziła, że styka, bo osiągnęły maksymalny poziom ulepszeń w swojej klasie

superhero

@Mor biomechaniczny wiertaliot rodzaju ka-52?

moderacja_sie_nie_myje

@Apaturia Surowe ważki nie są zbyt smaczne, odwłok jest gorzki i cierpki ale znacznie mniej niż np. żuk.

Apaturia

@moderacja_sie_nie_myje ...Surowe?

404656fe-66c9-4137-bd00-6c9a3268843e
moderacja_sie_nie_myje

@Apaturia Przedawniło się, jako dziecko jadłem wszystko co nie było w stanie uciec, osy, pająki, ważki, żuki, chrząszcze, mrówki, glisty itd. Ale tylko świeże, zdechłych się brzydziłem.

madhouze

@moderacja_sie_nie_myje najważniejsze w dyskusjach są opinie ekspertów

AndzelaBomba

@moderacja_sie_nie_myje

jako dziecko jadłem wszystko co nie było w stanie uciec, osy, pająki, ważki, żuki, chrząszcze, mrówki, glisty itd.

Nie poznałeś czasem wtedy jakiegoś rumuńskiego arystokraty? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Opornik

ważki zawsze dla mnie wyglądały jakby były zaprojektowane a nie wyewoluowały.

abf10337-3417-4f7f-9a29-23548d3ff3c5
Apaturia

@Opornik Ornitopter z "Diuny" to bardzo fajny przykład designu inspirowanego budową ważki Chociaż tak w sumie to powinien się chyba nazywać "odonatapter" albo jakoś podobnie, bo typowy ornitopter jest wzorowany na ptasich skrzydłach, a Odonata to ważki

qwar

@Apaturia moim zdaniem nie da się stworzyć prawdziwego pojazdu wyglądającego jak ten w Dune. Ciężar takiego pojazdu sprawia że te skrzydła musiałby byc dużo dłuższe a i siła poruszająca takimi skrzydłami musiała być ogromną. A może się mylę?

Apaturia

@qwar Oczywiście masz rację. W skali 1:1 taki ornitopter, jak z "Diuny", raczej nie poleci, przynajmniej nie w ziemskich warunkach - może na innej planecie, z inną grawitacją lub składem atmosfery...? Niemniej sam design jest bardzo fajny.

Olmec

Więcej! Lubię Twoje wpisy, @Apaturia ☺️

DonRzoncy

@Apaturia Zawsze mnie te owady fascynowały i przerażały jednocześnie. Mam chyba przed nimi jakąś fobię, ale uwielbiam obserwować z odległości x)

Zaloguj się aby komentować