Naszym zadaniem jest tworzenie technologii obliczeniowych, tak aby nikt nie musiał już programować, a językiem programowania był człowiek: każdy na świecie jest teraz programistą – to jest cud.- Jensen Huang, CEO firmy NVIDIA
Źródło: https://blogs.nvidia.com/blog/world-governments-summit/
#wiadomosciswiat #programowanie #programista15k #artificialintelligence #sztucznainteligencja #nvidia
@koszotorobur każdy kozak do pierwszego dema.
@wombatDaiquiri - Cełeło Enwidja tak pedzioł - trzeba się będzie przebranżowić
@koszotorobur jak to i tak nie ma znaczenia, co najwyżej łatwiejszą robotę programiści będą mieli.
Korporacje z definicji głównie zajmują się rozmydlaniem odpowiedzialności. Wyobrażasz sobie że prezes firmy musiał osobiście odpowiadać za błędy w firmie? Mało fajne nagle się robi takie prezesowanie. Nawet jak programy będzie się dało wymlaskać przy obiedzie to dla większości w branży nie będzie mieć wcale większego znaczenia... No, zarobki by spadły jak byłoby się łatwo zastępowanym ale i tak wątpię żeby tak się stało jak paru niemożliwych do zastąpienia specjalistów zaczęło by czarne scenariusze publicznie ogłaszać.
@DiscoKhan - jego firma dorobiła się na sprzedaży kart graficznych napędzających AI więc w jego interesie jest promowanie pomysłów, że AI "pomoże" każdemu programować (w domyśle, że zastąpi wielu programistów piszących proste reczy a rozwiązania będą budowane na sprzęcie dostarczanym przez NVIDIA).
Niemniej jak z każdą rewolucją, tą obecnie się rozpoczynająca związaną z AI, trudno nie porównywać do tej przemysłowej, która zmieniła strukturę zatrudnienia i w długim okresie wszystkim podniosła standard życia (oraz doprowadziła do konsumpcjonizmu - bo nie wszystkie jej efekty są pozytywne).
Koniec końców programowanie stanie się bardziej przystępne dla każdego gdyż wystarczy będzie opisać problem językiem naturalnym i zdefiniować efekt końcowy a AI nam wypluje kod (a później nawet kodu człowiek nie będzie widział gdyż powstaną platformy do automatyzacji o wysokimi stopniu wewnętrznego skomplikowania ale z prostym interfejsem - zapewne obsluguwane głosowo lub później interfejsem mózg-komputer).
Ja uważam, że nawet przy ogromnym postępie AI będziemy potrzebować programistów jeszcze przez kilka lat - a na pewno do czasu aż AI karmione kodem generowanym przez AI nie będzie wypluwało gówna.
pierdolenie...
@rastabaddon - no się wie - tylko dlaczego Ty tak uważasz?
@koszotorobur Jezeli kiedykolwiek robiles wieksze projekty to wiesz o czym mowie. Juz widze jak AI (pseudo ai) programuje zawile projekty. Powodzenia. Aktualnie to nawet nie dokonca nadaje sie jako pomoc, ilosc bledow jest tak olbrzymia ze sie w pale nie miesci. To moze byc co najwyzej watpliwej jakosci support.
@rastabaddon - już dłużej odpowiedziałem w tym komentarzu.
Generalnie się z Tobą zgadzam.
Do tego AI potrzebuje świeżych, jakościowo dobrych przykładów bo wytwarza straszne gówno karmiona tym co sama produkuje - dopóki nie przeskoczymy tego problemu dobrzy programiści mogą spać spokojnie.
@koszotorobur Ja sie normalnie smieje z tego jak wiekszosc ludzi sobie to wyobraza ze wystarczy napisac "zrob mi applikacje XXX" i AI wypluje ci kod. Normalnie beka. Teraz wyobras sobie ze twoj kilent chce aplikacje w modelu SaaS z mikroservces oparta o infrastrukture cloud z wykorzystaniem Kubernetes "i zeby mi sie to jeszcze pieknie skalowalo" i do tego powiecmy polaczenia z S2S z rozwiazaniami firm trzecich. Predzej sie zawies niz cokolwiek zrobi.
@rastabaddon - ja sobie nie muszę wyobrażać bo z tym na co dzień pracuję i wiem jakie to jest skomplikowane
No ale może ktoś kto naiwne przecenia obecne możliwości AI trochę przejrzy na oczy i zacznie oceniać jej możliwość bardziej realistycznie
@koszotorobur Tak z ciekawosci czym sie zajmujesz?
@rastabaddon - robię Reliability od czasów zanim stało się to modne
Do tego chmura, IaC, Serverless i DevOps.
Kontenery na poważnie od 2017 roku - hobbistycznie od jeszcze wcześnie.
Orkiestracjia kontenerów w chmurze i colo i nie tylko z K8s (Nomad od Hashicorp też jest w pytę).
Wiadomo Linux od końca lat 90 oraz programowanie od 10 roku życia (teraz głównie Python bo jestem leniwy - ale pisałem wewnętrzne narzędzia w golangu a teraz grzebię w Ruście).
Oczywiście też wewnętrzne toole webowe - kiedyś w Angular, następnie React i Vue - ale teraz tylko SvelteKit (bo lubię jak coś działa a nie, że trzeba się z tym brędzlować) oraz Dash od Plotly do pewnych określony zadań.
Jak widzisz wiele rzeczy robiłem i wiele dalej robię i za tą szeroką (aczkolwiek czasem płytką) wiedzę jakoś mi tam płacą o AI się nie boję - tak jak Ty mam nadzieję dotrwać do emerytury w tym co robię
@koszotorobur ;-) fajnie. to to zajmujemy sie podobnymi rzeczami.
Zaloguj się aby komentować