Na bazie dyskusji o mobilizacji na Ukrainie warto się zastanowić jak jest z mobilizacją w Polsce?

Dokładnie tak samo. W razie wojny lub ogłoszenia powszechnej mobilizacji do czynnej służby wojskowej mogą być powołani mężczyźni od 18 do 60 r. ż. - obywatele RP.
Oczywiście w pierwszej kolejności będą powołani żołnierze rezerwy (których mamy coraz mniej, bo od 14 lat nie ma zasadniczej służby wojskowej). Ale można powołać każdego mężczyznę, który nie jest trwale zwolniony. Więc każdy mający kategorię A i B (w czasie wojny również D) - stanowią oni rezerwę pasywną.

Ale przecież od tego mamy zawodową armię?
Ukraina przed 24 lutego 2022 r. miała zawodową armię, ok. dwa razy większą, niż nasza. Problem w tym, że na wojnę o takiej skali nie wystarczy ani 100, ani 200, ani nawet 300 tys. żołnierzy. W tej chwili szacunki dot. ZSU to 600-900 tys. i to jest wciąż mało.

Podsumowując: wojna to nie jest sprawa wyłącznie armii zawodowej - to jest filar pod rozwinięcie mobilizacyjne. Każda polska jednostka jest pod to przeznaczona. Niektóre mają 90% stanu osobowego i mogą reagować najszybciej, niektóre mają 60% lub 40% stanu osobowego i zostaną uzupełnione z mobilizacji.

To zróbmy armię zawodową, która będzie liczyła 500 tys. żołnierzy!
Nie dość, że nas na to nie stać, to prawdopodobnie jest to niemożliwe także z powodów demograficznych. Te dodatkowe 350 tys. ludzi trzeba wyciągnąć z gospodarki proponując im oczywiście odpowiednie warunki płacowe, żeby w ogóle byli chętni. Potem jeszcze trzeba będzie ich utrzymywać, kiedy przejdą na emerytury. Nie mamy w gospodarce wolnych 350 tys. młodych mężczyzn. Po ogłoszeniu planów rozwinięcia armii do 300 tys. zawodowych żołnierzy (czyli 2 razy więcej, niż obecnie) już pojawiały się głosy, że to może być niemożliwe.

No to ja się wypisuję!
Powszechna mobilizacja jest wpisana do naszej Konstytucji, jest również ustawa (jakieś 450 stron). Masz polskie obywatelstwo - podlegasz pod polskie prawodawstwo.
Obstawiam, że w większości krajów to wygląda podobnie. Nawet w USA w trakcie II wojny światowej była powszechna mobilizacja.
Oczywiście mobilizacji nie podlegają m.in. mężczyźni niezdolni (kat. E) oraz posłowie, senatorowie, radni i służby mundurowe inne niż wojsko.

Czy w takim razie muszę ginąć w okopach?
Niekoniecznie. Powszechna mobilizacja dotyczy nie tylko czynnej służby wojskowej (a czynna służba wojskowa to nie tylko bezpośrednia walka na froncie). W wojsku jest bardzo dużo pracy do wykonania - ktoś musi wozić, uzupełniać zapasy, naprawiać sprzęt, pilnować magazynów, granic itp. itd. Szacuje się, że na jednego strzelającego jest 3-4, którzy pracują na tyłach. Mobilizacja może też dotyczyć pracy (tego nie ma póki co ani na Ukrainie, ani w Rosji). Można dostać po prostu skierowanie do fabryki, aby pracować na rzecz wojska (np. produkować jedzenie).

Co z kobietami?
Generalnie nie podlegają powołaniu, ale są wyjątki - kobiety po kierunkach: analityka medyczna, farmacja, lekarski, lekarsko-dentystyczny, pielęgniarstwo, psychologia, ratownictwo medyczne, weterynaria.
#polska #wojsko #prawo ?
[nie jestem prawnikiem, to nie są porady prawne]
Tylko-Seweryn

@Nemrod 15 minut do granicy z Niemcami Robi się goręcej, już jestem w Holandii.

