@jmuhha - i po co narzucasz sobie te niepotrzebne ograniczenia
@koszotorobur może i masz racje, może jestem zbyt racjonalna
ladny awatar
@jmuhha - masz rację - nigdy nie dorobisz się takiego ładnego domu - dorobisz się ładniejszego!
A awatar jak to awatar - kradziony
Jak jedno takie okno HST to 20k zł.
@bartlomiej_rakowski Kurde ale podrożało od 2020 roku, prawie dwukrotnie.
@jonas @bartlomiej_rakowski bez przesady ostatnio zamawiałem okna i hst miałem za około 15 tys.
@Tytanowy-Owsik Pod koniec 2020 za jedno wybecalowałem 11 tysięcy, dlatego się zdziwiłem, że teraz już po 20.
@Tytanowy-Owsik @jonas no na szybkości sobie w necie zobaczyłem to widziałem 13-20k, zależy jaki wymiar ile szyb itd.
@bartlomiej_rakowski 2,44 x 3,45, Tur-Plast, trójszybowe, bo do budownictwa mieszkalnego nie da się zamontować dwuszybowych.
@bartlomiej_rakowski no teraz już przy nowym budownictwie musisz mieć trzy szyby żeby odebrali Ci budynek
@Tytanowy-Owsik @jonas serio? ale to się tyczy kazdego rodzaju budynku o przeznaczeniu mieszkalnym? czy to jest jakiś wymóg związany z tym CEEB?
@bartlomiej_rakowski Od któregoś tam roku jest taki wymóg, podobnie jak od 2021 jest obowiązkowa rekuperacja. Tyczy się to oczywiście tylko nowo budowanych domów. Mi się jeszcze udało bez rekuperacji, nie chciałem tego za cholerę, hałasuje i się kurzy.
@jonas dobrze, że jescze można wybudować szałas bez tych wymogów… śmiechu warte!
@bartlomiej_rakowski Za szałas do celów niemieszkalnych na materiały VAT wynosi 23%, na dom 8%. Dlatego jak kupowałem dachówki na dom, to policzyli z tym niższym VATem, ale jak potem chciałem dokupić na szopkę, to już był wyższy.
Jak się dowiaduje teraz takich rzeczy to już wiem, że o budowie czegokolwiek mogę sobie pomarzyć. Serdeczne dzięki za informacje.
@bartlomiej_rakowski Marzenia są po to, żeby za nimi gonić i czasem się udaje dogonić.
Nigdy nie ma dobrego momentu na budowę, jak nie epidemia, to wojna, jak nie powódź w jakimś kraju, który produkuje styropian, to huragan w innym, gdzie produkują gwoździe. Wszystko jest doskonałym pretekstem do podniesienia ceny, nawet jeśli każdy wie, że to piramidalna bzdura. W najgłębszym covidzie wyceny materiałów zmieniały się co tydzień i nigdy w dół, bo tak.
Obowiązkowa rekuperacja to kilkanaście tysięcy złotych na instalację, którą można co prawda wyłączyć i nie używać, ale trzeba za to zapłacić. No i projekt domu robi się pod wentylację, przy braku rekuperacji powinna być grawitacyjna.
@bartlomiej_rakowski chodzi o budynek mieszkalny musi spełniać normę przenikalności cieplnej tzw "lambda" to się tyczy właśnie też okien, mam dodatkowo budynek gospodarczy a tam już mam dwuszybowe
@jonas nie ma obowiązku rekuperacji, mam pozwolenie na budowę z końca 2021 a rekuperacji u siebie w projekcie nie mam
@Tytanowy-Owsik Ciekawe, tu piszą, że jak zwykle rzecz podlega interpretacji:
Istnieją dwie interpretacje przepisu dotyczącego obniżonego wskaźnika EP. Przepisy te mają bowiem obowiązywać tylko te budynki jednorodzinne, których właściciele złożyli wniosek o budowę przed dniem wejścia w życie rozporządzenia. Jedna z interpretacji mówi więc o tym, że wymagania te muszą spełniać budynki odbierane w 2021 roku z wyłączeniem przypadków, kiedy to wniosek o pozwolenie na budowę został złożony przed upływem 6 miesięcy od dnia ogłoszenia rozporządzenia. Nie ma tu znaczenia data otrzymania pozwolenia na budowę i kiedy został złożony wniosek o pozwolenie na budowę.
Istnieje jednak jeszcze jedna interpretacja mówiąca o tym, że za datę przed wejściem w życie rozporządzenia uznaje się 31 grudnia 2020 roku. Przez dwie interpretacje zaistniało wiele aspektów spornych, zwłaszcza jeśli chodzi o budynki, które otrzymały pozwolenia na budowę przed rokiem 2021. Mówi się, że w teorii budynek taki powinien być traktowany zgodnie z WT2021, ponieważ każdy otrzymał pozwolenie na budowę przed 2021 rokiem, z pewnością mógł zapoznać się z nowymi przepisami i dostosować projekt do zaistniałych wymogów.
@Tytanowy-Owsik @jonas no i dobrze, że złożyłem wniosek o WZ dla budynku gospodarczego, w chlewie też można mieszkać ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@bartlomiej_rakowski Będzie problem z przyłączami, odbieraniem ścieków, śmieci albo podłączeniem kablówki do budynku gospodarczego. No i sam odbiór nadzoru budowlanego też jest dyskusyjny.
Jaki nadzór jak na zgłoszenie? Zawiadomienie o zakończeniu budowy i od razu użytkowanie.
Infrastruktura techniczna:
woda - studnia do poboru wody pitnej
ścieki - bezodpływowy zbiornik na nieczystości ciekłe / oczyszczalnia przydomowa
energia elektryczna - przyłącze do sieci 15kW (jest możliwe na papierze), a jak bóg da kiedyś to i PV na offgridzie
dostęp do gazu - brak (ale dla siebie butla 33kg jakaś na wypadek braku prądu, czy dwie 11kg na rozdzielaczu z reduktorem)
źródło ciepła - indywidualne źródło ciepła (docelowo kocioł elektrodowy), awaryjny - podgrzewacz przepływowy na wspomniany gaz
gospodarowanie odpadami - zgodnie z regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie gminy (odbiór odpadów posegregowanych)
Tak napisałem / zaznaczyłem we wniosku i przeszło.
A kablówka, jaka kablówka, na co to, komu to potrzebne, po prostu antena (jaki rodzaj jescze nie wiem) do odbióru LTE i tyle.
Takie życie na letniskowym kempingu, ale w lepszych "udomowionych" warunkach. A to, że formalnie byłby to budynek gospodarczy to funkcjonalnie i wizualnie nie odbiegał by od domku mieszkalnego / letniskowego całorocznego. Na taki obiekt jest też adres bo dostaje numer porządkowy budynku.
Nie znam się na tym bo pierwszy raz robię coś takiego i być może faktycznie mój entuzjazm jest zanadto optymistyczny.
@bartlomiej_rakowski muszę mieć osobny gospodarczy budynek, ze względu że mam projekt budowy zagrodowej.
a tam nie ma kolejności, że najpierw musi powstać budynek mieszkalny, a później gospodarczy funkcjonalnie związany z gospodarstwem czy jakoś tak i trzeba formalnie figurować jako rolnik?
@jmuhha Ty się uczysz na lekarkę czy pielęgniarkę? Dasz radę.
Zaloguj się aby komentować