Można by zadać inne:
Czy chcesz prywatyzacji Poczty Polskiej , TVP i PKP ?
A dlaczego tylko tych trzech?
Ja nie popieram. Zauważcie - niby wolny rynek, ale silne państwa wspierają swoje marki i strategiczne firmy. Wolny rynek to narzędzie podboju.
Zobaczcie jak nędznie ma się nasza farmaceutyka. I teraz - wyobraźcie sobie Ukrainę już po wojnie i Białoruś bez Łukaszenki. Co jest ważne z naszej perspektywy? Wolny rynek, bo można go przechwycić.
Tylko osoba krótkowzroczna i zapatrzona tylko na spór polityczny może tak odpowiedzieć. Wiara że prywatne przedsiębiorstwa coś zmienia po przejęciu trąca głupota. To gdzie są te prywatne przedsiębiorstwa dzisiaj skoro SSP tak zawyżają ceny. Zmniejsza marzę i przejmą rynek... gdzie jest ta niewidzialna ręka rynku i lepiej radzący sobie sektor prywatny. Nie twierdzę że obecnie spółki SSP działają bardzo dobrze, bo tak nie jest i potrzebne są zmiany zarządzania nimi, ale wyprzedaż jest idiotyzmem i nie rozwiązuje żadnego problemu.
Podaj jeden przykład, gdzie spółki panstwowe radzą sobie lepiej od prywatnych, oferując przy tym niższe ceny i nie będąc przy tym wspierane przez przepisy mające na celu ochronę ich ineresów lub wręcz sprawienie żeby były monopolistami.
@BjornIronside jeżeli radzą sobie lepiej to co im stoi na przeszkodzie. Podaj przykład takiej firmy i podaj przyklad zmuszania do monopolu. Ktoś zabrania budowy rafinerii shellowi, BP? Ktoś zabrania budowy elektrowni?
Dobrym przykładem jak działa biznes prywatny gdy przejmuje znaczną część rynku są przedsiębiorstwa odbierające odpady komunalne jakoś ceny śmieci z roku na rok rosną, ale rozumie że prywatni podnoszą bo rosną koszty a SSP bo chcą się nachapac.
Różnica jest taka, że jesli jakaś firma ma już monopol, to jest go ciężko przełamać i z nią konkurować. Jeśli orlen ma w Polsce monopol i posiada większość, jesli nie wszystkie rafinerie to po pierwsze, jako duży odbiorca moze kupować surowiec taniej. Po drugie, zbudowanie rafinerii trochę kosztuje. Żeby taka inwestycja się zwróciła trzeba sprzedać dużo paliwa z zyskiem. A żeby to zrobić cena musi być dobra. Tutaj wracamy do punktu pierwszego - duży monopolista kupuje taniej surowiec. Po drodze monopolista może też specjalnie obniżać cenę, tak żeby konkurencji opłacało się jeszcze mniej, przy czym dla niego taka obniżka to będą grosze. Wysiłek goniącego jest zawsze większy niż monopolisty (bo musi zainwestować w rozbudowę), a ryzyko z tym związane jest niewspołmiernie większe. Dodatkowo państwowy monopolista ma w sumie w D ryzyko inwestycji, bo jak mu się noga powinie to wkroczy kapitan państwo i będzie go dotował. Duże koncerny jak BP czy shell po prostu wolą zainwestować poważne pieniądze w rozbudowę tam gdzie nie ma monopolisty, albo tam gdzie same nimi są.
W przypadku elektrowni dochodzi do tego kwestia infrastrukury energetycznej. Jest ona w tak opłakanym stanie, że ogarniczane są przyłączenia przydomowych instalacji OZE, a co dopiero przyłączenie całej elektrowni. Nikt nie wybuduje elektrowni, której nie bedzie miał jak przyłączyć do sieci, a nie przyłączy jej bo nie dostanie pozwolenia ze względu na to, że sieć musiałaby być rozbudowana. A na rozbudowę pieniędzy nie ma, bo pieniądze na transformacje energetyczną zaniast inwestować właśnie w tą transformację to przejadamy.
Jeśli chodzi o śmieci to tutaj powody
Winny jest między innymi kapitan samorząd, jego wymogi i utrudnianie rozbudowy.
Dodatkowo jeśli koszty działalności rosną to rosną, też ceny za usługę. Jakie koszty mogły wzrosnąć firmom wywożącym śmieci? Płaca minimalna skacząca o absurdalne kwoty (a zakładam, że śmieciarze zarabiają minimalną) i ceny paliwa do ciężarówek wożących te śmieci. Ciekawe jaka firma dyktuje w tym kraju ceny paliw i w czyich jest rękach...
Kiedyś byłem zaślepiony i naiwny wierzyłem, że rządzący powinni chcieć dobrze dla kraju. Teraz widzę jaki ogrom osób żyje za nasze podatki, całe rodziny po kilka rad nadzorczych, milionerami zostają kompletne zera bez żadnych umiejętności. Byłoby lepiej dla nas jakby rząd nie miał w swoich łapach żadnych przedsiębiorstw.
To pytanie jest zbyt ogólne żeby na nie odpowiedzieć i tyle. Zależy jakie spółki, komu, w jakim zakresie i na jakich warunkach.
@Kuduro dokładnie. W ogole te pytania to będzie kwintesencja pis, obrzydza referenda jako bezsensowne;)
Zaloguj się aby komentować