Jest powierdzenie ze strony MESKO, że wraz z Raytheonem i Lockheed Martinem oferują wojsku USA następcę Stingera. W wywiadze wypowiedź jest dość zagmatwana i nie wiadomo, czy chodzi dokładnie o wspólną produkcję Pioruna dla USA, czy jakąś fuzję rozwiązań typu głowica optoelektroniczna od Pioruna, a reszta od Stingera lub nowy pocisk. Z racji na mocne przyspieszenie programu z wymogami dostaw od 2024 roku to bym jednak stawiał na wspólną produkcję Pioruna.
W wywiadzie jest jeszcze informacja, że następna generacja Pioruna z wnioskami z Ukrainy powinna mieć testy w ciągu najbliższych 18 miesięcy.
https://radioplus.com.pl/audycje-radiowe/70274-pioruny-zastapia-amerykanskie-stingery
Poprzedni wpis i więcej na ten temat https://www.hejto.pl/wpis/usa-szukaja-nastepcy-stingera-po-uszczupleniu-zapasow-i-wymagaja-dostaw-od-roku-
#wojsko #gospodarka
c751a394-e1d6-4016-9661-ab4ad156f2a9
Masterberg

Ale Hejto ma dojścia, zamiast Stingerów - pioruny 😆 No ładnie, tego bym się nie spodziewał 😉

JeremaWisniowiecki

@TenebrosuS jak na razie to strona amerykańska wysłała maila z zapytaniem, a oni odpisali ale widzę ze husaria już ogłosiła ze Polska wyposaży wojsko amerykańskie w pioruny xD

TenebrosuS

@JeremaWisniowiecki o onuca, witaj na czarnej.


Tytuł dany przez radio jest przesadzony, ale prawda jest taka, że Piorun i Stinger to jedyne systemy na zachodzie, które odpala się faktycznie z ramienia. Startstreak, Mistral i RBS-70 są odpalane z trójnogów głównie, bo są znacznie większe i cięższe. Innych MANPADSów na zachodzie nie ma.


Obecność w tym porozumieniu Raytheona, który jest producentem Stingera oznacza, że w zasadzie innej konkurencji w tym postępowaniu brak. Tym bardziej, że jednym z wymagań jest kompatybilność z obecnymi systemami IM-SHORAD, a Stinger i Piorun mają niemal identyczne wymiary, więc ewentualne dostosowanie to będą groszowe sprawy.

Zaloguj się aby komentować