LondoMollari

@Tylko-Seweryn Pytanie, czy masz tam pobyt stały, i jesteś wymeldowany z Polski na dobre. Bo jeśli nie, to cały czas mogą Cię próbować ścigać.

AdelbertVonBimberstein

@LondoMollari rodzina w Niemczech, UK, Kanadzie; znajomi na stałe w Holandii, Norwegii, Szwecji.

Przyjaciele z Afryki i Filipin. Wachlarz możliwości jest szeroki, świat duży a życie piękne.

SunSenMeo

Pomalowałby się na czarno, trochę jąkał i ma azyl xD

SunSenMeo

@Tylko-Seweryn ja mam blisko Czechy i Słowacja. Próbowałbym do Węgier a potem do znajomych w Chorwacji. Kumpel by mnie przechował w winiarni 🤔

tomilidzons

@Tylko-Seweryn że tak podpowiem, że w razie "W" musisz szybko spierdalac do tej Afryki

b8906caa-c24d-4686-b2d2-a4f575e6f1ba
Tylko-Seweryn

@tomilidzons Wolski xD

AndzelaBomba

@tomilidzons taa, już widzę jak robią łapanki po ulicach. Jakoś ludzi z wyrokami w PL, którzy tam w porę zwiali, nie wyłapują i nie odsyłają.

pokeminatour

Dodalbym info o przydziałach mobilizacyjnych, w określonych miejscach, sytuacjach i zawodach można mieć wpisane że w razie W będzie się tam pracowało, i dotyczy to nie tylko służb państwowych ale dajmy na to pracowników ochrony niektórych obiektów.


Ciekawi mnie jak to rzeczywiscie wygląda z tą kategorią D bo jest to bardzo szerokie grono, kategorii E mało co podlega i w takiej kategorii D mamy dajmy na to rózne schorzenia psychiczne które jednocześnie dyskwalifikują z pozwolenia na broń, jak znam życie to w wojennym burdelu nikt by na to nie patrzył.

Nemrod

@pokeminatour To jest też gradacja czasowa, na Ukrainie było podobnie. W 2022 r. praktycznie nie brali, bo mieli zawodowych, WOT i jednak dużo ochotników, plus rezerwa (a tam cały czas istniała zasadnicza służba wojskowa). W 2023 brali już z mobilizacji, a teraz ci z kategoriami zdrowotnymi też się zaczynają bać. Oczywiście, że nie musisz im dawać karabinu. Ale jakąś robotę możesz i w ten sposób zwolnisz z tego zadania żołnierza, który siedzi na tyłach, a mógłby walczyć na froncie.

Znam przypadek ślusarza, którego wzięli już rok temu. Miał odpowiednik D lub E i protestował, ale w odpowiedzi usłyszał, że nikt normalny nie wyśle ślusarza na front! Wzięli go na tyły, do remontowania sprzętu.

Natomiast wiem też, że faceta po 30. ale uwikłanego w narkotyki nie wzięli. Wysłali go na badanie krwi i kiedy przyszły wyniki odesłali do domu.

globalbus

@Nemrod czyli standardowa metoda unikania wojska z prl, czyli papiery alkoholika/narkomana, dalej komuś zadziałała. Noted.

Nemrod

@globalbus On nie miał papierów. Po prostu się przyznał na komisji i wysłali go na badania, gdzie najwyraźniej wyszło jego bogate doświadczenie chemiczne - mówimy o realnie uzależnionym gościu.

Belzebub

Dodałbym jeszcze do tego, że konstytucja mówi jasno, że obowiązek Obrony RP ciąży na obywatelach niezależnie od płci. I defacto z tego co się orientuje nie ma przepisów, które jasno wskazują, że komisji wojskowej podlegają tylko mężczyźni

Nemrod

@Belzebub Teoretycznie tak. Ale z drugiej strony klasyfikacji wojskowej w Polsce podlegają mężczyźni (a po niej jesteś szeregowym w rezerwie pasywnej). W kwestii kobiet to głównie dotyczy wykształconych w kierunkach, które wypisałem (o ile wojsko zechce je wezwać na kwalifikację), reszta na ochotnika lub ewentualnie mobilizacja do pracy.

Dudleus

@Nemrod ja mam 22 lata i nie chcę walczyć za ten kraj tylko niestety mam kat. A. Nic nie mam to mi łatwo, gorzej mój wujek bo ma dom i mieszkanie w Polsce. wojsku myślę jedynie jako akt desperacji by tam pracować gdyż nigdzie lepszych warunków nie dostanę tylko charakterologiczne i fizycznie się nie nadaję.

Nemrod

Taki mały dodatek: przypominam, że każdy po kwalifikacji wojskowej (komisji) uzyskuje stopień szeregowego i zostaje przeniesiony do pasywnej rezerwy.

end-stage-capitalist

@Nemrod no trudno, najwyżej pójdę do więzienia

bori

@Nemrod Boję się że z, mobilizacją w Polsce jest jak z innymi dziedzinami regulowanymi przez Państwo - po prostu bałagan. Czy jednostki zajmujące się takimi strategicznymi kwestiami jak media, medycyna, infrastruktura, mają konkretne przydziały?

Naczelnyhejterkacapow

Z mobilizacja w Polsce jest tak że mają w dupie facetów w pl wszyscy, rząd, kobiety, nikt ich nie szanuje.


Jesteście tylko do okopu, albo do alimentów, no tym bardziej ogarniętym można jeszcze mieszkanie zajumać na samotna madke 😂


Polecam spierdalac z tego kurwidolka, jak nie teraz to za 2 dekady będzie tam nie ciekawie.

macgajster

@Nemrod chcę wywołać dyskusję, nie dążę do spełnienia któregoś z punktów

Śmiech przez łzy, to te piękne zapisy prawne, które opisujesz:

Powszechna mobilizacja jest wpisana do naszej Konstytucji

Masz polskie obywatelstwo - podlegasz pod polskie prawodawstwo.

Konstytucji nie podpisywałem, nawet nie przeczytałem, ale mnie obowiązuje.

Obywatelstwo otrzymałem właściwie nie z mojej woli, więc może chciałbym się go zrzec. Jest to jednak niemożliwe. Dzięki ustawie podpisanej przez Kwaśniewskiego, i dotychczasowym interpretacjom, nie można zrzec się obywatelstwa i stać się bezpaństwowcem. Można próbować iść na około, zdobyć inne obywatelstwo, zrzec się polskiego, zrzec się tego innego, tylko trzeba dobrze poszukać żeby nie zostać z tym drugim obywatelstwem.

Inną kwestią jest bezpaństwowiec w odniesieniu do prawa każdego państwa (film Terminal z 2004, polecam). Jeszcze inną, że kiedyś nie było tak dokładnie pilnowanych granic, a wymóg paszportowy powstał pod koniec XIX/na początku XX wieku.


W ten sposób nie da się przestać być niewolnikiem, choć nic się nie zrobiło żeby nim się stać

Nemrod

@macgajster Jest gorzej: obstawiam, że nie podpisywałeś żadnego z przepisów, pewnie nie czytałeś większości (bo praktycznie nikt nie jest w stanie), a nas obowiązują!

Obstawiam jednak, że inne państwa w kwestii mobilizacji mają podobne rozwiązania prawne, choć raczej nie każde państwo ma szanse zostać napadnięte w najbliższej przyszłości (nie mówię, że Polska ma).

szczekoscisk

W razie W zostanę skremowany na Albanii #pdk

976497

Nawet zgłosiłbym się na ochotnika, ale:


  • nie do obrony jakiegoś abstrakcyjnego kraju, tylko obrony przed zagrożeniem

  • gdybym sam mógł wybrać przydział

  • gdybym miał zaufanie do polskiej armii


Czy tak trudno w końcu o to zadbać? Na ochotnika zgłaszam się już do sojuszniczych, ale jednak obcych armii, bo do polskiej mam mniejsze zaufanie, niż do obcych.

Zaloguj się aby komentować